Folklor oynayan Silifkeli kuklalar

-
Silifkeliler
Bir zamanlar,bu türdeki tasvirler,siyah kumaşla kaplı panoların üzerine pullarla işleniyordu sanırım.Biraz nostalji biraz da gölge oyunlarının büyük ustası Metin Özlen’in folklorik tasvirlerinden Zeybek ve Köçek,Karagöz ve Hacivat çalışmamda olduğu gibi,esin kaynağımdır,bunu da burda yinelemek isterim.Silifkelileri çalışmadan önce,Silifke yöresel kıyafetlerini,araştırdım. Kontrplak üzerine kendi perspektifimle karakalem çizimlerimi yaptıktan sonra,her zamanki gibi kıl testeremle kestim,ahşap boyalarımla boyadım ve vernikledim.Altın rengi boncuk boyamla zenginleştirdim.Oturma odamın duvarını süslüyor. Bu arada,tüm kontrplak çalışmalarımda,işlemlerin sonunda,kontrplağımın boyasız olan arka tarafını da,birkaç kez vernikliyorum.Bildiğim kadarıyla sprey vernik;ahşabı nem,tahta kurdu vs.’den etkilenmeden korumanın en iyi yollarından birisi.Yat verniği de uygun.

11 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  bunu hatırlamıyorumda arap bebekler vardı alçıdan çift olarak asılırdı ve nerdeyse her salonda bir çift mevcuttu :)birde minik plastik bebekler vardı , ağlayan – gülen – kızgın üç kız bebek özelliklede tvlerin üzerine konurdu , nerden aklıma geldiyse :):)unutmadan çalışmanız çok hoş , elinize sağlık ;)

 2. benim birşey dikatimi çekti benim yorumumun altında deyiştir sil yazıyor sadece benim bilmem sizde fark etinizmi bu ne demek biri bana açıklasın

 3. Avatar photo

  Songul08 diyor ki;benim birşey dikatimi çekti benim yorumumun altında deyiştir sil yazıyor sadece benim bilmem sizde fark etinizmi bu ne demek biri bana açıklasın

  Sevgili songül bu yazdığın yorumda oluşan imla hatalarını veya yazmak istediklerini düzeltmen için bir seçenek.Yazdıktan sonra vazgeçtiğin bir yorumuda sil tıklayarak silebiliyorsun.:))

 4. Avatar photo

  Çok güzel olmuş, ellerinize sağlık. Silifke’de yaşayan biri olarak çalışmanızdan gurur duydum. Şu anda aslında yorum yazacak durumda değilim. Biraz rahatsızım da. Marifette ne var ne yok şöyle bir göz gezdirip çıkacaktım ama yazınızın başlığını görünce heycanlanıp tıkladım. İyiki böyle bir çalışma yapmışsınız. Ha bu arada sizde mi Silifke’de yaşıyorsunuz? Merakımı maruz görmeniz dileğiyle ben tutmaya gidiyorum.

 5. Avatar photo

  silifkenin yoğurdu ah seni kimler doğurdu:))ne güzeldir değil mi silifke.Umarım nükleer santral yapıp güzelim yeri ziyan etmezler:(…Bu arada Elinize sağlık çok çok güzel olmuş.

 6. Avatar photo

  Sizin siteye gönderdiğiniz diğer yazılarınıza ulaşmaya çalıştım ama olmadı:) Neden ulaşamıyoruz acaba bir bilgisi olan var mı?

Bir yanıt yazın