Kıl testeresi ile ayı tablo :)

-

Kıl testeresi ile yaptığım bir çalışma, umarım beğenirsiniz. Bu iş için dekubaj tezgah yada el testeresi kullanabilirsiniz, en kolay kesimi 4 – 12 mm arası mdf ile elde edebilirsiniz. Kesimden sonraki aşam güzel ve detaylı bir zımpara işlemi ve son olarakta boyama işlemi; boyama tercihinize göre yapılabilir ben sprey boya kullanıyorum.

37 yorum gelmiş

 1. quarkn

  Çok beğendim hem de çoooook. Kıl testeresini kullanmak çok zor değil mi? Ahşapla ilgili bişiy görünce dayanamıyorum. Kıl testeresinide almıştım bir sürü fikrim vardı yapmak istediğim ama beceremedim. Emeğinize sağlık demekten başka da bir diyeceğim yok.

 2. simuat

  Teşekkürler… Aslında zorluk kısmı sadece ilk 1 ay kadar sürüyor sonra eliniz alışıyor ve normal alışkın olduğunuz bir iş yapar gibi yapıyorsunuz.

 3. simuat

  Aslında eski bir sanat Osmanlıda bu sanatın ismi Naht sanatı, tabi Osmanlıda daha çok hat ve desen desimi yapılmış ama dünyada en çok Amerikada bu teknik kullanılıyor. Kıl testeresi ile oyma diyebiliriz.

 4. fiamma1

  ellerinize sağlık cok guzel bir çalışma,başka var mı? şöyle manzara türk naht sanatından örnekler falan?

 5. Haldun AYYILDIZ

  ustadım ellerinize sağlık… nacizane bir tavsiye çift yönlü resimlerde kullanırsanız bu maharetinizi çok daha fevkelade sonuçlar alacağınıza inanıyorum… sabrınızı kıskandım… :)

 6. simuat

  Evet başka çalışmalarımda var şuan 50 civarında, bunlar arasında, hat yazısı, siluet çalışmalr, duvar saati, şamdan gibi örnekler var.

 7. simuat

  Çok sevdiğim bir çalışmam, oldukça keyifli ve zordu, sabrın ve emeğin en güzel karşılığı sanırım beğeni ile karşılanmak… yani; sanıyorumki, gayrıihtiyari yapılan bir seçimdi :)

 8. quarkn

  Gitme gitme! Daha öncede söylemiştim ya, kıl testeresini kullanamadım, daha doğrusu beceremedim diye. Belki bana bazı tüyolar verirsin. Gerçekten çok makbule geçer. Kapı süslerime bakarsan niye ihtiyacım olduğunu belki daha iyi anlarsınız:)) İşte burada

 9. simuat

  Tam adamına çattınız :) bir ara kapı süslemesi kesmiştim, elimde bazı örnekler olacak, en kısa zamanda bulup hemen ekliyorum buraya . Resimlerle birlikte nasıl bir çalışma yapacağınızıda anlatırım.

 10. quarkn

  Tüh:)) Kapı süsü de olur ama yorumları okuduysanız eğer, burdaki hanımlar türkçe harf istediler. Bende merak ettim acaba Hoşgeldiniz için harfler kesilebir mi diye?

 11. simuat

  örnek resimler ;

  Bunları kullanbilirsiniz, size kısaca olayı anlatmak istiyorum ama şöyle bir sorunumuz var ben kesimlerimi , dekubaj tezgahta yapıyorum yani motorlu kıl testere makinası ile, sanırım siz el testeresi kullancaksınız, ben bu duruma göre anlatmaya çalışacağım. Kullacağınız malzeme mdf yada kavak kontra olsun, 4-6 yada 8mm kullabilirsiniz ben genelde mdf kullanırım eğer mdf alacaksanız tavsiyem 6mm olacak, mdf temin ederken yoğunluğunun fazla olmasına ve yüzeyin temiz olmasına dikkat edin zira mdf boyayı çabuk emebileceğinden sıkıntı yaşayabilirsiniz, rahat kesim yapabilmeniz için aşağıya resim ekliyorum, tezgahınıza öyle bir aparat yaparsanız kolay kesim yaparsınız.

  seçeceğiniz kıl uç ahşabın kalınlığına ve türüne göre değişecektir, çok pahalı şeyler değil bir hırdavatçıdan 2 , 3 , 5 ve 7 numaralı uçları temin edersiniz erbelle marka alın hepsi en fazla 10 TL tutacaktır, eğer daha sonra kullanmam diyorsanız , 6mm mdf için 1paket 3 numara uç almanız yeterlidir. Kesim yapacağınız şablonu ahşap yüzeye şablonu etikete basarak yapabilirsiniz ben 3M marka sprey yapıştırı kullanıyorum. kesimden sonra ince zımpara ile kenarlardaki çapakları alınız, yüzeye fazla dakunmayın mdf yüzeyi zaten temizdir. en son iş boyamak, sprey boya kullanabilirsiniz, tercihinize göre bir renk seçin ve işiniz hazır. Kolay gelsin. Takıldığınız yer olursa yardımcı olabilirim.

 12. quarkn

  Süper, süper, süper bir açıklama olmuş. Aparat olayına bayıldım. Hoşgeldini de bekliyorum. Çok zahmet verdim size ama ben kıl testereyi o kadar aptal saptal kullanmışım ki aparattan anladım bunu. Bir saattir kendime gülüyorum:)) Yazdıklarınız çok faydalı oldu, teşekkür ederim.

 13. quarkn

  Kaydettim , sağolun. İnşallah becebilirsem eklerim buraya.Bu arada bu sizin işiniz mi, yoksa sadece hobi mi?

 14. simuat

  Şimdilik hobi ama ciddi düşüncelerim var, ahşapla haşır neşir olmayı çok seviyorum, ayrıca bir kez yuttunuzmu ahşap tozunu çıkmak kanınızdan :) hep çeker insanı.

 15. quarkn

  Gerçekten de öyle. Ben de boyamayı seviyorum. Ama sadece ahşabı . Hazır yapılmış objeleri kullanark yapıyorum. Bir sürü fikrim var aslında ama kesmeyi beceremeyince rafa kalktı geçen sene hepsi. Artık başarabilirsem tutabilene aşkolsun:)

 16. simuat

  İnanın bir iki çalışmadan sonra herşey kendiliğinden gelişiyor, gerçi ben çoçukluğumdan beri hep birşeyler yaparım ahşapla ama önce yada sonra hiç fark etmiyor, yeterki bir tadını alın , proje ardına proje ekleniyor. Ben size yardımcı olmaya çalışırım, öğrenmek istediğiniz konular yada şablonlar konusunda hiç çekinmeyin.

 17. quarkn

  Valla sizle konuştukça gidip şu elektrikli dekopaj testerelerinden alasım geldi. Geçen yıldan beri yapı marketlere gittikçe onların etrafında kedi gibi geziyorum zaten. Hani amatörce işler yapınca, eve öyle tezgah falan fazla tabi. Hatta abartma istersen dedi bazı arkadaşlar. Ama bilmiyorlarki yaratıcılığım sınırlanıyor böyle de:))Neyse şimdilik kıl testeresi iyi gibi. Sizi de yardım konusunda çok rahatsız edecekmişim gibi geliyor bu arada! Uyarmadı demeyin sonra…

 18. simuat

  Hiç önemli değil, sıkılmadan sorabilirsiniz. Ayrıca asla başkalarının içinizdeki ateşi egellemesine müsade etmeyin, kimse siz gibi göremez, birisi bu işe sıradan bakar ama siz tutkuyla baktığınız için o kişi sizin gördüklerinizi göremez, eğer mali açıdan sıkıntı yaratmayacaksa , 150 – 200 TL arası şimdilik sizi idare edebilecek tezgahlar mevcut, madem öyle bir istek var içinizde bunu engellemeyin, inanın pişman olmayacaksınız, hatta neden daha önce yapmadım bile diyeceksiniz .

 19. Benden

  Önce şöyle kocaman can-ı gönülden bir ” Hoşgeldin ” diyerek başlayayayım.Kıl testeresiyle çalışmak benim en nefret ettiğim iştir çünkü denemelerim hep başarısızlıkla sonuçlandı. O nedenle bu işi böyle yapanları görünce insan hayranlıkla karışık bir kıskançlık duyuyor :))Soracak bir dolu sorum var ama daha ilk seferden fenalık getirmemek için sormayayım. Sadece çok merak ediyorum, bu dekupaj tezgahı çalışırken çok gürültü yapıyor mu? Yani apartmanda kullanılabilir mi? Epey bir dolaştım etrafında , mağazada pek bir uslu duruyor ama kullanmayınca gürültüsü anlaşılmıyor ki…Bu güzel çalışmaların devamını bekliyoruz

 20. simuat

  Öncelikle güzel hoşgeldininiz için teşekkür ediyorum :) Aslında ilk çalışmalar inanın herkes için başarısızlıkla sonuçlanıyor, yani ilk yazamanlarda bu işi beceremeyen yalnız siz değilsiniz, benimde defalarca sinirlendiğim, yarım bıraktığım, beğenmeyip kırdığım çalışmalarım oldu taki sahredip, bu işi yemek yemek, su içmek gibi sıradan bir hale getirene kadar… Artık hiç telaşlanmadan çok rahat kesim yapabiliyorum. Gelelim makina sesine , benimde en çok muzdarip olduğum bir durum bu; şu an piyasada bulunan makinalar inanın alttan, üstten komşularınızın duyabileceği yükseklikte ses üretiyor, bende apartman dairesinde oturuyorum odanın birini atolye haline getirdim ve tüm duvarları çok kalın straforla yalıttığım halde yinede komşularım rahtasız, bende müsade istedim belli bir saate kadar ve hafta sonları kesim yapıyorum ama en kısa zamanda kafama göre gürültü yapabileceğim bir atolyeye geçmeyi planlıyorum.

 21. quarkn

  Benden valla ben bu gürültü olayını hiç düşünmemiştim. Akıl akıldan üstündür derler ya doğru. Yattı benim tezgah:((

 22. gunesedogru

  simuat diyor ki;Şimdilik hobi ama ciddi düşüncelerim var, ahşapla haşır neşir olmayı çok seviyorum, ayrıca bir kez yuttunuzmu ahşap tozunu çıkmak kanınızdan :) hep çeker insanı

  katılıyorum da siz benim ahşap çalışmalarıma bakmazsanız fena olucak

 23. Ellerinize sağlık..Sanat eserleriniz çok ama çok övgüye değer işler,bir o kadar da sabır gerektiren ince çalışmalar…Hayran oldum,bilginize ve sabrınıza…Nice güzel çalışmalar yapmanız dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

Tahta dil çubuğundan yakma kitap ayracı

| | 0 Yorum

Tahta dil çubuğundan yakma kitap ayracı. Çubuğumuzun üzerindeki motifler tamamen kendi tasarımımız olup, bu tasarımda başka bir çubuğumuz bulunmamaktadır. İstek üzerine yapabilmekteyiz. Motifler sadece tek tarafta mevcut olup, diğer tarafında...

Ahşap üzerine yakma sunum tahtası

| | 0 Yorum

Ahşap yakma tahtamızı dekorasyon, kesme veya sunum amaçlı kullanabilirsiniz. Seçtiğimiz motif özenle ahşap yakma makinesi ile yakılmıştır. Tahtamızın asacak bölümü mevcuttur böylece yer kaplamayacak şekilde duvarınıza da asabilirsiniz. Tek taraflı...

Ahşap yakma motifli kitap ayracı

| | 0 Yorum

Ahşap yakma motifli kitap ayracı tahta dil çubuğun yapıldı. Siyah çizgiler ve motifler özenle ahşap yakma aletiyle yakılmıştır. Çubuk tek taraflı olarak yakıldı. Çubuğu kitap ayracı olarak ya da dekoratif amaçlı...

Baykuşlu ahşap sunum tahtası

| | 0 Yorum

Baykuşlu ahşap sunum tahtası. Ahşap yakma ile baykuş figürü süslemeli ve yazılı bambu sunum tahtası. Dekoratif olarak da kullanılabilir tabii. Ya da dilerseniz arka tarafını kesme tahtası olarak da kullanabilirsiniz. Her...

Ahşap yakma yazı nasıl yazılır?

| | 1 Yorum

Ahşap yakma yazı nasıl yazılır? Merhabalar. Bu yazımızda ahşap levha üzerine ahşap yakma aleti (havyası) kullanarak nasıl yazılar yazılabileceğini göstermeye çalışacağız. Bu işlem için: ahşap yakma havyası, yazmak için zımpara...

Ahşap üzerine dekoratif yakma resim

| | 1 Yorum

Ahşap üzerine dekoratif yakma resim. Eskitme tekniği de kullanarak yaptığım bu çalışma farklı amaçlarla kullanılabilir. Kullanılan ahşap tüm dış etkenlere karşı dayanıklıdır, bunun yanı sıra ürüne en az elli yıl...

Ahşaptan minyatür motor yapımı

| | 0 Yorum

Bu çalışmamızda ahşaptan minyatür maket motor yapıyoruz. Minyatür bir motosiklet yapmak için gereken malzemeler ise şöyle sıralanabilir: 1- Kalın, ince ve uzun olarak kuru ağaç dalları 2- Sıvı yapıştırıcı 3-...

Ağaç dalından çiçek yapımı

| | 0 Yorum

Bu yazımızda da yine bir ahşap çalışması yapacağız. Ahşaptan dekoratif çiçek yapımı için gereken malzemeler: 1- Yeni kesilmiş ağaç dalı (kalınlık olarak çapı 2-3 cm olabilir) 2- Keskin bir bıçak,...

Ahşap boyama minyatür evler

| | 5 Yorum

Ahşap boyama minyatür evler, dekoratif süs olarak hazırlandılar. Çok geniş bir tasarım özelliği sağlayan ve boşa gidecek olan boyaların da değerlendirilebileceği bir alan olarak düşünüyorum, hem boşa gitmeyen boyalar hem de...

Ahşap minyatür işlerim

| | 0 Yorum

Benim adım Hasan Şenyiğit. Ankara’da yaşıyorum. Haziran 1959 doğumluyum. Bir kamu kuruluşundan on yıl önce emekli oldum. Genellikle nostaljik ürünleri yapmaya çalışıyorum. Ahşap ve her türlü metal, plastik, takı ürünleri...

Ahşap yakma pano nasıl yapılır?

| | 2 Yorum

Merhabalar. Yapımı kolay ve dikkat isteyen bir çalışmayı paylaşacağım sizler ile. Ahşap yakma tekniği ile yapılmış birlikte büyüyen aşk temalı panonun yapımını anlatmaya çalışacağım Malzemeler 1- Ham boyanmamış ahşap düz...

Ahşap maket gemi nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

İşte karşınızda maket gemimiz. Gulet de deniyor. Gürdüğünüz gibi ahşap görünümlü yelkenli. İç kısmı yani omurgalar ahşaptan yapıldı. Üzeri ise kamıştan (kargı) yapıldı. Anlık yapıştırıcı ile yapıştırıldı. Siyah cam gibi...

Kıl testere oymalı raf

| | 4 Yorum

Merhaba 10marifet izleyicileri. Genelde burada bayanlar marifetlerimizi paylaşıyoruz. Bu kez eşimin yaptığı dekoratif rafları paylaşayım dedim. Eşim bu işi hobi olarak yapıyor. Ahşap rafların tasarımları kendine ait. Oldukça zaman alan...

Ahşap soyağacı

| | 0 Yorum

Kalp figürlü lazer kesim ahşap soy ağacı çalışmamız. Ahşap objelerden hoşlananlar için orjinal bir model, dekoratif obje olarak kendi evinizde kullanabilir ya da orjinal bir hediyelik olarak özel günlerde sevdiklerinize...