KinetoCore

-

“Durağanlık” ve “hareketlilik” hallerini içiçe sunarak sorgulamaya çalıştığım bu eser için, trafik tabelalarında yaşayan çöp adamlardan yardım istedim. “Hareketi planlama” aşamasındaki figür, bir sonraki hareketini kararlı bir şekilde tasarlıyor, fakat yüzyıllardır çevrelendiği kabuğundan çıkmak için bir fırsat kollamakta. Trafik tabelalarının bir olayı anlatmaktaki tarafsız ve çarpıcı tutumları oldukça işime yaradı. Eserde malzeme olarak; fon kartonu, kağıt, yapışkan folyo, antistatik sünger kullandım.

9 yorum gelmiş

  1. :) güzel düşünce, güzel anlatım. O çöp adamlar kimlerin yardımına koşmadı? Şimdilerde kadın boyunları süslüyorlar; kimi elinde taşlarla çerçevelenmiş kalbi sevgilisi çöp kıza uzatıyor, kimi belki de af dilemek için bir çiçek sunuyor aynı çöp kıza :)Yalnız trafik kurallarının bir olay ya da durumu anlatmak için kullandıkları dilin tarafsız olduğuna katılmamaktayım. Yeşil ışıktaki adam ‘yürü’ diye emir verirken, kırmızı ışıkta duran adam ‘dur!yoksa!’ tehdidini savuruyor sanki :PEser mükemmel olmuş; düşünceye ve yapan ellere sağlık.Sevgiler..

  2. çok degişik çalısmalarınız var elınıze saglık ben hala pet şışelerın derdındeyım çalışmalarımı saklamak ıcın ugraşıyorum pet sıseler bıraz kucuk gelıyor ama olanları koyacagım

  3. @gulenbayan, @gulseyhan teşekkür ederim, beğenmenize sevindim.Gerçek hayatta tabelalar bir duyguyu yansıtmazlar, bir durumu ya da olası tehlikeyi betimlerler. Ama bizler istersek eserlerimizde, onlara bir duyguyu yansıtma görevi de verebiliyoruz. Tabelalardaki figürlerin tarafsızlıkları sorgusuz sualsiz istenilen şekli almalarından kaynaklanıyor. Onlara söyleneni anlatmaya çalışmalarından başka bir yaptırımları da yok. Yani tabelada yaşayan hiçbir figürün söylediklerinizi anlatmasına engel teşkil edecek ne siyasi, ne cinsi, ne dini, ne kültürel bağlantıları yoktur. Onlardan ne isterseniz sizin için tarafsızmışcasına gerçekleştirirler :)

  4. aslına bakarsanız insan anlatmak istediklerini yazmak yerine; resimle, heykelle şiirle anlatmaya çalışıyorsa, bu anlatmak istedikleri için kelimelerinin kifayetsiz kalmasındandır. yani bu tip çalışmalarda ne anlatmak istediğimi kesinlikle yazmak/söylemek derdine düşmek istemem, çünkü anlatmak istediklerimi anlatamam. seyreden herkes isteği anlamı çıkarmakta serbesttir. eser aklı çalıştırıyorsa, hayatın rutinleri altında kaybolmuş bir takım insani duyguları saklandıkları köşeden çıkarıyorsa zaten gücünü ortaya koyar, amacına ulaşır.

  5. resme bakınca bacak bacak üstüne atmış, oturduğu yerden 2-3 saat boyunca kalkmayabilen insanlar aklıma geldi. ama kafalarının içinde fırtınalar vardır. bir kaç tanıdığım var öyle..tersi durum için de, vücutları fırıl fırıl döndüğü halde kafalarının içinde hiçbir hareket olmayanlar var tabi :)elinize sağlık..

  6. figür, bacak bacak üstüne atarak, ellerini kavuşturarak tüm uzuvlarıyla hareketsizliği yansıtıyor. tek hareket beyinde; düşünüyor, planlıyor…

  7. farklı ve hoş.anne notlarına katılıyorum.ben ise hem kendi fırıl fırıl dönüp hemde kafasının içinde fırtınalar kopanlardanım:))

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin