Scrapbooking Nedir

-

Yurtdışındaki kuzenimiz geçen hafta hediye olarak kocaman bir çanta getirdi ve “scrapbooking buralarda başladı mı” diye sordu. boş boş birbirimize bakıp, “booking”i biliyoruz, “scrap”i de biliyoruz ama scrapbooking’de nedir ki diye kendimizi cahil hissettikten sonra araştırdık netten. Kısaca önemli ya da unutmak istemediğiniz olayların fotoğraflarla ve/veya o olayı hatırlatan, anısı olan cisimleri, bazen etrafına yazılar da yapıştırarak fotoğraf albümüne benzeyen bir albüm içinde bir kompozisyon oluşturmak şeklinde tanımlayabiliriz. Örneklerini buradan görebilir ve başlangıç için buraya bakabilirsiniz. Aslında bu işin bayağı bir piyasası da oluşmuş durumda yurtdışında. elbette ve eninde sonunda ülkemize de gelecektir.

14 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  hemen bi fikir geldi benim aklıma..mesela düğün!davetiye,nikah şekeri,fotoğraf,birazcıkda gelin çiçeğinden…al sana scrapbooking..

 2. Avatar photo

  ben böyle bişey yapmaya çok üşenirim…sadece önemli günlerin tarihlerini atmayı çok arzulamama ragmen yapamıyorum elim degmiyor:)

 3. Avatar photo

  BENİM GÜNLÜKLERİM BUNA BENZER SAYFALARLA DOLUDUR HEP PEMBETİLKİNİN DEDİĞİ GİBİ DE DÜĞÜN FOTO YAYINDA O DÜĞÜNÜN DAVETİYESİ AYNI SAYFADA YAPIŞIKTIR…YİNE Bİ KARE FOTOĞ VE O GÜNÜ TEMSİL EDEN BİR OTOBÜS, TİYATRO BİLETİ MUTLAKA YANA Bİ YERE GİRMİŞTİR… İLK YAŞ GÜNÜ FOTĞ. YANINDA İLK KESİLEN SAÇIMDAN BİR BUKLEM VARDIR…OOO ELİMDEKİ ÖRNEKLERİ SAYSAM BAYAĞI GİDERMİŞ …ŞU AVRP. GERİMDEN GELİYO VALLAHİ AYY İLAHİ BEN…:)..:))KIZIMIN İLK KARE RESMİNİN ALTINADA HAST. BİLEZİĞİNİ YAPIŞTIRMIŞTIM..YETER YAHU KONDOR ANLADIK ANLADIK YAPMIŞSIN…CIK CIK...HAYIR CANIM O YÜZDEN DEĞİL YAZMAM ÖRNEKLENSİN Kİ OLAY KAFALARDA ŞEKİLLENEBİLSİN DİYE…İİ TM

 4. Avatar photo

  kondor kardeş öncelikle malı görelim …ööle bo boş konuşmayalım elalem ne demez sonra?..eğer varsa resim koyalım pembişin dediği üzere burdan gittiğine dair en kral propagandayı yapmazsam ne olayım…

 5. Avatar photo

  epey bir süredir scrapbook kağıtları ve özel “punch” larını izmir’deki bir şirket getiriyor. sanırım kağıt vs. idi şirkette.

 6. Avatar photo

  SAAT12 CİĞİM…(!) ŞU SAAT İTİBARİYLE İŞ YERİNDE MESAİDEYİM Bİ ARA BAKAYIM DEDİYDİM SİTEYE (saat 2400)BU ARADA ÖNCE BEN ŞU BİTMEYECEK MESAİYİ BİTİREYİM CTESİ MESAİ ÇIKMASIN DİYE DUA EDEYİM EVE GİDEYİM DİNLENME, EV İŞİ, ÇOCUKLA İLGİLENME (KIZIM BU AKŞAMDA ANNESİNİ GÖRMEDEN YATTI YA BU NE BİÇİM İŞ YERİDİR YA…) SONRACIĞIMI ÜRÜN BULMA EVRAK KARIŞTIRMA FOTO SEN BEKLE TAMAM MI…..

 7. Avatar photo

  hem yukardaki ornekler hem de kondorun kendi örnekleri cok guzel . cogu yabancı sitede karşılaşıyorum oyle guzel malzemeler var ki … evet kagıt vs de bir kısmı bulunuyor ustelik internet uzerinden de sip. verebiliyorsunuz.

 8. Avatar photo

  frodolives diyor ki;kagit vs’ de nerede acaba, ben goremedim?

  kagitvs Alsancak sevgi yolunun hemen arka sokağında dokuz eylül eğitim kurumlarının hemen yanında , mini mini bir dükkandır :)Alışveriş bölümüne gözatarsanız desenli kağıt – karton ve scraps poşetlerini görebilirsiniz . özelliklede şekilli delgeçler ve desenli makaslar bu çalışma çok uygun .Ne bu yahu bende kagitvs tanıtımcısı gibi :D

 9. Avatar photo

  “Scrapbooking Türkiye’ye geldi mi?” sorusuna yanıt mıdır bilmem ama bir marketin kırtasiye reyonunda scrapbooking için el yapımı, hazır 3D etiketler gördüm o kadar ince hazırlanmışlardı ki stanttakilerin hepsini almak istedim. Hepsini kendi evinizdeki malzemelerle yapabilirsiniz ama tematik halde o kadar çeşit var ki zaman harcamaya gerek kalmıyor.

Bir yanıt yazın