Süper kadınlarız biz

-

1. Süper kadının kalkanları olur:

Süper kadın nasıl olunur? Hatasız kul olur mu? Süper kadın olmak için ne yapmak, nasıl davranmak gerekir? Süper olduğumuz için ahkam kesebilir diyecek halimiz yok da, bazı gözlem ve tespitlerimizi düzgünce derledik diyelim ;)

Kavgaya gürültüye karşıyız. Bununla beraber süper kadın olmak konusunda bazen ortama uyup kabuğu sertleştirmek gerekebiliyor. Örneğin ne olur, bazen iyi niyetli olmanın cezasını çevreden haksız suçlamalarla yüzleşmek zorunda kalarak çekebiliriz. İyi bir şeyler olsun diye yaptığımız hareket birilerine nedensizce batarsa ya da onlara fayda sağlamazsa ne yaparlar, anlamsız suçlamalarla gelirler, canımızı sıkarlar. Hal böyle olunca da işte kalkanları çıkarmak gerekir. Peki ne yapmalı? Birkaç kişi canımızı sıkacak diye iyi niyetimizden caymayı aklımıza getirmeden doğruyu yapmaya devam etmeli.

2. Süper kadın kendi neşesini kendi bulur:

Neşeli olmak için her zaman sebebimiz olmaz. Bazen de sebep beklemek yerine kendimiz neşeli olmayı seçebiliriz. Biliyor musunuz, gülümsemeye zorla da olsa çalışmak, beynimizi kandırıp keyfimizi yerine getirmesine neden olabiliyormuş. Siz yüz kaslarınızı gülecek şekilde yönlendirirseniz, gerisi bir şekilde gelecek. O yüzden eğer ki hele gerçekten çok çok büyük bir derdiniz yoksa, kendinizi umutsuzluğa ve karamsarlığa kaptırmayın. Gülün. O zaman neşeniz yerine gelecek.

3. Süper kadın kendi enerjisini kendi yaratır:

Bazen enerjimiz düşebilir. Elimizi kolumuzu kaldırıp da o bitirmemiz gereken iş her neyse başına geçmeye mecalimiz olmayabilir. O zaman önümüzde iki yol var: Ya cidden hasta değilsek yine beynimizi kandırma yoluna gideceğiz ya da hakikaten dinleneceğiz. Eğer ilk yolu seçtiysek, işe minik adımlarla başlayabiliriz. Önce mutfağa gidip bir bardak su alıyoruz, güzelce içiyoruz, biraz açıldığımızı görüyoruz, sonra işin 5 dakikalık kısmını yapıp pencereden bir nefes alıyoruz, sonra 15 dakika, sonra bir çay, sonra yarım saat… Derken bakıyoruz o enerjisiz halimizden sıyrılmışız.

4. Süper kadınlar da sinirli olur:

İnsanlara kızma, sinir olma hakkımız var. Neden olmasın ki? Kendinizi şöyle güzel bir göz devirme zevkinden mahrum etmeyin. Hak edenler var çünkü. İlla süper anlayışlı olacaksınız diye bir şey yok. Sinirinizi her zaman içinize atmayın. Böyle böyle birikmesine izin vermeyin. Sağlığınız önemli. Sağlıklı bir süper kadın olmak en iyisi çünkü :)

5. Süper kadınlık, mükemmellik değildir:

Bazen her şey şahane bitmeyebilir. Beklediğiniz süper sonuca ulaşamayabilirsiniz. Tabii ki ne yaparsak yapalım hep en iyisini yapmaya gayret etmeliyiz ama bazen de olmayınca olmuyor. Kabul etmek lazım. Hayat her şeyi mükemmel hale getirmek için uğraşıp kendinizi tüketmek için çok kısa. O yüzden bazen de boş vermek lazım. Bu, bizim süper kadınlığımızdan götürmez.

6. Süper kadınlar da arada yaramaz şeyler yer:

Sağlıklı beslenelim. Bu her zamankinden daha önemli, içinde yaşadığımız şartlarda. Çünkü ister istemez birçok sağlıksız şarta maruz kalıyor vücudumuz. Ama arada sırada, abartmadan, sevdiğimiz bir yemeğin de keyfiniz çıkartalım canım. O da ruhu beslemeye yarar sonuçta.

7. Süper kadınlar da ağlar:

Bazen kendimizi koyverip ağlamaya, perişan olmaya, içimizdekini ortaya olduğu gibi dökmeye ihtiyaç var. Duygularımızı yaşamaktan korkmayalım. Çevremizdekiler de buna alışsın, bizi olduğumuz gibi görsünler. Olmadığımız gibi görünerek süper kadınlık yapamayız.

8. Süper kadınlar da arkadaşa ihtiyaç duyar:

Arkadaşlarla, eşle dostla görüşmeye, iyi vakit geçirmeye uğraşalım. İnanın, hayatın gerçek anlamlarından biri, sevdiklerimizle bir arada olmak, onlarla bir sohbeti, güzel bir anıyı, derdi, çayı, kahveyi paylaşmak. Böylece hepimiz daha da süper olabiliriz.

9. Süper kadınlar başkalarını takdir etmeyi bilir:

Süper kadın olmak, biraz da başkalarına hakkını teslim etmekle ilgilidir bizce. Herkesin iyi olduğu bir ya da birkaç şey olduğunu bilmek, kendi ürün verdiği konuda bile olsa iyi iş çıkaran başka kişileri alkışlamak, takdir etmek süperliğin en büyük göstergelerinden biridir. İnsana kendini gerçekten iyi hissettirir.

10. Süper kadın gülerse, gözleriyle güler:

Gülmek, tam anlamıyla gülmek, içten, dolu dolu, kalbiyle gülmek lazım. Böyle gülünce insan, o zaman gözleriyle gülmüş oluyor. Ve işte o zaman çok süper oluyor. Kadın da olsa erkek de, hep gülmek, sahiden gülmek lazım.

Aslında hepimiz süper kadınız. Hayallerimize doğru uçmak için gereken güç içimizde.

9 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    süper bir yayın olmuş :) her maddede biraz zaman geçirdiğim anlar var. hele şu an enerjisi düşük süper kadınla ve pizza yiyen süper kadın maddesine tam uyuyorum. gidip tatlı bir şey yiyeyim bari açıktım yahu pizza yiyen süper kadın yüzünden :) yaramaz bir şey bulmaya gidiyorum mutfağa :)

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.