Tahta tren çuf çuf..

-
Tahtadan tren : harika bir oyuncak..
Tahtadan tren : harika bir oyuncak..

Tahta işlerini sevenlerden misiniz? Bu sitede müthiş güzel tahta işleri açıklamalarıyla verilmiş. Oyuncaklar, bahçe mobilyaları, puzzlelar, neler neler…Hem de ekitap olarak yapım aşamalarını bilgisayarınıza pdf formatında indirebiliyorsunuz. İşte size oyuncak tren yapımı..Çok şık ve en önemlisi plastik değil:o)Ah ah bir zamanlar babamlar bunlarla oynarmış, ama bu kadar profesyonelce yapılanlarla değil.. :o))

9 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  çok iyi,dedesi de ertuğrula bu siteden gördüğü ahşap yapboz köpeği yapıyordu,ohh evin içi mis gibi yanık tahta talaşı kokuyorsağol

 2. Avatar photo

  işte onu biz bilemeyiz ama yine de babaya bi soralım: babası babası, var mı alet çantanız? hıı?varmış . :) tez elden yapışın bacaaana..

 3. Avatar photo

  “Babanın” yazacaktım yahuu.. :o))Hayır nasıl bişeyse benim babama da hediye edeyim de girişsin o işlere….Yavru sağlıklı şeylerle oynasın..Vaktim olsa ben yapıcam..Ağaç gibi güzel şey var mı.. Dokunmak bile bütün elektriğini alıyor insanın…Ayrıca konuyla çok alakasız ama marküteri diye bir sanat vardır. Çeşitli ağaçlar çook ince kağıt gibi kestirilir. Bu ağaçlaran minik bistürilerle kesim yapılarak tablo yapılır. Ben de bir ara uğraşmıştım. Bir aile dostumuz Devrim Erbil’le çalışıyor bu konuda onun İstanbul çizimlerini marküteri haline getirip sergiye koyuyorlar…

 4. Avatar photo

  Marküteri, gerçekten çok az kişinin uğraştığı çok emek gerektiren bir sanat.Ne yazıkki benim dostlarımın henüz bir internet sitesi yok.Ama snin için internette şöyle bir site buldum.http://www.erolantik.com/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=2&Itemid=54buradan bazı örneklere bakabilirsin.Devrim Erbil tablolarını bilir misinz?Çok detaylı ve özenli, renk konusunda kendini aşmış tablolardır, zaten Devrim hoca uzmanlığını renk bilimi konusunda yapmış bir hocadır. Devrim Erbil, İstanbul ve kuşlar konulu tablolar yapar ağırlıkla. Benim dostlarım da İstanbul tabloları yapıyor, en son yaptıkları tablo 1.5 sene sürdü. Ben şuda bir kanaviçe tablo yapmaya üşeniyorum..Bir sultanahmet tablosunun minik minik ağaç kıymıklarıyla nasıl yapılabildğini bir düşünsene!!!

 5. Avatar photo

  bende burdan okuyunca biraz araştırayım dedim ama ne yazık ki kaynak bulmakta zorlandım. Hani yapılmış örneklere rastlamak mümkünde aşamaları hakkında bilgiye rastlayamadım. Nalana abla kağatı (böyle yazılıyordu dimi) sanatının ağaçla yapılması gibi tarif edebildim kendime. Bende bulduklarımı ekleyeyim.

 6. Avatar photo

  Aslında şöyle, önünde bir eskiz oluyor yapacağın çalışmaya dair, diyelim kuş yapacaksın.Kuşun istediğin detayda çicizmini renkli haliyle bir kağıda çizebilirsin. Elinde farklı renk ve çeşitlerde kağıt gibi incecik kestirdiğin ağaç plakaları başlıyorsun oymaya. Kolay olan Bu kuşun her bir renkteki parçasını benzer renkteki ağaç plakanın üzerine koyup parçanın çizgileri üzerinden sivri bir kalemle yada bistüriyle geçip aynı ebatta kesip çıkarmak. Ama motif değil çok büyük projeler yapacaksan bilgisayar ortamında çizgileri belirleyip bir aletle ağaç plakayı bir nevi yakarak çizmek suretiyle birden fazla parça çizilmiş şekilde elde ediliyor sana kalan bistüriyle çıkartmak oluyor.Böyle böyle bütün detay parçaları puzzle gibi uygun renkteki ağaçlardan çıkartıp bi karton yada kağıt üzerinde birbirine yapıştırıp yeniden oluşturuyorsun. Bu kuş tabii bol balili oluyor. Sonra bunu marangoza presletip üzerini zımparalatıp bir de cila attırıyorsun.Kabaca bu iş böyle..Umarım kafanda birşeyler oluşmuştur.Elime resim geçerse gönderirim.

Bir yanıt yazın