Dantel sehpa örtüsü yapımı

-

dantel-sehpa-ortusu-yapimi-1

Bu dantel sehpa örtüsünü örmek biraz uzun sürdü, çünkü ipi az almışım yetmedi, çok uzun bir süre ip aradım, geçenlerde nihayet buldum ve örtümü tamamlayarak kullanıma sundum! Evdekiler çok beğendiler. Bakalım siz de beğenecek misiniz…

dantel-sehpa-ortusu-yapimi-2

Dantel örtülerin pek çok çeşidi var. Klasik modelde olan dantel masa örtüleri, sehpa örtüleri hemen hepimizin evinde, çeyizinde var. Çoğu belki kullanılmıyor, çeyizlerin arasında duruyor. Benim gibi dantel örtü kullanmayı sevenler için, oldukça sade ama göz dolduran bir dantel örtü nasıl örülür, bunu anlatmak istiyorum. Resimdeki dantel örtü modelini beğendiyseniz yapılışına geçelim…

Ebat: 60×100

Malzeme

5 adet çile halinde floş ip ve 10 numara tığ

dantel-sehpa-ortusu-yapimi-3

Örmesi çok kolay zaten motifle, eklemekle uğraşmamak için böyle tek parça sade bir model seçtim.

dantel-sehpa-ortusu-yapimi-4

Dikdörtgen dantel örtü yapılışı:

Kısa kenardan ölçüye göre zincir çekerek başlanıyor.

Zincirin üzerine 8 sıra sık iğne yapılıyor.

Ana model iki sırada oluşuyor:

1. sıra: 5 zincir 2 sık iğne

2. sıra: 3 zincir 3 ikili trabzan

İşte bu kadar… Bu şekilde örmeye devam ederek dantel örtümüzü oluşturuyoruz.

dantel-sehpa-ortusu-yapimi-5

dantel-sehpa-ortusu-yapimi-6

Yalnız örgünün iki tarafına yani kenarlarına 10 sık iğne veya 10  ikili trabzan yapıyoruz (1. sırada sık iğne, 2. sırada ikili trabzan)

Tabii örtü istenilen ebata gelince kapatma kenarına da başlangıçta olduğu gibi 8 sıra sık iğne yapıyoruz, böylece örtümüzün 4 kenarına sık iğneden kenar yapmış oluyoruz.

dantel-sehpa-ortusu-yapimi-7

Son olarak şunu söyleyeyim, ilk defa floş iple dantel ördüm ve biraz zorlandım açıkçası. Bir kere tığı bıraktığınızda dikkat etmezseniz hemen sökülüp gidiyor.

Örerken fazla bir şeye benzemiyor, dantel buruşuk görünüyor, örgü bittikten sonra ıslak bir tülbentle çok muntazam şekilde ütülemeniz gerekiyor. İşte o zaman dantel kendisini gösteriyor. İyi haber ise bir kere ütüleyince bir daha ütüsünün bozulmayacağını söylüyorlar, söyleyenlerin yalancısıyım.

Neşeli günlerde kullanın… Blogum

Yazı yoruma kapalı.

Avatar photo

Çalışırken bir taraftan da hobilerine devam etmeyi ihmal etmemiş, evli çocuklu, her fırsatta bir şeyler ören, diken ve bu nedenle evi sürekli dağınık biriyim.