Doğal malzemelerden yeni yıl temalı çerçeve

-

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-1
Aslında yarışma için yaptığım ilk proje olmasına rağmen bir türlü fotoğraflar istediğim gibi olmadığı için böyle son günlere kaldı. Yine istediğim gibi değil ama yine de sizlerle paylaşmak istedim. Umarım sizin projeleriniz için de ilham kaynağı olur.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-2

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-3
Ahşaba olan tutkum her daim olduğu gibi, bu çalışmamda da kendini hissettirdi. Projemde 3 ayrı çalışma bulunmaktadır. Birinci aşamada mini bir çelenk yapacağız. İstediğim kalınlıkta bulduğum bir incir dalını kıl testere ile göz kararı ince olacak şekilde keserek başladım projemin ilk çalışmasına.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-4
İstediğim büyüklükte bir tabağımın içine halkaları ilk önce yapıştırmadan yerleştirdim. Buradaki amaç parçalar küçüklü büyüklü olduğu için tam olarak bir halka oluşturabilmek.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-5
Halkayı oluşturduktan sonra teker teker parçaları sırayla alarak birbirine yapıştırdım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-6
Tabaktan çıkardıktan sonra oluşan halkanın üzerine ikinci bir sıra tekrardan yapıştırdım. Böylece mini ahşap çelengimin iskeleti tamamlanmış oldu.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-7
Sırada işin en güzel kısmı var. Biraz renk katalım ve keçeden fiyonk şablonu keserek şekildeki gibi yapıştırarak fiyonk yapalım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-8
Delikli kalın bir kurdele kullanarak mini çelengimin altına yapıştırdım ve üzerine de fiyonkumu sabitledim. Çamları düzgün bir şekilde elimizle toplayıp sütaşı ile sararak bir püskül yapalım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-9
Yaptığımız püskülü şekildeki gibi yapıştırıp üzerine ağaçlardan yere düşen mini kozalakları yapıştıralım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-10
Kozalakların alt kısmını mini metal bir fiyonk ve kadife detaylı bir kurdele ile tamamladım. Yine ahşap parçalardan bir tane alarak üzerine bir yıldız yapıştırarak saman kağıdına yazılmış 2015 yazısıyla çalışmamın tamamladım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-11
Projenin ikinci parçası olan kardan adamım için ilk adımda iki parçayı fotoğraftaki gibi yapıştırıp sonra üçüncü parçayı da ekledim. Şapkası koyacağım dördüncü parçayı fotoğraftaki gibi yapıştırdım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-12
Siyah keçeden bu şekili keserek kenarlarından dik konumda kalacak şekilde şapkayı sabitledim. Mini çelenkte kullandığım metal altın fiyonku papyon olarak kullandım ve kırmızı sutaşı ile de atkısını yapıştırdım. Siyah keçeli kalem ile gözlerini çizdim.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-13
Projenin üçünü çalışması olan ağaç modeli için 5 ahşap halkayı yan yana yapıştırdım. İkinci sırayı ağacı daraltmak için ilk iki halkanın birleşim noktasından yapıştırdım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-14
Aynı şeklide üçüncü sırada 3 halka, ikinci sırada 2 halka ve son sırada bir halka olacak şekilde ağacımı tamamladım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-15
Siyah bir kurdeleyi fotoğraftaki gibi keserek ağacıma sabitledim ve yılbaşı temalı bir düğmeyi ağacımın tepe noktasına yapıştırdım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-16
Sırada hepsinin oluşturduğu kompozisyona geldi. Aynası kırıl olarak aldığım bir çerçevenin içine yaptığım çalışmaları isteğime göre yapıştırdım.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-17
Çerçevenin üst kısmı için de doğal çam yapraklarını yapıştırarak çerçevemi tamamlamış oldum. Çok beyenerek ve zevk alarak yaptığım bu çalışmayı evimde kullanmaktan da son derece mutluyum. İnsanın baktıkça bakası gelir derler ya işte benim içinde öyle oldu. Durup durup bakıyorum ve baktıkça başka projeler fışkırıyor benden. İşin en güzel tarafı da benim için bu olsa gerek.

dogal-malzemelerle-yilbasi-temali-cerceve-susleme-18
Şimdiden herkese musmutlu yıllar diliyorum… Diğer çalışmalarım için bloguma beklerim.

#ödüllü2014yılbaşıyarışması

Bir yanıt yazın

Palamuttan fırıldak yapımı

| | 0 Yorum

Palamutun ne olduğunu bilmeyenler olabilir. Palamut; meşe, köknar, pıynar vb. ağaçların tohumlarına verilen isimdir. İşte görüntüdekiler Bu tohumların uç kısımlarında kısa ve sivri bir çıkıntı olur. Hemen hemen hepsi de...

Kuru dallardan kalpli pano yapımı

| | 0 Yorum

Evimizin aksesuarları için aslında pek de fazla para vermeye gerek yok. Birazcık çevremizde var olanları değerlendirsek kim bilir ne güzellikler ortaya çıkar diye düşünüyorum. Bu projeyi de evimde bulunan boş...

Kahve aromalı yılbaşı süsleri yapımı

| | 3 Yorum

Bu yılbaşı hoş kahve aromalı olsun dedim ve kahve çekirdeklerinden süsler yapmak istedim. Çok basit ve çok eğlenceli bir çalışma oldu. Sizinle onu paylaşmak istiyorum. Sadece yılbaşı ağacının süsleri değil,...

Kurumuş dallarla mantar pano süsleme

| | 0 Yorum

Bu küçük mantar panoyu iki sene önce almıştım, ardiyelerin içinde öyle duruyordu. Deniz kenarlarından ya da dere kenarlarından taş, kabuk topladığım gibi bu kurumuş dal parçalarını da toplarım. Bana çok...

Yumurtadan teyzeler – duvar süsü yapımı

| | 0 Yorum

Yumurtaları tepesinden bıçağın ucuyla deldim. Yumurtanın zarını delerseniz içini boşaltmak daha kolay oluyor. Kumaşı sülfile makasıyla kare şeklinde kestim. İkiye katlayıp üçgen şeklindeki kumaşın tam ortasına yumurtayı koydum. İğne iplik...

Doğal malzemelerden balkon süsü yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba. Yarışmanızı görünce (ödül de uzun zamandır incelediğim sizzix olduğundan) hemen işe koyuldum. Önce malzemeleri toparladım. Ağaç kütüğüm, boya kovaları, doğal taşlar, yumurta kabukları, mukavva parçaları, alçı, tutkal, boyalar. Boya...