Kuru dallarla çerçeve yapımı

-


Kuru dallarla çerçeve yapımı ya da süsleme fikri yeni bir şey değil, ama hala çok şık duran naturel dekoratif objelerden hoşlananlara seslenen ve de yapımı gayet kolay olan bir şey.

Kuru dallarla çerçeve yapımı için gerekli malzemeler:
Çerçeve
Budama makası
Kahverengi akrilik boya
köpük uçlu fırça
Silikon tabnacası
40 ila 50 küçük kuru dal
Dekoratif yosun ve yapma çiçekler

Kuru dallarla çerçeve yapımı

Öncelikle elimizdeki çerçeve eğer kahverengi değil ise onu kahverengiye boyamakla başlıyoruz işe. Çerçeveyi camından ayırdıktan sonra köpük uçlu fırça ile (ki başka fırça da kullanılabilir aslında) kahverengi akrilik boya ile boyuyoruz. 1 saat kurumasını bekleyeceğiz.
Aslında normalde tek kat boyamak yeterli olmaz ama biz çerçeveyi fon olarak kullanacağımız için o kadar da önemli değil.
Bu çalışmanın en sıkıcı ve zaman alan kısmı dalları toplamak ve onları biraz biçimlendirmek herhalde. Budama makası ile çerçevenin en ve boy ölçülerine göre dalları kesmeye başlıyoruz.
En kalın ve uzun olan dalları sıcak silikon ile yapıştırıyoruz öncelikle çerçeve üzerine.
Sonra aralara diğer ince ve kısa olan dalları yine sıcak silikon ile yerleştirmeniz gerekiyor.
Bu çalışmada yosun ve çiçek kullanılmış çerçevenin geri kalanını süslemek için. Siz elinizdeki malzemeler ve zevkinize göre keçe figürler, renkli düğme ya da boncuk gibi bambaşka malzemelerle de süsleyebilirsiniz çerçevenizi.
** Minik dokunuşlarla süsleme işlemi bittikten sonra çerçeveyi eğer bir yere taşıyacaksanız bir süre iyice kuruması için zaman tanımanız gerekiyor, ki dallar taşıma esnasında çerçe üstünden düşmesin.

Malzemelerimiz fotoğrafta göründüğü gibi.

 

Eğer çerçeveniz zaten hali hazıda kahverengi ise boyama işlemi yapmadan direk dalları yapıştırmakla başlayabilirsiniz işe.

Topladığınız kuru dalları çerçeve boyutlarına göre budamak ve temizlemek gerekiyor

Önce en kalın ve uzun olan dalları yapıştırmak, sonra aralara çelimsiz dalları yerleştirmek lazım.

Süslemek için de yine sıcak silikon kullanıyoruz.

Eğer rustik dekorasyondan hoşlanıyorsanız gördüğünüz gibi isteyen herkesin yapabileceği bir çalışma kuru dallarla çerçeve yapımı . Aynı zamanda doğal malzemeleri değerlendirme ve yaratıcı bir şeylerde kullanıyor olmak da cabası : )

Bu çalışmanın kaynağı

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin