Kuru dallarla çerçeve yapımı

-


Kuru dallarla çerçeve yapımı ya da süsleme fikri yeni bir şey değil, ama hala çok şık duran naturel dekoratif objelerden hoşlananlara seslenen ve de yapımı gayet kolay olan bir şey.

Kuru dallarla çerçeve yapımı için gerekli malzemeler:
Çerçeve
Budama makası
Kahverengi akrilik boya
köpük uçlu fırça
Silikon tabnacası
40 ila 50 küçük kuru dal
Dekoratif yosun ve yapma çiçekler

Kuru dallarla çerçeve yapımı

Öncelikle elimizdeki çerçeve eğer kahverengi değil ise onu kahverengiye boyamakla başlıyoruz işe. Çerçeveyi camından ayırdıktan sonra köpük uçlu fırça ile (ki başka fırça da kullanılabilir aslında) kahverengi akrilik boya ile boyuyoruz. 1 saat kurumasını bekleyeceğiz.
Aslında normalde tek kat boyamak yeterli olmaz ama biz çerçeveyi fon olarak kullanacağımız için o kadar da önemli değil.
Bu çalışmanın en sıkıcı ve zaman alan kısmı dalları toplamak ve onları biraz biçimlendirmek herhalde. Budama makası ile çerçevenin en ve boy ölçülerine göre dalları kesmeye başlıyoruz.
En kalın ve uzun olan dalları sıcak silikon ile yapıştırıyoruz öncelikle çerçeve üzerine.
Sonra aralara diğer ince ve kısa olan dalları yine sıcak silikon ile yerleştirmeniz gerekiyor.
Bu çalışmada yosun ve çiçek kullanılmış çerçevenin geri kalanını süslemek için. Siz elinizdeki malzemeler ve zevkinize göre keçe figürler, renkli düğme ya da boncuk gibi bambaşka malzemelerle de süsleyebilirsiniz çerçevenizi.
** Minik dokunuşlarla süsleme işlemi bittikten sonra çerçeveyi eğer bir yere taşıyacaksanız bir süre iyice kuruması için zaman tanımanız gerekiyor, ki dallar taşıma esnasında çerçe üstünden düşmesin.

Malzemelerimiz fotoğrafta göründüğü gibi.

 

Eğer çerçeveniz zaten hali hazıda kahverengi ise boyama işlemi yapmadan direk dalları yapıştırmakla başlayabilirsiniz işe.

Topladığınız kuru dalları çerçeve boyutlarına göre budamak ve temizlemek gerekiyor

Önce en kalın ve uzun olan dalları yapıştırmak, sonra aralara çelimsiz dalları yerleştirmek lazım.

Süslemek için de yine sıcak silikon kullanıyoruz.

Eğer rustik dekorasyondan hoşlanıyorsanız gördüğünüz gibi isteyen herkesin yapabileceği bir çalışma kuru dallarla çerçeve yapımı . Aynı zamanda doğal malzemeleri değerlendirme ve yaratıcı bir şeylerde kullanıyor olmak da cabası : )

Bu çalışmanın kaynağı

Bir cevap yazın

Kuru dallardan kalpli pano yapımı

| | 0 Yorum

Evimizin aksesuarları için aslında pek de fazla para vermeye gerek yok. Birazcık çevremizde var olanları değerlendirsek kim bilir ne güzellikler ortaya çıkar diye düşünüyorum. Bu projeyi de evimde bulunan boş...

Kahve aromalı yılbaşı süsleri yapımı

| | 3 Yorum

Bu yılbaşı hoş kahve aromalı olsun dedim ve kahve çekirdeklerinden süsler yapmak istedim. Çok basit ve çok eğlenceli bir çalışma oldu. Sizinle onu paylaşmak istiyorum. Sadece yılbaşı ağacının süsleri değil,...

Kurumuş dallarla mantar pano süsleme

| | 0 Yorum

Bu küçük mantar panoyu iki sene önce almıştım, ardiyelerin içinde öyle duruyordu. Deniz kenarlarından ya da dere kenarlarından taş, kabuk topladığım gibi bu kurumuş dal parçalarını da toplarım. Bana çok...

Yumurtadan teyzeler – duvar süsü yapımı

| | 0 Yorum

Yumurtaları tepesinden bıçağın ucuyla deldim. Yumurtanın zarını delerseniz içini boşaltmak daha kolay oluyor. Kumaşı sülfile makasıyla kare şeklinde kestim. İkiye katlayıp üçgen şeklindeki kumaşın tam ortasına yumurtayı koydum. İğne iplik...

Doğal malzemelerden balkon süsü yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba. Yarışmanızı görünce (ödül de uzun zamandır incelediğim sizzix olduğundan) hemen işe koyuldum. Önce malzemeleri toparladım. Ağaç kütüğüm, boya kovaları, doğal taşlar, yumurta kabukları, mukavva parçaları, alçı, tutkal, boyalar. Boya...