Kuru bakliyatlarla çerçeve süsleme – diy fikirleri

-


Kuru bakliyatlarla çerçeve süsleme harika bir fikir değil mi? Şahsen ben bayıldım.
Üstelik gerçekten de kolay bir diy kendin yap çalışması. Hem ne yapsam da bugün güzel vakit geçirsem diyenler için bir alternatif, hem de ev süslemesinde benim de payım var demek isteyen yaratıcı insanlar için biçilmiş kaftan : )

Gerekli malzemeler;
Çerçeve yapmak için mukavva (pizza kutusu ya da koli de olur :))
Mukavvayı boyamak içi sprey boya, guaj boya ya da akrilik boya ve fırça
Çerçeveye asma aparatı yapmak için tel
Tutkal
Mercimek, mısır gibi bakliyatlar

Kuru bakliyatlarla çerçeve süsleme

Mukavvayı istediğimiz boyutta kare olacak şekilde kesiyoruz, içini de kare olacak şekilde kesmek gerekiyor tabii. Kalın mukavvayı en düzgün biçimde kesmek için maket bıçağı kullanabilirsiniz. Kartonun kenarlarının düzgün bir çerçeve gibi görünmesi için beyaz bant ile geçilmiş.

Kartondan çerçevenin kabası hazır. Şimdi sıra onu renklendirmeye geldi. Sprey boya en kolayı aslında, ama elinizin altında yoksa varolan boyalarınızla da boyayabilirsiniz elbette. Kırmızı mercimek, yeşil mercimek ya da patlamış mısır… Seçmiş olduğunuz bakliyatın rengine uygun bir fon tercih ederseniz çok daha şık duracaktır sonuç.

Karton üzerindeki boya kuruduktan sonra asma aparatı yapmak için tel kullanılmış. Kartona dolayıp arkadan bir yuvarlak yaparak asma aparatını da hazırlıyoruz.


Sıra artistik kısma geldi :)
İnce bir tutkal tabakası sürülüyor karton üstüne. Fotoğraftaki gibi bir yükselti üstüne koyarsanız çerçeveyi, çok daha rahat çalışabilirsiniz. Tutkalı sürdükten sonra bakliyatları üzerine dökmeye başlıyorsunuz. Aradan arka fon görünmemesi için sık sık ve bolca dökmeniz gerekiyor.

Bu çalışmadaki en önemli püf nokta mercimekleri ya da mısırları tutkallı kartona serptikten sonra 1 gün kadar hiç kıpırdatmamak, sarsmamak gerekli ki, iyice kurusun ve yapışsın. Tam kurumadan hareket ettirirseniz mercimekler dökülecek ve çerçevenizde hoş olmayan boşluklar oluşacaktır.


Kuru bakliyatlarla çerçeve süsleme işte böyle oluyor. Güzelim çerçevenizin içine ne koyacağınız ise tamamen size kalmış, ister boş bırakın, ister bir fotoğraf yapıştırın, isterseniz de bu çalışmadaki gibi bir buğday başağı ile süsleyin…

Bu çalışmanın orijinal kaynağı.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin