Kolay çerçeve yapımı – videolu anlatım

-


Kolay çerçeve yapımı çalışmam ile merhabalar. Aynı çalışmayı minyatür olarak değil de daha büyük olarak da aynı teknik ile yapmak mümkün tabii. Balsa yani maket yapımında kullanılan çıtalar ilen yaptım ben ama bulamazsanız ahşap karıştırma çubukları da kullanılabilir. Aşağıda da belirttiğim gibi güpür şerit yerine kumaş da kullanabilir, çerçeve rengine pek tabi ki zevkinize göre seçebilirsiniz.

Malzemelerimiz:

-Balsa (3 veya 5 mm)*
-Sıcak silikon
-Dantel güpür şerit
-Dekupaj tutkalı
-Porselenleştirme sıvısı
-Gesso
-Akrilik boya
-Akrilik eskitme boyası

Kullandığımız araç ve gereçler:

-Kesme matı
-Maket bıçağı
-Sıcak silikon tabancası
-Makas
-Boya fırçası

Kolay çerçeve yapımı

Balsa ile çerçevemizin iskeletini yapmakla başlıyoruz işe. İstediğimiz ebatta hazırladığımız ahşap parçalarını köşelerine bir miktar sıcak silikon sürerek birbirine yapıştırıyor ve bir dikdörtgen (veya kare, tercih sizin) oluşturuyoruz.
Sonrasında uygun bir dantel güpür şerit ile çerçeve kenarlarını kapatacağız. Dantel güpür yerine uygun bulduğunuz bir kumaş parçası da olabilir elbette.

Köşeleri verevli olacak şekilde çerçevemiz ölçüsünde kesip, dekupaj tutkalına önce çerçeveye sonra dantele sürmek suretiyle yapıştırıyoruz. Ben her kenarı yapıştırdıktan sonra porselenleştirme sıvısı sürdüm ama porselenleştirme sıvısını tüm kenarları yapıştırdıktan sonra da sürebilirsiniz, tamamen seçim sizin.

Tamamen kuruduktan siyah gesso ile boyuyor ve onun da kurumasını bekliyoruz. Kuruyan gessomuzun üzerini gümüş rengi akrilik boya ile boyuyor ve yine kurumasını bekliyoruz. Son olarak siyah antik boya ile eskitmemizi yapıp vernikliyoruz. Ta-da! Minyatür çerçevemiz hazır bile!

Çıtaları birleştiriyoruz.

Güpür şeritleri çıtalar üzerine yapıştırıyoruz. Dekupaj tutkalını hem dantele hem de yüzeye sürdüm ben. Ve de her bir kenarı yapıştırdıktan sonra üstüne mutlaka porselenleştirme sıvısı da sürdüm.

Siyah gesso ile boyayıp kuruttuktan sonra gümüş rengi akrilik boya ile boyadım. Çerçeveyi kuruttum ve siyah antik boya ile eskitme yaptım. Sonra da vernikledim.

Bir de video ile kolay çerçeve yapımı detaylarını anlatmaya çalıştım, detaylı olarak anlayabilmek için izleyebilir, youtube kanalıma abone olabilirsiniz :)

Denemek isteyen herkese kolay gelsin şimdiden, sorularınız olursa yorum olarak yazarsanız yardımcı olamaya çalışayım. Bana profilimdeki sosyal medya linklerimden de ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Avatar photo

kuklaydi, minyaturdu, stop-motiondi filan. turlu cesit sacmalik.

Kibrit çöplerinden el arabası maketi

| | 10 Yorum

Kibritten yapılan minyatür maketlere hepimiz aşinayızdır. Genellikle kibritten bina maketleri yapılır. Ben biblo mahiyetinde bir şeyler yapıp, sizlerle paylaşmak istedim. Malzemeler: Birkaç kutu kibrit (aslında bir kutu yeter fakat kibritlerin...