Cuma, Ekim 28, 2016
Örgüden minyatür ev

Örgüden minyatür ev

7

örgü minyatür ev
İlk not: bu proje tamamen benim kendi kafamın içinde dönen tilkiler sonucu ortaya çıkmıştır :) Hiçbir şekilde internetten veya başka kaynaklardan esinlenme, örnek alma yapılmamıştır.

Yarışmanın duyuru postunu gördüm ve hemen düşünmeye başladım. Yaklaşık bir hafta boyunca düşündükten, uzun listeler hazırladıktan sonra (çok da uzun liste denemez : )) bu fikirde karar kıldım.
Hemen hazırlıklara başladım. İlk olarak sobayı ördüm. Beni oldukça fazla oyaladı. Çünkü 14 yaşındayım ve bu projeyi okul, ev, dersane arasında mekik dokurken, TEOG sınavından 9yanlış çıkarıp, karnemin hepsini 5 düşürmeye çalışırken kısıtlı zamanda büyük özenle yaptım :) Bu sebep(ler)den dolayı ancak bugün bitirebildim. Hemen fotoğraflayıp post hazırlıklarına giriştim. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım. Umarım beğenirsiniz. :)


Teyzenin (nene deyince bozuluyor da : )) yapımı:
1-Teyzemizin kafasını ve ellerini ince çorapla yapıyoruz.
2-3-Bir kutu temin edip (ben toniğimin kutusunu kullandım) kapağını çıkarıyoruz ve teyzemizin başını sıcak silikonla yapıştırıyoruz.
4-Teyzemizin yanak makyajı için uygun farı seçiyoruz.


5- Yanağın ısırılası kıvama ve tontişliğe gelmiş hali :)
6- Elbisemizi kesip dikiyoruz.
7- Elbisenin kutudan büyük olması gerekiyor. Çünkü arada kalan boşluklara elyaf konularak kilolu bir teyze yapılmaya çalışılacak. Ve kolların içinin de elyaf dolu şekilde elbiseye monteli olması gerekli :)


8- Elbisemizi giydiriyoruz ve boşlukları elyafla dolduruyoruz.
9-Teyzemize isteği üzerine bir etek-yelek takım dikiyoruz. Bir de uygun başörtü takıyoruz başına. İşte oldu :)

KOLTUK YAPILIŞI:


Bu da divanımız: :)


İleriki resimlerde divanımızın üzerinde göreceğiniz yapımında büyük çaba sarfettiğim, zevk aldığım battaniyemiz.
Battaniyemiz eğer olur da bir gün yolunuz buraya düşerse, dışarısı soğuk olur üşümeyin alın üstünüze, divanda veya koltukta veya sobanın yanıbaşında bulunan minderde oturun diye… :)


Sobanın yanından ayrılmayan minderimiz… :)


Anlaşılan o ki teyzemiz örgü örmeyi de seviyor. Baksanıza yün sepetini, renkli yünlerini, şişlerini koltuğun üstünde bırakmış :)


Bu da makara (sanırım adı makara) bozması fiskos :) Üstünde fimodan yapılma çiçek ve çay bardağı var.


İşte size ayrılmış divan ve battaniye… :)


Bu ise yapımı çooook uzun süren, emek verilen, özenle hazırlan sobamız. Üzerinde el bezi ile bir çorap asılı, üzerinde sizin için demlenmiş bir demlik çay ve kestaneler, gözündeyse haşlanmış patatesler var…


İşte teyzemiz. Tek yakalamışken bir poz alayım dedim.


Tüm eşyaları yerli yerince yerleştiriyoruz ve işte odamız.Duvarda peştemaliyle,sobasıyla, divanıyla, minderiyle, olmazsa olmazı yaşlı teyzesiyle tam bir köy evi. Tam bir Karadeniz evi… :)


İsterseniz böyle de yerleştirebiliriz… :)


İsterseniz de böyle :)


İşte benim projem bu kadar. Blogum da burada, ben de buradayım, köy evimiz de burada. İstediğiniz zaman uğrayın…
Bloguma gelin sohbet ederiz, bana gelin çay içeriz,k öy evine gelin ısınır örgü öreriz…

Yarışma duyurum

Paylaş
digdem12
Merhaba,ben Diğdem 14 yaşındayım.Öncelikle sayfamı ziyaret ettiğiniz için teşekkürler.Biraz kendimde bahsedecek olursam; okulda başarılı bir öğrenci,evde sorumluluk sahibi bir çocuk,dışarıda bilinçli bir vatandaş...Her gün kendini geliştiren,yenileyen ,ilerleyen teknolojiye ayak uydurmaya çalışan biriyim.Yani herkes gibi.Ama beni diğerlerinden ayıran bir özelliğim var.Hobilerim.Yapabildiğim her şeye meraklıyım,bir o kadar yapamadıklarıma...Beğendiğim her şeyi yapmaya çalışırım,yaparken zevk almaya çalışırım çünkü biliyorum ki zorla yapınca hiçbir güzelliği,değeri kalmaz.Sevdiklerime hediye ederim yaptıklarımı çoğu zaman ama en nadide parçalarımı kendime saklarım :D Sevdiklerinin mutlu olması beni de mutlu eder,yaptıklarımı paylaşarak benden büyük,küçük herkese örnek olmak amacıyla hobilerim ve ben buradayız,10 marifette... :)

7 YORUMLAR

  1. Çok beğendim.Ellerine sağlık Diğdem.Çok güzel bir iş çıkarmışsın.Bunları yaparken okulunda da başarılı olman ayrıca takdire değer.Kutluyorum seni.

  2. Aslında halıyı örmüştüm ama olmayınca son anda bunda karar kıldım.Koltuklarıda örmeyi çok isterdim ama o kadar yetenekli değilim :)