Penye ipinden paspas yapımı

-

  penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari

Nicedir yapmak istediğim bir paspası ipini bulunca yapmak şart oldu. Tatilden dönünce ilk işim örnek arayışı oldu. Bir sürü örneğe rastladım ama içime en çok içime sinen bu örnekti. Bunun da aslında bitiş kısmını değiştirdim, farklı bir model uyguladım. Bu haliyle de çok sevdim. İstediğiniz renk penye ipi ve 10 mm tığ çalışmamız için yeterli. Ben bu memlekette 10 numara tığ bulamadığım için 3 mm kullandım, biraz zorlandım ama sonuca ulaştım. Siz kalın bir tığla örerseniz daha verimli çalışabilirsiniz. İşte penye ipinden adım adım tığ işi paspas yapımı.

Örgüyü hayatımda 3. kez yapan birisi olarak terimlere yabancıyım, uydurmasyon kelimelere rastlarsanız şaşırmayınız lütfen. İkincisi de akşam örgü çalışmalarım olduğu için fotoğraflar istediğim kalitede çıkmadı ama yine de yapmak isteyenlere faydalı olur düşüncesiyle paylaşmak istedim.

1. tur: 8 zincir çekiniz ve sihirli halka oluşturarak içine 11 direk yapınız. İlmekleri iki kerede çektiriniz. (Aksi belirtilmediği sürece iki kerede çektireceğiz ilmekleri.)

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-2

2. tur: Bitiş noktasında 5 zincir çekiniz ve sıradaki boşluğa batarak bir direk oluşturunuz, aynı zamanda bir boşluk oluşturmuş oldunuz. Aynı şekilde yaparak 11 direk ve 11 boşluk oluşturduk.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-3

3. tur: Bitiş noktasında 5 zincir çekiniz ve alttaki ilk direğin üstündeki boşluğa batınız ve iki kerede çektiriniz.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-4

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-5

2 zincir çekip alt sıradaki direğin üstündeki aralığa batınız. 2 zincir çekip aynı noktaya tekrar batınız. Böylece bir üçgen oluşturmuş olduk, yönergeleri bitiş noktasına kadar tekrarlayınız.

4. tur: 3 zincir çekerek dördüncü tura başlıyoruz ve üçgen olan deliklerin içini dolduruyoruz.

3 direk – 2 zincir – 3 direk, bu şekilde tekrarlıyoruz.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-6

5. tur: 5 zincir çekiniz, aynı noktaya batarak üçgen oluşturunuz. 2 zincir çekiniz, sıradaki üçgen boşluğa ilmek almadan batıp örünüz. İşlemleri tekrarlayınız.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-7

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-8

6. tur: 9 zincir çekerek üçgenlere batıp boşluklar oluşturunuz. Resimlerde detaylı olarak bu aşamaları göstermeye çalıştım.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-9

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-10

7. tur: Boşlukların içine 10 tane sık iğne yapınız.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-11

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-12

8. tur: 5 zincir çekerek aynı noktaya ilmek alarak batıp iki kerede çektiriniz. 3 zincir çekip ilmek alarak 5. sık iğnenin üzerine batınız ve iki kerede çektiriniz. İşlemi devam ettiriniz.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-13

9. tur: 8. turdaki 10 sık iğnenin başlangıç ve son noktalarına 2’şer zincir çekip ilmek alarak üçgenler oluşturunuz.

5. sık iğnenin üzerindekilere 3 direk-2 zincir-3 direk şeklinde sırayı tamamlayınız.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-14

10. tur – 11. tur: 9. tur ile aynı uygulamaları yapınız.

12. tur: 5 zincir çekiniz ve aynı noktaya ilmek alarak batıp üçgen oluşturunuz. 7 zincir çekiniz ve üçgenin ortasına sık iğne yapınız. Tekrar 7 zincir çekip ilmek alarak  batınız ve 2 kerede çektiriniz. 2 zincir çekip üçgen oluşturunuz. Sırayı bu şekilde tamamlayınız.

penye-ipinden-tig-isi-paspas-yapimi

13. tur: Bütün aralıklara 7 zincir çekerek sık iğne olacak şekilde batarak (ilmek almadan) delikler oluşturunuz.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-17

14. tur: Oluşturduğunuz bütün deliklere 8’er tane sık iğne yapınız.

penye-ipinden-sari-paspas-yapimi-asamalari-18

Veeee paspasımız bitmiştir. Umarım anlaşılır şekilde anlatabilmişimdir. Anlaşılır olmayan yerlerde resimlere dikkatli bakılırsa anlaşılacağını düşünüyorum. Ben de modeli yaparken sadece resimle çalıştım. Çok zevkli bir işleme süreci geçirdiğimi söylemeden geçemeyeceğim. Hiç örgü bilmeyenlerin bile kolayca yapacağını düşünüyorum. Dediğim gibi hayatımda hatırı sayılır 3. tığ işi örgü girişimim diyebilirim, çocukluk dönemindekileri saymazsak. Meraklısına şimdiden kolay gelsin diyorum.

sari-penye-ipinden-tig-isi-paspas-yapimi

Diğer çalışmalarım için bloguma beklerim…

2 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    teşekkür ederim leynum, ben de terliği gördüğümde vurulmuştum, dışarıda giymek için almıştım.Hatta ev gezmesi terliği yaparlar ya hanımlar bir terlik torbasında. Ben de o niyete büründüm bir ara fakat öğlenci olunca okulda ev gezmeleri de hayal oldu. Çıkar sevgi terliği ömrün gidiyor sen gezme terliğini düşünüyorsun dedim ve kullanmaya başladım. Paspası örerkende hep nasıl bir fotoğraf çekmeliyim diye düşünürken bu terlikler ışınlandı bana, beyenine de ayrıca çok sevindim, sevgilerle…

Bir yanıt yazın

Evde mob paspas yapımı (anlatımlı)

| | 0 Yorum

Selam… Sizleri bilmem ama ben yerleri mob paspası ile silmeyi çok seviyorum. Her şeyi çok güzel topluyor. Üstelik temizlik yapma sürem daha da kısalıyor. Yalnız kullananlar bilir. Hiç ucuz bir...