Pratik kalem etek nasıl dikilir?

-

uzun-kalem-etek-nasil-dikilir-1
Dolaplarımızın zamansız bir parçası olan kalem etek dikmeye ne derseniz? 1 saatte dikilebilecek olan bu kolay giysiye 150 tl verip de almaya hiç gerek yok sevgili marifetliler

uzun-kalem-etek-nasil-dikilir-2
Sizler için görselde tüm ayrıntıları verdim, ana başlıklar halinde de anlatacağım.
1 metre kumaş 44 bedene kadar yeterlidir.
Kumaş katında çalışacağımız için öncelikle beden ölçülerimizi 4’e bölüyoruz. Anlattığım her adım 4’e bölünmüş ölçüler üstünden geçerlidir.

ÖN BEDEN: 4e böldüğümüz bel ölçüsünün 3’de birine (yanlara yakın kısımdan) pens yerleştireceğiz. Pensin uzunluğu 10 cm eni ise 3 cm olacaktır.
Boyu da kendi boyumuzu ayarlıyoruz. ben 90 cm aldım.

ARKA BEDEN : 4’e böldüğümüz arka bel ölçüsünün yarısını buluyoruz çünkü arka bedenin tam ortasına pens gelecek. Bu pensin ölçüleri ise en 4 cm boy 14 cm.

Basenin belden düşüklüğü 20 cm’dir. Eğer daha düşük bel isterseniz belin ölçüsünü aldığınız yerden basene uzaklığını ölçüp basen ölçüsünü oraya yerleştiriniz. Örneğin belden 15 cm aşağısı basen ise kumaş üzerinde de öyle yapınız.

KAPALI YIRTMAÇ: arka ortanın ucunda 10 cm genişliğinde 30 cm uzunluğunda bir parça çiziniz. Bu kısım kapalı yırtmaç olacaktır. Yırtmacın uzun kenarı dikilir, kısa kenarı dikilmez. Arka orta kapatıldıktan sonra kısa kenar tam ortalanır ve iki yana iğnelenerek dikilir.

uzun-kalem-etek-nasil-dikilir-3
Yırtmaç bu şekilde görünmelidir.

uzun-kalem-etek-nasil-dikilir-4
Hepsi ve daha fazlası için beklerim : MARİFETLİ MUALLİM 

3 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Anlatış sekliniz çok güzel. Ben de sizin gibi düşünüyorum özellikle etek de o kadar para verilmesine hiç gerek yok dikeriz misss gibi giyeriz Ellerinize sağlık :)

  2. Kolay gelsin bende böyle bir etek dimek istiyorum fakat kapalı yırtmacı nasıl oluşurdunuz bilgi paylaşımı yapabilirsiniz ben dikişe yeni başladım :)

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Bir garip Muallime adayı. Acemi terzi. Profesyonel cadı.

Balon etek nasıl dikilir?

| | 2 Yorum

Balon etek modelini çok severim. Siz de balon etek nasıl dikilir merak ediyorsanız burada yapım aşamalarını çok güzel resimlemişler. Ben de aşağıya aktardım.   Önce iç kısmını oluşturacak kumaşı bu...