Üzeri yazılı halat kapı süsü modeli ve yapılışı

-

Halat kapı süsü modelleri oldukça dekoratif duruyor diye düşünüyorum. Halat kapı süsü yapımında kullandığım malzemeleri sıralamak isterim:

Halat kapı süsü malzemeler

6 mm kalınlığında jüt halat

Silikon mumu

Silikon tabancası

Mukavva kartonu

İnce keçe

Falçata

Süslemede kullanmak istersek inci boncuk vs.

Siz de yapmak isterseniz, bu halatı hobi malzemeleri satan yerler dışında nalburlarda da bulabilirsiniz.  Farklı renk ve kalınlıklarda olan halatlar da var.

Halat kapı süsü yapılışı

Öncelikle kapı süsünün çember olan kısmını hazırlıyorum. Bu kapı süsünün çapı 35 cm, bu boyut için yaklaşık olarak 6 metre halat yetiyor.

Zeminde mukavva kartonu kullanıyorum. Kalın keçe de kullanılabilir ama ben mukavva kartonunun sert duruşunu daha uygun buldum. Mukavva kartonunun tam ortasına küçük bir yemek tabağı koyup halatı bu tabağın etrafına sıcak silikonla yapıştırarak 8 sıra olacak şekilde bir çember elde ettim. Orta kısmı tabii ki keserek alıyoruz. Bunun için falçata kullanabiliriz.

Çiçekleri ince keçe ile yapıyorum. Ben herhangi bir kalıp kullanmıyorum. Aynı büyüklükte parçalar kesiyorum, şekil verip yapıştırarak çiçekler oluşturuyorum. Bundan sonrası doğaçlama ilerliyor. Renkler, çiçekler, yapraklar nerede uyumlu ve güzel duruyorsa oraya yapıştırıyorum ve ortaya böyle bir güzellik çıkıyor. Yazıları da yine ince keçe ile yapıyorum, onları da dikkatlice çizip keserek hazırlayabilirsiniz. Yazı ve çiçekler için eğer kendinize çok güvenmiyorsanız internette birçok kalıp ve şablon bulabilirsiniz.

Birkaç halat kapı süsü modelime daha buradan bakabilirsiniz, ayrıca keçe çiçeklerimi de yakından gösteriyorum:

Diğer halat kapı süsü modellerimi ve keçe ile yaptığım pek çok başka çalışmamı incelemek isterseniz buradan Instagram sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Sevgiler…

Emine SAKA

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn
Renkli dusler atolyem

1981 TRABZON DOĞUMLUYUM . İSTANBUL DA YAŞIYORUM . EVLİYİM İKİ ÇOCUK ANNESİYİM . ÜRETMEYİ SEVEN , YAPTIĞI İŞİ KENDİNCE YORUMLAYIP ORTAYA ÖZEL TASARIMLAR ÇIKARMAYA ÇALIŞAN EL EMEĞİ AŞIĞI BİR HOBİ SEVERİM . BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTEYEN EL EMEĞİ SEVERLERİ SOSYAL MEDYA HESAPLARIMA DAVET EDİYORUM . SEVGİLER

Bir Cevap Yazın