Cumartesi, Ekim 22, 2016
Adım Adım Papirüs Yapımı

Adım Adım Papirüs Yapımı

5

Eski mısır uygarlığı tarafından keşfedilmiş papirüs o günün insanları tarafından üzerlerine yazılmış tanrıları, savaşları, acıyı, sevinci, matematik ve felsefeyi, tıp ve astrolojiyi, doğum ve ölüm bilgilerini barındıran kağıtlardır. Eski mısırda rulo anlamına gelen, tüm dünya tarafından kabul edilmiş halini ise yunanlılardan aldığımız papirüs kelimesi yunanca da Paypros yani kağıt anlamına gelmektedir.Aşağıda örnek görselleriyle bir papirüs yapımını adım adım görebiliriz.

1. Önce papirüsün sapı(gövdesi) alınıp bıçakla uzun dilimler şeklinde parçalara ayrılır.

2. Lif şeklindeki bu parçaların üzerinden alpaş bir merdaneyle geçilir.

3. Daha sonra bu parçalar birkaç gün sirkeli suda bekletilir.

4. Bekletilen uzun parçalar sirkeli sudan alınır.

5. Bir yukardan aşağı, birde soldan sağa olmak üzere üst üste yerleştirilir ve bir kağıt tabakası şekli verilir.

6. Bu kağıt şeklindeki tabaka alınarak bir el presi altında birkaç gün bekletilip kurutulmaya bırakılır.

7. Bu birkaç günlük süre sonunda birbirlerine yapıştırılmış bant şeklindeki papirüs parçaları bir kağıt gibi ortaya çıkar.(kaynak: tombak antika kültürü dergisi 25. sayı, papirüs adlı makale)

5 YORUMLAR

  1. Çok tatsız kalktım bu sabah, beni çok güldürdün uyuyang Allah ta seni güldürsün. Sen yazınca dikkat ettim fotoğrafa, gerçekten o ne öyle… :))

  2. aynı yerde takıldım hatta dedim kesin 2 yorumda o lucifer bakışa gelmiştir diye:)anne yaa!!!ama papirüse hayranlığım ayrı..yapılışını üni.de bir dersimizde öğrenmiştim..teşekkürler ama zamanla bazı şeyleri unutuyor insan..