Cuma, Nisan 28, 2017
Plastik poşetlere güle güle..

Plastik poşetlere güle güle..

29
Örgü torba
Örgü torba

Artık bireysel olarak çevre konusunda birşeyler yapma zamanı geldi geçiyor. Tığ yada şiş kullanarak bu örgü torbayı hazırlayabiliriz. Bu çalışmayı buradan buldum.

Kağıt Torba Şablonu
Kağıt Torba Şablonu

Atık kağıtları kullanarak yaptığımız yeni kağıtlar ile bu torbaları yapabiliriz.İstediğiniz boyutta ayarlayıp yazıcınızdan çıkararak hazır şablonu kullanabilirsiniz.Kişisel tasarımlarla dükkanımıza özel torbalar hazırlayabilir. Ben bu şablonu kullanarak bez çantalar da yapılabileceğini düşünüyorum.. Şablona buradanda ulaşabilirsiniz…

29 YORUMLAR

 1. evet ben bu konuya parmak bastığınız için duygumuygu kutluyorum sizi.hanidir poşet kullanmam.çantamın içinde hep hafif ama büyüyebilen çantalar vardır.etrafımdaki herkese de söylüyorum.geçen gün Derya Baykal’ın programında gördüm.Bunca örgü örüyoruz neden kendi filemizi örmüyoruz diye.Biz marifetli hanımlar olarak kendi filemizi örerek başlayalım ve ilk ören başlığı açsın sonra örenler eklesin filelerini hatta kişiliklere göre süslü ya da sade nasıl istersek :)bizler yapmayacağız da kim yapacak.Ben biliyorum anneannem dedem file ile çarşı pazar yapardılar, annemlerde.sonra ne olduysa bir sürü poşet oldu etraf.Ben örgü pek bilmem ama kolay bir tarif ve ip markası veren arkadaşımızın önerisiyle ben de öreceğim söz.haydi hepimize iyi duyarlılıklarkolay gele …..

 2. süper fikir .. mutlaka ben de uygulayacağım.örgü ile münasebetim atkı dokumaktan öteye geçmemiştir ancak poşet kullanmamak için bunu öğrenmeliyim…

 3. Tebrikler duygumuygucum, Almanya’da marketlerde plastik torbalar ücretli satılıyor, insanlar genelde bez çantalarıyla alışverişe gidiyorlar. Bizde de Almanya’dan gelen minik cüzdan gibi çantalar vardı. Üç tarafı fermuarlı, açılınca cüzdan kısmı taban olan içinden de kumaştan çanta çıkan modeller vardı. Bulursam resmini eklerim. Maksat fikir olsun.

 4. Artık cidden hayatımızdan gereksiz plastik kullanımı çıkarmalıyız. Şunuda belirtmeliyim ki plastik olan herşey petrolden imal ediliyor. Üzerimizdeki giysilerde bile plastik türü malzemeler kullanılıyor. Bu tip kampanyaları hayatımızın tümüne yaymalıyız bence. Tükenebilir enerji kaynağı olan petrolü hayatımızdan olabildiğince uzak tutmalıyız!.

 5. Hepinizin yazdıklarına katılıyorum.Öğretmen okulundayken merserize iple makrame düğümü ile örmüştük.Şimdi seçenek daha çok , esnemeyen pamuk veya sentetik her iple örülebilir,hatta kalın tığla örümcek bile olur

 6. Ben market alisverisine ciktigim zaman aldiklarim bu cantalara sigmazki:( en az 20 tane ormem gerekiyor birde onlari markete kadar tasimak var :)) dusunuyorumda cok komik olurum:))

 7. seybe ben de okurken ayyynısını düşündüm:)) fileleri çok seviyorum ve kullanma taraftarıyım diyecektim ama bir düşündüm,ıı ııhh hayatta yetmez…poşetlerden hiç haz etmiyorum lakin o kadar hayatımızdalar ki!..bir arkadaşım arabasının arkasına yayvan orta büyüklükte bir sepet koymuş ve aldıklarını ona koyup çıkarıyordu eve..

 8. Aaaa ben ona benzer bir çantayı yurt dışında görmüştüm. Bir hanım alışveriş arabasının içine sepete benzer bir çanta koymuştu. Sepetin yanları alışveriş çantasına göre yapılmıştı. Aldıklarını içine koyup hooop çantayı kapatıp çıkmıştı. Aldıklarını poşetleme derdine de son

 9. :=))) embiirr sitede bir sorun oldu az evvel seninki gibi benim de milyon tane çıkmış son yazdığım mesaj..sil allah sil…sinir geşldi:)

 10. allaam ben de seybe ve nokturn gibi demek istiyom. bana da yetmesin bu şey.. ben de doldurmak istiyom poşetleri..amin.(fakir smiley)

 11. konunun özüne gelelim arkadaşlarpoşetleri hayatımızdan çıkaralımbaşka alternatifler yapın, plastik iplerle örün alışverişlerinize yetecek kadarpoşet kullanmamaya bakın…

 12. Bugün markette insanlara baktım bir poşete en fazla 4-5 parça koyuyorlar. Herkesin elinde 5-6 poşet. Kapasitesine uygun doldurulsa 2 poşet gayet yeterli gelebilir. En azından tutarsızca poşet kullanma huyumuzdan vazgeçebiliriz. Yok ben poşet kullanmadan edemem diyorsanız evinizdeki plastik atıkları,kağıtları ve camları ayrı ayrı biriktirerek bu döngüye katkıda bulunabilirsiniz..

 13. gamycigim ben orerim ama isime yaramazki plastik posetleri doldurup asabilirim ancak:P ama seni mutlu edecekse oreyim birkac tane;) Zaten icimde kalmistir filemle pazara gidip gonlumce alisveris yapmak:( market reyonlarini gorunce bana fenalik geliyor artik ama yok su koca ulkede bir pazar bile yok;(

 14. Ne yalan söyleyeyim öremeyeceğim. Poşet kullanmak iyi birşey değil belki ama market alışverişinde bazen dökülme tehlikesi olan ürünler oluyor ya da deterjanla, kimyasallarla yiyecekleri ayırmak gerekiyor, bir de nedense köpek mamasını eve girecek hiçbirşeyin yanına koymak istemiyorum. Bana birsürü file lazım o zaman ve de aklıma estiğinde markete girdiğim için onları hep yanımda taşımalıyım. kendimi biliyorum, o nedenle atmayacağım, ilk birkaç alışverişte bunu uygular sonrasında sıkılırım. Çevre düşmanı ben.:((

 15. çevre düşmanı Sesiii…sınıfta bıraktım seniçare üretmedin..bananeeeSeybe, sağolasın, seni çok iyi anlıyorum, Türkiyeye dönünce ben de deliler gibi pazar yapmış hatta pazarda bağıranlara öölee hayran hayran bakmıştım…

 16. Gamy, kızma , biz makromeden yaptık böyle bir çanta 10marifette burada yazmıştık.Hatta başlığı hala eski haliyle makrame olarak kalmış, doğrusu makrome, sevgili uyuyang uyarmıştı. düzenleyeyim yeniden.Sitede yapılış videosu ile birlikte detayları bulabilirsiniz.

  cocuklacocuk
  cocuklacocuk

  gerçi büyük alışverişler için pek uygun değil, ama günlük küçük alışverişler için ideal.Biz alışveriş poşetine mümkün olduğunca çok şey sığdırmaya çalışıyoruz markette. kırtasiye vs. alışverişlerimizi kullandığımız büyük çantalara atıyoruz poşet almadan hatta verilen poşeti iade ederek. Yeterli mi derseniz aslında hayır .

 17. Heh işte bak içinde ne aldıysan görünüyor. o kolanın yanındaki ne çözemedim ama neyse :)) Banane banane ben yapmıycam, terliği de kafama yiyecem. :)Dikme bez çanta olabilir ona varım. Şööööyle pullu boncuklu, en kokoşundan:) Uzayyy yapsana bir örnek alışveriş çantası bize.

 18. valla çok uzun zaman oldu ama sanırım kutu içinde beğendikten aldığım selanik gevrekleri vardı, yaklaştın s12, tatlı o da.İçi kumaşlı model daha güzel olur

 19. embir diyor ki;Tebrikler duygumuygucum, Almanya’da marketlerde plastik torbalar ücretli satılıyor, insanlar genelde bez çantalarıyla alışverişe gidiyorlar. Bizde de Almanya’dan gelen minik cüzdan gibi çantalar vardı. Üç tarafı fermuarlı, açılınca cüzdan kısmı taban olan içinden de kumaştan çanta çıkan modeller vardı. Bulursam resmini eklerim. Maksat fikir olsun.

  bir de paralı olduğu için yada yanınızda bez poşet falan yoksa içerdeki karton kutuları alabiliyordunuz. Mesela işte meyve suyunun kartonu falan.m1 kalk Alamanya’ya gidiyoruz dönerken bir de tüylü fötr şapka alıciz :)