Bakın fimo hamurundan neler yaptım…

-

Hobi olarak 3D boyutlu çizim yapıyordum ve uzun zamandan beri heykellere çok meraklıydım.Bir gün nette gezinirken fimo hamuru ile karşılaştım.Hakkında epey okuyup, araştırdıktan sonra artık ilk denemelerimi yapma zamanı geldi diye düşündüm ve ilk iş gidip bir oyun hamuru aldım.Ailem şaşırdı elbette…Bu oyun hamurunu ne yapacaksın oğlum dedi annemler.Çocuk musun sen?Eveeet çocuğum..İnsan hangi yaşa gelirse gelsin bir yanını hep çocuk bırakmalı.Hayat yetişkin gözüyle çekilmiyor.Heykel yapacağım dedim ama bununla değil.Bunu antrenman yapmak için aldım.Bununla çalışıp elimi alıştıracağım sonra gerçek malzeme ile başladığımda yabancılık çekmemek adına…Evet tam 2 gün boyunca boş zamanlarımda bu hamuru elime alıp yap-boz yap-boz uğraşıp durdum.Zaman zaman hoşuma giden formlar yakaladım bozmaya kıyamadım ama bozdum elbette…

Oyun hamurundan deneme
Oyun hamurundan deneme

Oyun hamurundan bir başka deneme
Oyun hamurundan bir başka deneme

Daha çok çalışıp daha çok geliştirmem gerekti ellerimi ta ki hamur özelliğini yitirinceye dek.Sırada asıl malzeme ile çalışmak vardı:fimo hamuru…Dolphin grey “yunus grisi” tonunda aldığım fimo hamuruyla işe koyuldum ve işte ilk halleri:

fimodan ilk heykelim
fimodan ilk heykelim
fimodan ikinci heykelim
fimodan ikinci heykelim
fimodan ikinci heykelim (saçı uzamış hali) ;)
fimodan ikinci heykelim (saçı uzamış hali) ;)
fimodan son heykelim
fimodan son heykelim

Bu çalışmalardan sonra hamurumun tükenmesi beni yeni bir malzeme ile deneme yapma yoluna götürdü.Bir de havada kuruyan seramik hamuru ile deneyeyim dedim.Onunla da bir çalışma denedikten sonra hepsini akrilik boya ile boyayıp sprey vernikle son formlarına kavuşturdum…Unutmadan bir de kafamda tasarladığım platformları ölçülerini bir kağıda not ettikten sonra camcıya gidip hayata geçirdim.Sonra japon yapışıtırıcısı ile üzerlerine heykellerimi sabitledim.İşte hepsinin son halleri:

fimodan ilk heykel (son hali)
fimodan ilk heykel (son hali)
fimodan ikinci heykel (son hali)
fimodan ikinci heykel (son hali)
fimodan son heykel (son hali)
fimodan son heykel (son hali)
havada kuruyan seramik hamuru ile heykel (son hali)
havada kuruyan seramik hamuru ile heykel (son hali)

Son olarak eklemek istediğim:Bir gün bana piyangodan ya da lotodan ikramiye çıkarsa ikinci üniversite olarak heykeltraşlık bölümü okumak istiyorum.Almadan,oynamadan nasıl çıkacaksa… :)Yeni çalışmalarım:

havada kuruyan seramik hamuru ikinci heykel
havada kuruyan seramik hamuru ikinci heykel

Yorumlarda gelen bir soru üzerine heykellerimi yaparken kullandığım ve tamamını kendim uydurduğum :) malzemelerimin bir resmini ekliyorum:

Kullandığım
Kullandığım “kafadan uydurma” :) malzemelerimin tümü

Yorumlardan gelen bir tavsiye üzerine bir de sabundan oyma heykel denedim.Bir sabunu ikiye bölüp 2 farklı heykel denemesi yaptım.Tavsiyede bulunan arkaşıma çok teşekkür ediyorum beni yeni bir material ile tanıştırdığı için…Onun yorumunu 27-may-09’da öğlen saatkerinde okudum bu fikirle heyecanlanıp sabırsızlanarak aynı gün saat 17:00 ‘de bu heykelleri yaptım:

ilk sabundan oyma heykellerim
ilk sabundan oyma heykellerim

Havada kuruyan seramik hamuru ile son heykel denememi sizlerle paylaşmak istiyorum

son heykel denemem (yapım aşamasında...)
son heykel denemem (yapım aşamasında…)
son heykel denemem (yapım aşamasında...)
son heykel denemem (tamamlandı…)
en son yaptığım sabundan oyma heykellerim...
en son yaptığım sabundan oyma heykellerim…

ilk mum oyma denememKerem Küpeli

15 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  kerem öncelikle aramıza hoşgeldin:)ilk denemeler diyorsun ama hepsi de çok başarılı eline sağlık, devamını bekliyoruz:)

 2. Avatar photo

  kerem10 yukarda yaptığın helkellerden kaç kere yapıp bozdum bilmem fimo hamuru, seramik hamuru hatta kalıp beyaz sabun (dene derim tabiyki oymak daha zor) aldığın zevki anlıyabilirim.ama iyi yolladasın bence özellikle ilk heykelini ve 2. saçı uzamış halini sevdim. fimo keşke daha ucuz olsa dimi.onunla çalışmak ayrı bir zevk.cam yerine figürü daha belirgin kılacak siyah kadife yada tahta parçalarınada dene. deneme yanılma en güzel yöntem bence.son bir öneri el ve ayak çalış karakalem olarakta çalış gelişimene katkısı olduğunu göreceksin. el çok ayrıntılı olabilir bileğe kadar bir ayak mesela. ha bu arada parmaklarının giremedi ayrıntılar için araç kullandın mı ?güncelleme: cam dışında heykellere zemin denemesi yapmışsın bence camda daha belirgin kılmış objeyi şimdi gördüm heykellere bakmaktan kaçırmışım ha bu arada hoş geldim

 3. Avatar photo

  BENİM PEK BAŞARILI OLDUĞUM BİR SANAT DALI DEĞİL AÇIKCASI ANLAMAMDA AMA BENCE ÇOK MUHTEŞEM GÖRÜNÜYORLAR ARKADAŞIM DEVAM ET BENCE SÜPER ŞEYLER ÇIKACAK ORTAYA HEM NE DEMİŞLER DENEME YANILMA HOŞ SENİNKİLER YANILMAMIŞ AMA DENEYE DENEYE USTALAŞACAĞINDAN EMİNİM SÜPER OLMUŞ BRAVO VALLAHİ

 4. Avatar photo

  hoşgeldiniz kerem :) çalışmalarınıza hayran oldum,ifadeleri çok güzel vermişsiniz.lütfen devam edin,inanılmaz güzeller.

 5. Avatar photo

  Kerem hoşgeldin.Ben de bu tarz çalışmaları seviyorum.Yaldızsız sade halleri daha çok hoşuma gidiyor.Beyaz çamuru veya kırmızı çamuru(kil) denedin mi?Gerçi onların uzun ömürlü olmaları için fırınlanmaları gerek.Bir ara seramik kursuna gitmiştim,fikir olması içinpaylaşmak istedim.Üstteki beyaz çamurdan,diğeri kırmızıdan.Böyle sevdiğine göre kesinlikle devam etmelisin.

 6. Avatar photo

  Fimoyla yüz ifadesi vermek zordur, gerçekten ilk çalışmaya göre çok güzel vermişsiniz ifadeleri, kemik girinti ve çıkıntılarını. Ben olsam bunlardan bir kolleksiyon hazırlar kafalarına da kumaştan, keçeden, tüyden haşmetli değişik şapkalar yapardım. Sonra da yanyana uygun bir yere dizer, koruma altına alırdım. Kumandanın yanındaki uzun saçlı büst favorim. Rengi de çok hoş onun. Özellikle hepsinin yukarı bakmalarının özel bir anlamı var mı?Hoşgeldiniz.

 7. Avatar photo

  hoşgeldin öncelikle.. sonra çalışmaların harika, bayıldım cidden ilk denemeler için gayet güzel çok başarılı.. bende yukarı doğru bakmalarının bi anlamı varmı merak ettim..

 8. Avatar photo

  Hoşbulduk…Yorum yazan herkese çok teşekkür ederim…:)Yukarı bakmalarının benim için öyle özel bir anlamı yok, fakat elbette kasıtlı yaptım bence bu şekile yukarı bakan kafalar daha sanatsal duruyorlar, daha etkileyici görünüyorlar…

Bir yanıt yazın