Bebek beşik dönencesi modeli ve yapımı

-


Bebek beşik dönencesi modeli ve yapımını paylaşmak istedim sizlerle. Yakında dünyaya gelecek olan ve adını Deniz koymaya karar verdiğimiz kızımız için kendi emeğimle ve daha sağlıklı olacağına inandığım doğal oyuncaklar ve oda süsleri yapmaya devam ediyorum. Daha önce paylaşmış olduğum, beşiğin içinde görünen kumaş oyuncaklardan sonra şimdide de deniz temalı kumaş süslerden oluşan bir beşik dönencesi hazırladım. Daha doğrusu eşimle beraber yaptık. Poplin kumaştan diktiğim figürlerin içleri boncuk elyaf dolgulu.
Çıngırak gibi ses çıkarmasını isteyenler oyuncakların içine boncuk ya da hazır satılan minik zillerden de koyabilirler.
Kumaş oyuncakları 25 cm çapında bir kasnağa astım.
Dönence hazırlandıktan sonra sıra onu nasıl monte edeceğimize geldi. Dönenceyi beşiğin üzerine sabitlemek fikri pek hoşuma gitmediğinden dolayı eşimle beraber duvara monte etme yöntemleri düşünmeye başladık. Görmüş olduğunuz hale sokmak için mutfakta kullandığımız bir pizza tahtası, 2 yuvarlak ahşap parçası, ahşap bir el, tahta kaşık ve İskandinav bir mobilya ayağı kullandık. Pinokyo’ya benzedi, siz ne dersiniz? : )

Pizza tahtasını akrilik boya ile boyadık. Tahta kaşığın kaşık kısmını kestik, dudak formunu çıkardık ve tahtaya sabitledik.
Tutkal yardımı ile yapıştırdığımız ahşap eli, mobilya ayağına kavale ile monte ettik. Ucunda el olan bu ayağı da pizza tahtasına vida yardımıyla monte ettik. Sonra kasnağı matkap ucuyla deldik ve ahşap ele sabitledik. Ahşap yuvarlakları da tutkalla plakaya yapıştırdık.
Pinokyo görünümlü oyuncağa dönenceyi sabitleyip beşiğin üzerindeki duvara sabitledik.

Çok içimize sindi doğrusu. Tamamen kendi emeğimizle hazırlamış olduk minik Deniz’imiz için, tahmin edersiniz ki insanın çocuğu için hazırladığı her şey çok kıymetli oluyor. Zevkle bakmasını ve oynamasını umuyoruz tabii ki Deniz’in de dünyaya geldikten sonra da.
Yatağın içinde duran kumaş oyuncakları da kendim diktim. Basit dikiş bilgim ile hazırladığım oyuncaklar aynı zamanda minik yastıkcıklar da oldular. Yıkanabilir ve sağlıklılar. Oynamaktan sıkıldığı noktada yastık olarak bebek odası dekorasyonunda kullanılmaya devam edilebilirler.

Umarım bebeğimiz için yapmış olduğumuz bu ahzırlaıklar ve püf noktaları bu kumaş oyuncak ya da Bebek beşik dönencesi modelleri arayanlara ilham olur.

2 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Bu nasıl bir güzellikti, tatlılıktır sevgili Nezrin Hanım, hayırlı uğurlu olsun, ne şanslı bir bebek olacak o, sizin gibi bir annesi olduğu için.

Bir yanıt yazın