Dantel aplikeli kumaş masa örtüsü

-

dantel-aplikeli-kumas-masa-ortuleri
Dantel aplike nasıl yapılır? Dantek parçaları, eski dantel örtüler kumaş üzerine nasıl dikilir? Bu paylaşımda size bu konuda bilgi ve fikir vereceğimi umuyorum. Danteller eskisi gibi kullanılmasa da bence modası hiç geçmedi aslında. Kendim yapamasam da dantel yapabilenlerin çok şanslı olduğunu düşünüyorum. Evdeki dantellerimin bazılarını daha önce de değerlendirmiştim, birbirinden farklı motifleri birbirine eklemiştim. Bu kez de biraz kumaşla karıştırıp çok mükemmel olmasa da farklı bir minik örtü elde ettim. Blogum için Mutlu Eller`e beklerim :)

Dantel aplike nasıl yapılır?

Evdeki eski dantel parçaları ve artık kumaşlar ile dantel aplikeli bir örtü yapabilirsiniz. Dantelleri el dikişi ile dışarıdan belli olmayacak bir biçimde titzlikle kumaşa dikiyoruz. Her bir kumaş parçası için aynı şeyi yaptıktan sonra, kumaşları da düzgünce birbirine birleştiriyoruz. 

Üzerine dantel aplike edilmiş kumaş parçaları yukarıdaki gibi görünüyor. Bunları makinede düz dikişle birbirine dikebilirsiniz.

Örtünüzün çevresini benim gibi uygun bir kurdele ile çevreleyebilir ya da dantel gupür dikebilirsiniz. Ben örtünün arkasına beyaz kumaştan bir de astar ekledim.

10marifet’in notu: Eski dantel parçalarını kumaşla birleştirerek böyle modern ve zevkinize uygun yeni parçalar elde edebilirsiniz. Sevgili peerfelix’in sitemizde paylaşmış olduğu yazıyı, kızmayacağını umarak biraz genişlettik ve güzelim çalışmasını daha detaylı aktarmaya çalıştık. Blogunda biraz zaman geçirirseniz, hem harika el işi çalışmalarını ışıl ışıl fotoğraflar eşliğinde görebilir hem de diğer konulardaki keyifli yazıları ile iyi zaman geçirebilirsiniz.

2 yorum gelmiş

Bir yanıt yazın