Deri mont yenileme – diy

-


Merhaba 10marifet ailesi. Bugün yapacağım paylaşım konusu yıpranmış deri mont tamiri. Aşağıda fotoğrafı görülen deri montun gardırobumda nem çekici madde (kimyasal rutubet önleyici) ile temas etmesi sonucu arkası büzüşmüş ve yanmıştı. Atmaya kıyamadığım deri montumu kendim yenilemeye karar verdim ve sonuçtan da gayet memnun kaldım doğrusu.

Nasıl tamir ettiğime gelince; deri montun astarını söktüm. Yıpranmış kısmı kestim. Mont kalınlığına yakın bir yünlü kumaşı tamir edilecek bölüme uygun şekilde kesip monte ettim. Sıra burayı kapatmaya geldi. Mont rengine uygun renkte parça derilerden çiçek ve yaprak motifleri kestim. Montun arkasına serpiştirip tasarım yaptım. Daha sonra bu parçaları yün kumaşa dikerek sabitledim. Son olarak astarı geri dikerek işlemi tamamladım.
Bütünlük sağlaması açısından benzer şekilde yaprak ve çiçek motifleri montun yakasına ya da ön cebine de yerleştirilebilir. Ben daha sade bir tasarım olması açısından sadece deforme olan kısımda yaptım yenilemeyi. Hem yıpranmış montu değerlendirmiş oldum, hem de yalnızca bende olan hoş bir tasarım çıktı ortaya.

Eski kıyafetleri ya da benim deri ceketimde olduğu gibi eskimiş olmasa dahi bir yerinde sorun oluşmuş giysileri atmak yerine onarmak, yenilemek gibisi yok doğrusu. Hem işin içinde emek olduğu için o giysi kıymete biniyor, zevkinize uygun yeni bir giysi elde etmiş oluyorsunuz, hem de değerlendirmek, bir şeyi dönüştürmek insan aiyi geliyor.

Diğer çalışmalarımı görmek isterseniz instagram sayfamı ziyaret edebilir, tüm çalışmalarımı inceleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Merhaba, Mühendisim. Bir kaç yıldır sitenizi ilgiyle takip ediyorum. Gerçek deri kullanarak tamamen el üretimi çantalar, cüzdanlar ve deri aksesuarlar yapıyorum. Benim hikayem, İş hayatının stresinden kurtulmak için boş vakitlerimde örgü örmekle başladı. Ördükçe keyif aldım, mutlu oldum. Dikiş makinesi kullanamıyordum elde bez çantalar, örtüler diktim. Makine aldım kot çanta dikmeye başladım. Daha sonra bir arkadaşım bana deri kursunu önerdi, o gün bugündür deri hayatımda. Yaptığım ürünlerin sayısı artıp, yakın çevremde beğenilmeye başlayınca ve talep gördükçe bu konuya daha fazla eğilmeye karar verdim. “Hayat paylaştıkça güzelleşir” sözünden hareketle artık bende buradayım. Tüm çalışmalarımı görmek ve iletişime geçmek isterseniz instagram hesabımı takip edebilirsiniz. Öğrenilecek çok şey, yapılacak çok iş var. Bana müsaade :)

Tişört geridönüşüm

| | 3 Yorum

Eski uzun ya da kısa kollu bir tişörtten sıkıldıysanız ya da beğenmiyorsanız onu geridönüşümden geçirip şık bir yazlık bluza dönüştürebilirsiniz belki. Birkaç kesik, biraz basit dikiş ile bu iş hallolur....