Pazar, Ekim 23, 2016

İğnedanlık

23

Eski filmlerde terzi rolündeki bayanın bileğinde BU İĞNEDANLIKtan olur , elbise provası yaparken iğneleri bunun üzerine takardı . Bu bilinen bir çalışma evet , ama bana yaratıcı gelen fikir bir kavanoz kapağının kullanılması .

23 YORUMLAR

 1. Yaa ben 35 senedir iğnedenlik diye bilip dururdum bunları nooldu da iğnedanlık, küpedanlık oldu bunlar biri biliyosa açıklasın yaaa…..

 2. dur şimdi dahi bunlar bulunası sorunlar ya ben bi takılıyorum ki sorma bazen bazı ürünelrin resmen ismi yok …hani mesela ismi olmadığından anlatmam lazım …şöyleki. katalatiklerin önüne takılan askı gibi bişey vardır onun ismi ne yahu…çarşıya gittik alacağız ee resmen benim yazdığım gibi tarif etmek lazım yokki bi ismi..ne tuhaf geliyo bana ismi olmayan varlık…cık cık..

 3. ayşeteyze pazar kuşağı programını sunar..üstteki sual ile ilgili naçizane görüşlerim , araştırmalarım şöyle:iğnedanlık mı ? o da ne? böyle bir kelime mevcut değil türkçede..ama zannımca çaydanlık(çay demlemeye yarayan kap) , yağdanlık(yağ dökmeye yarayan kap) gibi kelimelerden esinlenilerek iğneleri bir arada tutmaya yarayan icat manasında iğnedanlık denir olmuş..fakat o kelimenin aslı “iğnelik” olmalı” ..ha bana sorarsanız” itirazın var mı diye?”..yok derim..

 4. evde kutu yoktu kutularıda ben yapmışdım alalacele kalın mukavva kutularıyla tabi neyse yavaş yavaş ögrenecez dimi

 5. ilk gönderimde ebat küçültüm…2. yi de senin orijinal fotonu yollayarak denedim …iki halde de gayet rahat gönderdim..tekrar ve son kez tarif…gerek yazı yollarken gerek yorum yazarken foto eklemek için “imaj ekle ” butona basılır..nerden yükleyeceksin diye soracaktır kerata..bilgisayarımdan deyiniz..”gözat” butonu çıkacaktır,ona tıkla..resim nerede ise onu bul.(çok resim olan bi yerde ise herhangi birine sağ tıkla ve “önizleme” ye tıkla ..bulunca o fotonun nosunu unutma..)evvet ilgili fotoyu bulunca “aç” deyiniz ..foto orada belirecek…”gönder” e basın..pil resmi çıkacak ..pil resmi kaybolunca “gönder” e bas. oldu bitti maşallah hayırlı olur inşallah..yoruldum bea..

 6. tamam ramazanda yaklaşıyor sana boll dua etcem ellerine saglık … fotoyu yollamaya calışırken avatar da degişemiyordum inş olur artık..

 7. sukut saat12 iş birliği ile kalın mukavadan telefonluk efendim ikinizide tebrik etmeli kolaymı birileri msn yardım olayına girmiş hııımmmmm ben gece fosur fosur uyurkeneama saat12 yalnış yere atmışsın neyse canım konuyu bilmeyenler bilenlere bu harika sanal alem dayanışmasının anlatsın….

 8. biltan diyor ki;Yaa ben 35 senedir iğnedenlik diye bilip dururdum bunları nooldu da iğnedanlık, küpedanlık oldu bunlar biri biliyosa açıklasın yaaa…..

  Efenim öncelikle şöyle açıklıyayım öhööm öhöm :)Derya Baykal izleye izleye bende bu hale geldim sanırsam , iğnedanlık buna bir göndermeydi , konuya ilişkin bir açıklama olarakta belirticektimde aslında unutmusum tühh :Dsaat12nininde belirttiği gibi Derya Baykal hanımefendi çok güzel üretiyor bu bişibişidanlık kelimelerini :)misal takıdanlık :D

 9. Evet zaten onun programında duyuyorum bu kelimeleri.Ama bir de Türk Dil Kurumunun bu konuda çabaları var ya…..Acaba onların numaralarından mı ki dedim…Amma belirtmeden de geçemeyeceğim hani okulda öğretiyorlardı ya sesli sessiz uyumu gibi şeyleri.Derya Hnm üretiyor ama uymuyor kulağa hoş gelmiyor iğnedenlik düzgün bir Türkçe oluyor. Aynı Çaydenlik demek nasıl kulağı tırmalıyorsa küpedanlık, iğnedanlık da öyle oluyor….Sadece benim fikrim…