Kağıt Kıvırma Sanatı- Quilling

-

Quilling“ denen bu sanat hakkında Türkçe bir kaynak bulamadığım için kağıt kıvırma olarak çevirmeyi uygun buldum. Fakat sanırım kağıt telkari de deniyor. Kağıtları küçük şeritler halinde kesip kıvırarak yapılıyor.

Kağıt kıvırma sanatının tarihi Rönesans’a kadar uzanıyor. İlk olarak İncilleri ve dini kitapları süslemek için rahipler tarafından kullanılmaya başlanmış. Daha sonra aristokrat hanımların ilgisini çekmiş ve buradan kısa sürede Avrupa’nın büyük bir bölümüne yayılmış. Sadece kitapları değil, objeleri de süslemek için kullanılmaya başlanmış.

Günümüzde kağıt kıvırma sanatı en çok da scrapbooking ile uğraşanlar tarafından çok seviliyor ve internette binlerce harika örneğini bulmak mümkün. İlgileniyorsanız buradan bir eğitim videosu izleyebilir ve buradan örnek şekillere bakabilirsiniz.

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

5 yorum gelmiş

  1. Polsera

    Kaati sanatini Nalan Abla daha iyi bilir ama quiling genelde 5 mm yada daha genis kagit seritlerin cesitli sekillerde kivrilmasiyla olusan bir sanat sizin de anlattiginiz gibi. Hatta yanilmiyorsam ben soyle bir bilgide duymustum hakkinda -ki yaniliyor olabilirim- kiliselerdeki mozaik yada vitray suslemelere benzetme amacli genellikle kadinlarin calistigi bir sanatmis. Oyle okumustum. Kagitlari kivirirken genelde bir cesit plastik cimbiz kullanildigi gibi kurdanda kullanilabilir. Kivirma islemleri bittiginde kagidin ucunu yapistirdiginizda olay tamamlaniyor. Bildigimiz renkli post itleri deneme amacli kullanabilirsiniz aslinda.Bir de diger bir puf noktasi var bana gore: Renkli kagitlari seritler halinde keserek de yapabiliriz pek tabiki lakin bazi kagitlar kesildiginde kenarlari beyaz beyaz gorunebiliyor. Bu kagitlar bildigim kadariyla quiling icin pek uygun degil.Kagitvs. de quilling seritleri ve cimbizlari bulabilmek mumkun ayrica kagitvs. nin hangi sayilari oldugunu hatirlamasam da bazi sayilarinda bu konuya yer verilmisti hala da veriliyordur. Katlama stilleri, sekiller vb. gibi.Zevkli ama sabir isteyen bir ugrastir. Simetri takintiniz varsa pek tavsiye etmem :D

  2. absynthe

    kemankutusu kaatı biraz daha farklı bir şey. burada örnekleri var.polsera teşekkürler bilgiler için, ben de nasıl kağıtlarla denesem evde diye düşünüyordum.. post-it iyi fikir :))

Bir Cevap Yazın