Kağıt mozaik çöp kutusu

-
ön yüz
Mdf çöp kutusunu yeşile boyadıktan sonra yapıştıracağım kağıt mozaiklerin içindeki renkleri kullanarak kuru fırçayla patine yaptım. Kağıt mozaikleri dekupaj yaptıktan sonra mozaik jeliyle desenleri kabarttım. Kaç senedir çalışma odamda kullanıyorum, dayanıklılık olarak gerçek mozaikten hiç bir farkı yok nerdeyse, hiç deforme olmadı. Tavsiye ederim. Fotoğraflarda kutunun farklı yüzlerindeki farklı desenleri görüyorsunuz.
yan yüz

arka yüz

24 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  çok güzel çok güzel annemde yaptı bundan ama bana yapmadı..onunda banyoda kocaman bir kutusu var, içine fimo takılarını dolduruyor, ana kız pek anlaşıyoruz ;)

 2. Avatar photo

  Sibella çalışmanı çok beğendim. Ama soracağım birkaç şey var. İnan bu konuda çok cahilim. Sorduğum sorular komik gelirse kusura bakma :)1) Mdf çöp kutusunu hangi tür boyayla boyadın?2) Kağıt mozaik hazır mı satılıyor yoksa istediğimiz herhangi bir kağıdı kullanabiliyor muyuz? Mesela dergilerdeki parlak kağıtları?3) Patine nedir?4) Kağıtları yapıştırmak için herhangi bir yapıştırıcı kullandın mı?

 3. Avatar photo

  ne zaman ? nerde? ben ilk kez görüyom bööle kaattan mozaik..hani zamanında yaptım da bişiler ama bunlar boyutlu görünüyo..üstelik bişiy daha diyeyim mi? fotoşop bile var dicem nerdeyse işin içinde..du bakalım :)

 4. Avatar photo

  Herkese teşekkürler.Sorulara gelince;1) Mdf kutuyu akrilik ahşap boyasıyla boyadım.2) Evet kağıt mozaik hazır satılıyor fakat fotokopiyle çoğaltarak aynı deseni daha fazla kullanma şanşınız olabilir. Ve ayrıca mozaik jelini başka resimlerin kabartmak istediğiniz yerlerinde de kullanabilirsiniz tabii ki, sadece mozaik görüntüsü olmaz.3) Kuru fırçayla patine de; fırçayı suyla ıslatmadan kuru olarak istediğiniz renk boya veya antiquine hafifçe batırıp fazlalığını bir kağıdın üzerine sürüp alarak boyadığınız objenin üstüne istediğiniz yoğunlukta süpürme hareketiyle eskitme yapmaktır. ( Nasıl cümle ama )4) Kağıtları yapıştırmak için dekupaj tutkalı kullanılıyor. ( Sağlam olması için kağıdın hem altına, hem de yapıştırdıktan sonra üsyüne sürülüyor.Yardımcı olabilmişimdir inşallah.

 5. Avatar photo

  Annem boya olarak granit boya kullanmış, yüzeyi taş gibi görüntü vermiş onunda.Ama olaki siz öyle olsun istiyorsunuz akrilik içine ince toprak koyabiliyormuşsunuz.işte öyleymiş

 6. Avatar photo

  çok güzel olmuş Sibella, ellerine sağlık. Açıklayıcı bilgiler için de teşekkürler. Sanırım bu kağıttan bizde de var, bir dergiden çıkmıştı.

 7. Avatar photo

  Rica ederim efendim ne demek, zevkle. Bu arada saatoniki photoshop falan yok, o işlerden de hiç anlamam zaten. Valla eşim reklamcı ve fotoğrafçı olduğu halde fotoğraflarımı bile kendim çekiyorum. Mozaik jelinin de özelliği kullandığın yerlere boyut kazandırması, kuruduğu zaman nerdeyse gerçek mozaik gibi görünüyor.

 8. Avatar photo

  Geçen gün elbet bir gün kullanırım diye mozaik jeli almıştım. Kullanayım o zaman. Peki bu kağıt mozaik fotokopiyle çoğaltılabiliyorsa, Internet’ten bulduğumuz herhangi bir fotoğrafı yazdırıp üzerine sürebiliriz öyle değil mi sibella? Bulduğumuz fotoğrafın üç boyutlu gibi mi görünmesi gerekiyor?

 9. Avatar photo

  Sakacım fimoda da kullanabilirsin mozaik jelini. Hani senin deri üzerine çalışmaların vardı damla damla. Fimo sanmıştık hatta. O aklıma geldi şimdi. İnternetten bulduğun fotoğrafa da olur. ben tabloma yapmıştım hatta. Kızların yüzlerini jelle kabartmıştım.

 10. Avatar photo

  işte demekki anahtar kelime “mozaik jeli” imiş..sesiber de 50 kere anlattım mecalim kalmadı artık diye fırça atmıştı :( ama mozaik jelini anlatmamıştı ..ha, anlattı diyen varsa özrümü de dilerim efendi efendi ..

 11. Avatar photo

  Forumda anlatmıştım, fotoğraf ta koymuştum. Buradaki fırça Sakaya gelsin. :)Bu mozaik jelini kabartmak istediğiniz her yüzeye sürebilirsiniz. Kitap kapaklarında da olur ya şeffaf kabartmalar.İşte bunun daha gelişmişi…

 12. Avatar photo

  :)Sakacım ben de dedim “ya sakam bu işleri zati yapmıştı” diye..hatta geçenlerde senin sahifeleri temizlerken yine gözüme ilişti,unutmuştum alacaktım hemen not aldım yeniden..Sibella teknik çok güzel omuş..(mozaik desenleri sevmiyorum)

 13. Avatar photo

  Ben olsam zemini gider çart pembe yapardım. Ama böyle olmazdı tabi o zaman. İşte görüncede bunu beğenirdim.Oysaki böylesi tonlar ev dekoruna daha uyumlu.Ama bağıran renklerdende elimi çekemiyorum.

 14. Avatar photo

  Ben de vakti zamanında ahşap boyarken, hep bağıran renklere gittim. Evime taşındım hiçbirini kullanamadım, tekrar yaptım gerekenleri. Doğal tonlar daha kullanışlı, Kolsene katılıyorum.Sakacım gel gel merdane hazır. Dizime yatırıp dövecem hem de… :)))

Bir yanıt yazın