Salı, Ekim 25, 2016
Türkiye’nin yüzlerinden Mardin’in yüzü: TELKARİ

Türkiye’nin yüzlerinden Mardin’in yüzü: TELKARİ

19
Türkiye'nin yüzlerinden Mardin'in yüzü: TELKARİ
Türkiye’nin yüzlerinden Mardin’in yüzü: TELKARİ

Hepimizin ilgisini bir şekilde çekmiştir, MASKE ler…Yeryüzünün yüzlerini oluşturmak için başladığım bir yolculuk bu. Çok uzun bir yolculuk olacağını biliyorum ben de. Bu çıktığım yolculukta gideceğim yörenin en tanınmış, o bölgeyle anılan malzemesini kullanarak oranın yüzünü oluşturacağım. Yüzü, yani maskesini…Kolleksiyonun bir kısmını buradan görebilirsiniz.Telkari maskeyi, Mardin’de telkari ustası Suphi Hindiyerli ile oldukça uzun bir sürede meydana getirdik.Üzerinde 400 yıllık desen örneklerinden, herbirinden bir parça bulunmakta. İnce işçilik ve sabır istiyor. Telkari hakkında bilgiyi buradan okuyabilirsiniz.

Telkari maske, Mardin'in yüzü
Telkari maske, Mardin’in yüzü
Telkari maske, Mardin'in yüzü
Telkari maske, Mardin’in yüzü
Paylaş
Gamy
Polimer kille oynamaktan keyif alıyorum. Elime geçen her ne olursa kendimden bir şeyler katmayı seviyorum. Gelin hep beraber rengarenk olalım. Fikrim geldi haydi uygulayalım :)

19 YORUMLAR

 1. böylesi bir koleksiyon inanılmaz bence, belkide icra edilen sanatın “sokaktaki adam” diye tabir edilen (ne garip bir tabirse takılmışımdır hep) kişiye ulaşabilmesinden kaynaklanıyor içime akan sevinç.Yani demek istemem o ki aa bu mask Kütahya diyebilme şansım var. Nihayetinde insan doğası anlayabilince daha kolay seviyor. Uzun yolculuğun bitecek gibi değil her kültüre bir mask hatta bazen birden fazla sana kolay gelsin. Seyir hali çok kolay emeğine değmiş….

 2. harikulade Gamze hanım bu maska bakmak hem Telkari sanatını unutturmadığınız için hem de maskın bu versiyonunu izleme zevkini tattırdığınız için teşekkür ederim Gamze hanım ben fimo sitenize de üyeyim.Mutlu, yaratıcı ,sağlıklı bir yeni yıl diliyorum

 3. koleksiyona bayıldım kondora katılıyorum bir kütahyalı olarak kütahya esintileri gördüm masklarınızın arasında tebrikler allah kolaylık versin

 4. Çok teşekkür ediyorum yorumlarınız, bakış açınız için.Evet yolculuğum bitecek gibi değil.Sanat aşkı ve yaratabilme gücü içimde var olduğu sürece bu hayata bırakabileceklerim için yaşayacağım.Sabır ve emek istiyor, hiç bir şey hemen olmuyor.Ömrüm yetebilecek mi bilemiyorum, çok şeyler yapmak istiyorum ve yaptıklarımı paylaşmak olabildiğince ulaştırabilmek…Ayrıca her yöredende öğrendiğim ve edindiğim kültürse cabası :)Değil mi herşeyi kendimize mal ediyoruz…Sağolsun süryani dostlarımız sanatlarını bizlerle özdeşleştiriyorlar.

 5. sitenle tanıştığımızdan beri bayılıyoruz bu maske olayına. Çok güzel bir proje. her yörenin kendi malzemesi diyorsun ya, bizim ekip adana-kastamonu-kayseri karışım. bir düşüneyim bu yörelerin maskesi hangi malzemeden olabilir. Ayrıca Gamy’cim, fotoğraflara tıkladığımızda hangi yöreye ait olduğunu görsek daha iyi olur mu? gerçi diyeceksin ki metinde ipuçları var.

 6. Gamzeciğim vakti zamanında sitende görüp çok beğenmiştim bu çalışmaları. Sanatla ilgili el atmadığın dal yok maşallah. Süper Gamy. :))

 7. TUTTUUUUM.Süper bir maske olmuş.Bayıldım.Maskeleri hep sevmişimdir.İlk defa telkari olanını gördüm ve fikrinizden dolayı tebrik ediyorum.

 8. Evet sanatla ilgili olunca her dala konmak istiyor insan.Sesi’ciiğimi dediğin gibi bir gün jübilemi cam sanatı üzerine yapabilirim :) Ama pek bırakacağa benzemiyorum.Resim yapıyorum evet devam…yapamazsam damarım kesilmiş olurum.Fotoğrafların üzerine tıkladığınızda bilgi çıkması güzel fikir ancak web işlerinden pek anlamıyorum.Şimdilik açıklamalarımla ve ipuçlarımla yetineceksiniz, napiimm…

 9. Ilk gordugum zaman ayni bende sen gibi olmustum saatoniki ama ifade edememistim kendimi bana da tercuman oldugun icin tesekkur ederim.

 10. ben anladım saat12’ciğimi, hep duygularını ifade etmekte çok net olmuştur.Seybe’ye de tercuman olmuşsun bak :)ben de teşekkür ediyorum.

 11. teşekkür ederim shane. eline aldığında insanlar direk yüzlerine götürüyorlar, ne kadar gizemli demekten alamıyorlar kendilerini ….

 12. harika olmuşlar ya.oldum olası mask ları beğenirim .ve hep ağaç yontularak yapıldığını düşünmüşümdür.gümüşten de çok hoş olmuş yapanın ellerine sağlık.

 13. Gamze hanım ellerinize sağlık net sitenizi de ziyaret ettim tüm çalışmalarınız harika birbirinden güzel ayırt etmek olanaksız…Özellikle maskeleriniz, merak ediyorum serginiz oluyor mu özellikle Ankara’da.