Tuttum yaptım V2

-

Tasarım dünyasının insanları, merhaba! Bu yazıda daha önce sizlere sunduğum şu çalışmamın, yeniden yorumladığım halini paylaşıyorum. Kartondan saat yapımı için hevesliyseniz, haydi başlıyoruz.

Önceki çalışmada saatin gövdesi için dikdörtgen bir puzzle kutusu kullanmıştım. Yeni çalışmada karton yerine bir kenarı 25 cm olan kare şeklinde bir ahşap plaka kullandım. Bununla beraber saatin gövde kalınlığını öncekine göre yaklaşık %500 oranında azalttım.

Saatin gövde kaplamasında yine ondüle karton kullandım, ama bu kez gri yerine yine sarı ile iyi uyuşan siyahı tercih ettim.

Yeni kadranda sıcaklığın artmasıyla şeklini değiştiren polietilen malzeme yerine, 3mm kalınlığında yarı şeffaf pleksiglas malzeme (pleksiglas malzemeyi CNC Router tehgahı olan bir atölyede kestirdim) kullandım. Bu malzeme cam görünümünde fakat daha hafif ve istenilen şekilde işlenebiliyor. Saati gösteren işaretçi çubuğu ise, sol alt köşeye çaprazlama konumlandırdım.

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on FacebookTweet about this on TwitterPin on PinterestShare on Google+Share on LinkedIn

21 yorum gelmiş

 1. sergun

  yeni hali çok daha şık olmuş, çok beğendim ellerinize sağlık.küçük bir öneri; acaba işaretçiyi çapraza aldığınız için, rakamlar da ona göre hafif yön mü değiştirseydi, işaretçinin önüne geldiklerinde rakamların düz olması açısından..

 2. zabun

  sağol sergun. rakamların yer değiştirmesi inan aklıma gelmedi değil ama yaptıktan sonra geldi :( sonra karenin bir köşegeni düşey olacak biçimde asılırsa yine istenilen sonuç alınabilir diye de düşündüm. ama cinslik olsun böyle kalsın nasıl olsa sıradışı bir saat :)

 3. zabun

  @limonyesili, @adadenizi, teşekkürler.mesaj atıp yapılan bazı çalışmalardan ticari amaçla satın almak istediklerini söyleyenler oluyor. bu fırsatla siteye yabancı olanlar için şunu belirteyim, yaptığım tasarımlar şu an ticari olarak değerlendirilecek adetlerde değil. tasarımları ticari amaçla satınalmak niyetinde olanlar için adetli olarak üretim gerçekleştirilebilir. dekorasyon, hediyelik eşya, promosyon sektörlerlerinde faaliyet gösteren üreticilerle beraber çalışarak ticari tasarımlar ortaya çıkarabiliriz. bu tip çalışmalara da açığım.

 4. kucukgunes

  bu version çokdaha şık ve profesyonelce olmuş daha öncekini görmemiştim(oradada detylıca çok güzel anlatmışsınız tşkler). gerçekten sıradışı bi tasarım olmuş ellerinize sağlık

 5. adadenizi

  zabun ben sana başka birşey sormak istiyorum. sen kelebekli saatinde kelebekleri harita çivisiyle tutturduğunu yazmıştın. ben çift taraflı bantla yapıştırdım ama sürekli düşüyorlar. seninkinin tek tarafı çivi olduğuna göre diğer tarafı yapıştırdın mı? teşekkürler

 6. zabun

  @kucukgunes teşekkürler.@adadenizi, ticari sırdır söylemem :)………..harita çivisini silikonla tutturdum :)

 7. zabun

  @bizimgibiler teşekkürler. evet belirttiğin gibi, siyah ve sarı genelde uyarı tabelalarında kullanılan karşıt ama uyumlu iki renk.

 8. Noblesse

  kimsede olmayan orijinal ve hoş görünümlü bir saate sahip olmak insana kendini iyi hissettiriyor olmalı, hele tasarım ve üretim de size aitse.

 9. adadenizi

  bu arada kelebeklerin düşmesinin nedenini anladım. aradaki strafor atıyormuş. küçük ahşap parçalar ayarlayınca kelebeklerim düşmekten vazgeçti.

Bir Cevap Yazın