Tuttum yaptım!

-

Jason Linde’ye ait orjinal tasarım

Tasarımcı Jason Linde’ye ait “Wenge Series Clocks” isimli duvar saatleri serisini gördüğümde, kompozisyon olarak hayli ilginç geldiler bana. Daha önce yaptığım gibi, bu saatlerden birinin benzerini yapabilirim dedim, fakat üzerinden zaman geçti ve unutup gittim. Geçenlerde sergun’un 10marifet.org’de bu saatle ilgili yazısını görünce tekrar şevk geldi ve saati yapmak için çalışmaya başladım. Saat yapımı çalışmasına buyrun.

Saat oldukça iktisatlı; akrep, yelkovan ve saniye kolları yok çünkü :) Saati işaret eden farklı bir kol ise, zemine hareket etmeyecek şekilde sabitlenmiş. Saatte hareket eden tek şey kadranın kendisi. Aslında kadran hareketini, saatin akrep (saat) kolunu hareket ettiren çarka bağlanmasıyla kazanıyor. Saatin okunması, kolun işaret ettiği ardışık iki rakamın arasındaki noktanın gözlemlenmesiyle oluyor. Bu nokta, aslında normal bir saatteki akrep kolunun gösterdiği noktanın aynısı.

Orjinal tasarımda ahşap kaplama kullanılmıştı. Ahşap malzemeye hakkını vererek temiz bir iş çıkarmak, evdeki malzemelerle pek mümkün gözükmedi bana. Üstelik iş bir an evvel bitsin istedim. İşlemesi daha kolay ve kalıplı bir malzeme aradığımda, henüz çöpe yollamadığım bir puzzle (yapboz) kutusunun uygun olacağını düşündüm. Peki orijinal tasarımda sabit akrebe paralel seyreden çizgilere sahip ahşap desenine benzer bir etkiyi bu kutuya nasıl verebilirdim? Tabii iş bittiğinde bunun kaplanmış bir kutu gibi görünmesini de pek istemedim. Aklımdan geçen seçenekler şunlardı; gerçek ahşap kaplama, kahve renkli gramofon kağıdı, ahşap desenli kendinden yapışkanlı folyo, ondüle karton, sprey boya, deri, metal folyo. Ben uygulamasının daha sorunsuz ve hızlı olabileceğini düşünerek ondüle kartonu (rulo halinde kırtasiye ve elişi malzemeleri satan yerlerde bulunabiliyor, fiyatı 1,5 TL) tercih ettim.

Elimde bulunan iki renk ondüle kartondan gri olanı; kırmızı, sarı veya turuncu akrep ve rakamlarla kombine etmeyi tasarladım.

Rakamları şablon kılavuzluğunda, yağlı boya ile boyayarak yapabileceğimi düşündüm, ama daha sonra bu işin fazla dikkat ve vakit istediğini ve istediğim temizlikte olmayacağını fark ettim. Rakamları hazır satılan kendinden yapışkanlı rakam/abc setleriyle oluşturmayı tasarladım. Çarşıya çıkıp biraz piyasa araştırması yapınca, fazla bir seçeneğimin olmadığını gördüm. Saatteki gri ondüle karton zemine uygun renk ve fontta hazır bir set bulamadım. Aramaktan vazgeçip, bir dükkanda gördüğüm, taksi sarısı renkte kendinden yapışkanlı folyoyu (metresi azami 1,5 TL) aldım. Amacım rakamları, renginin fonla uyumlu olacağını düşündüğüm bu folyodan, maket bıçağı ile istediğim font biçiminde kesip çıkarmaktı.

Rakamları yapıştıracağım saatin kadran zemini için bir malzeme bulmalıydım. Aklıma gelen asatat, akrilik ve benzeri çeşitli plastik malzemeler oldu. Asetatın, tam şeffaf ve neredeyse kağıt kadar ince bir malzeme olduğu için pek uygun olmayacağını düşündüm. Akrilik veya pleksiglas çok güzel bir tercih olabilirdi, fakat evimde bu malzemeyi şekillendirecek teçhizatım bulunmuyordu. Tabela işi ile uğraşan reklam atölyelerine bu malzemeden kesim yaptırabilirdim ama vazgeçtim (fırsat olursa yaptırmayı hala düşünüyorum). Başka bir seçenek polietilen, polipropilen saklama kaplarından/kutularından uygun birini keserek elde edilebilecek bir plaka olabilirdi. Elimin altında böyle bir malzemem yoktu, satın almaya kalksam uygun bir malzeme için daha fazla vakit ve nakit kaybedecektim. Evde araştırma yaparken bir kataloğun plastik malzemeden yapılmış kapağını kullanabileceğimi farkettim. Kapak neredeyse 1mm kalınlığında, buzlu yarı şeffaf bir plastikten yapılmıştı. Evet bu akrilik kadar kaliteli bir malzeme değildi, ama bununla yetinmeliydim. Gerekli olan ana donanım olan saat motorunu (saat mekanizması) ise saat tamiri ile uğraşan bir dükkandan aldım (piliyle beraber 3 TL). Sıradan olanların dışında saat motoru bulmak zor. Rahatça bulunabilse daha güçlü motorlar ile daha güzel tasarımlar yapılabilir.

Malzeme temininden sonra saatin yapımına geçtim. Müstakbel kadran zeminini teşkil edecek katalog kapağını, pergel yardımıyla işaretledikten sonra, makasla daire şeklinde kestim. Saat motorunda akrep kolunun takıldığı çarka oturtulacak şekilde, hazırladığım dairenin merkezine, tornavida ile bir delik açtım. Kadranı oluşturmak için açı ölçer kullanarak rakamların yerleşeceği noktaları belirledim. Sıra rakamları oluşturmaya geldi. MS Word programında Agency FB fontunu kullanarak rakamları yazıcıdan kağıda çıktı aldım. Çıktıyı kendinden yapışkanlı folyo üzerine bir selobant ile sabitledim. Rakamları, çıktı üzerinden takip ederek maket bıçağı ile oymak suretiyle çıkarttım. Aynı işlemi saati gösteren işaret kolunu kaplamak içinde yaptım. Rakamları daha önce işaretlediğim noktalara yapıştırdım.

Kutunun alt kapağına, saati duvara asmak için bir askı deliği açtım. Kutunun üst kapağına, saat motorunu ve saati gösteren işaret kolunu takacağım delikleri de açtım. Puzzle kutusunu ondüle kartonla kapladım. Yapıştırmak için çift tarafı yapışkanlı bant ve yapıştırıcı kullandım. Yapılacak fazla birşey kalmamıştı, saat motorunu yerine vidalayarak taktım. Saati göteren kolu da daha önce açtığım deliğe uygun bir vida ile sabitledim. Kadranı saat motoruna taktım. Saat motoruna pilini takıp, saati ayarladım ve kutuyu kapattım. Duvara bir çivi çakıp saati astım. Saati günlerdir kullanıyorum, bir aksama yapmadı.

Bu tasarıma dakikaları belirten bir disk daha eklenebilir. Kadranın çapı daha da büyük yapılarak, saatin okunması kolaylaştırabilir. Tabi bu, bir göz temasıyla okunabilecek ergonomiklikte bir saat tasarımı değil. Daha çok dekoratif amaçlı bir tasarım olarak nitelendirilebilir.

Bunun gibi esinlenip yapmak istediğim birçok tasarım var, eminim sizlerin de vardır. Öyleyse deneyelim ve paylaşalım. Hepinize kolay gelsin!

43 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  zabun renkler süper olmus bende yaptım ama ıkı kat gayet anlaşılır oluyor yelkovanın gosterdıgı dakıka bıle okunuyorama cok guzel olmus elıne saglık

 2. Avatar photo

  süper ötesi olmuş, orjinalinden çok daha şık olmuş yorumuna sonuna kadar katılıyorumtebrik etmeye utandım wallaellerinize sağlık

 3. Avatar photo

  çok güzel ellerine sağlık…. iyi ki yapmışsın.. ben de yapıcam :))Serguncum bir daha teşekkür ediyim ben sana :)

 4. Avatar photo

  herkese teşekkürler…tek diskli (tam ve yarım saatleri gösteren referans noktaları olan kadran) bu saate bakınca, 5 dakikalık bir hatayla saati okuyabiliyorsunuz. bu diskin üzerine, dakikaları gösteren bir başka disk koymanın tasarımı bozacağı ve saatin hızla okunmasına beklenen katkıyı yapmayacağı düşüncesindeydim (akrep ve yelkovanı olan saatlerde algılamanın daha hızlı yapılmasını sağlayan sebep, sanırım bu iki kolun birbirine olan açılarının fotoğrafik olarak daha önceden hafızaya alınmış olması) bu sebeple yalın kalmasını istedim. saati tam okumak için diskin çapını büyütüp dakikaları belirten noktalar da eklenebilir.tarihte, tek kollu birçok saat yapılmış. bu saatlerde okuma hassasiyetini artırmak için, farklı kadran çözümleri bulunmuş. bu tip çözümlerden birini bu saatin kadranına aktarmak da mümkün. örneklendirirsem;

 5. Avatar photo

  sergun, saatin kadranın asetat malzemeden yapmış. bildiğiniz gibi asestat, kağıt gibi üzerine çıktı alınabilen bir malzeme. sanırım sergun’da doğrudan asetata çıktı almış, böylece saatin yapımının oldukça kolaylaştırmış. sergun’un çalışmasına buradan bakabilirsiniz. rakamlar aynı yazı karakterini seçen sergun, dakikaları gösteren ikinci bir disk eklemeyi tercih etmiş.

 6. Avatar photo

  rafa kaldırılan projelerden biri de şu saat:

  yapımı için, uygun saat motoru ve malzeme teminini bekliyor abiler, ablalar :(

 7. Avatar photo

  hiii hemen bulmak lazım gerekli saat kadranını.. bu nasıl güzel bir şey… sayenizde içimdeki saat sevgisi ortaya çıktı :))

 8. Avatar photo

  bende o sevgi her zaman oldu, ister duvar saati, ister kol saati, ister masa saati olsun hepsi ilgimi çekiyor. hatta saat tamircisi bile olmayı düşünmüştüm bi’ dönem :)

 9. Avatar photo

  benim anlamadığım bi nokta var bu rakamların olduğu plastik statik değil sanırım o dönüyor ama nasıl dönüyor.

 10. Avatar photo

  @noname1, işte o plastik disk, tam ortasından saat motoruna bağlı ve bu motor tarafından çeviriliyor.

 11. Avatar photo

  şimdi nerde saat gçsem bakıyorum bende severim ama normal sınırlarda, yapmak aklıma gelmemişti.. :) yani bi saatim olur o dururdu ööle :) şimdi normal masa saatimden nefret ediyorum :))

 12. Avatar photo

  @aaleynaa, @ozturkce1, @akoni beğendiğinize sevindim.@dilevser, senin için sevinmeli miyim, üzülmeli miyim bilemedim, senin için yeni bir başlangıç olmuş bu saat yazıları anlaşılan:)

 13. Avatar photo

  sevinmelisin çünkü hoş güzel şeyler gördüm inşallah yapacağım… :) üzülmelisin güzel güzel şu küçük masa saatim kullanırken listeye yeni iş eklendi :)) ama yine de sevin canım sen :) güzle başlangıç oldu seviyorum bçyle şeylerle uğraşmayı sağol..

 14. Avatar photo

  Bence de aslından çok daha güzel olmuş. Gri ve sarı çok uyumludur zaten.Saat tamircisi değil tasarımcısı olman gerek bence. Hatta sen yap, biz satın alalım.

 15. Avatar photo

  teşekkürler sesiber, bu konuda akademik bir eğitimim olmasa da, bende kendimi tasarımcı gibi hissediyorum.sen söyledin diye belirteyim, bende bir şeyler tasarlayacak donanımlı bir atölyem olmasını ve buradan çıkan işlerin ticari bir hale gelmesini yıllardan beri isterim. ama… (…ama ne?)

 16. Avatar photo

  Ben tasarımın eğitimle öğrenebileceğine inanmıyorum zaten, teknik öğrenilir ama tasarım yetenektir, varsa vardır yoksa olmaz.Hayallerine kavuşmanı dileirm Zabun…

 17. Avatar photo

  bu çılgın çalışmayı çekip çıkarmak ve yeniden görmenizi sağlamak istedim. haksız mıyım?

Bir yanıt yazın

Fenerbahçe temalı, keçeden saat yapımı

| | 0 Yorum

Sizinle kuzenim için yaptığım Fenerbahçe (fb) duvar saatini paylaşmak istedim. Öncelikle pc’den istediğim boyutta ayarlayarak yazıcıdan çıkardığım rakam, harf ve fb amblemini makas yardımı ile kağıttan çıkarıp kalıp oluşturdum. fb...

Dekupaj kağıdı ve mukavvadan saat yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba bugün saat desenli dekupaj kağıdı ve mukavvadan saat yapacağız. Gerekli olan malzemeler Saat desenli pirinç dekupaj Sert mukavva Saat mekanizması Dekupaj yapıştırıcısı Sıcak silikon Fırça Saatimize dekupaj kağıdı ölçülerinde...

Mukavvadan deniz atı şeklinde saat yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba sevgili 10marifetliler, deniz atı şeklinde saat ve gizli kutu yapımını sizlere göstereceğim. Öncelikle malzemelerimizi yazalım. Malzemelerimiz biraz fazla fakat sadece saat değil gizli kutu da yapacağımız için fazlalık söz...

Cam tabaktan saat yapımı

| | 0 Yorum

Merhabalar, kurabiye standımın orta bölümü kırılınca sağlam cam parçalarını atmamıştım, ne zamandır büyük parçasından saat yapmak aklımdaydı kısmet bu güneymiş. Yeni yıl yarışması da olunca kolları sıvadım koştur koştur saat...

Kasnaktan vintage saat yapımı

| | 3 Yorum

Merhabalar, size eski kokulu bir çalışmamı sunacağım. Kasnak ile yaptığım pano saat çalışmam gerek kullandığım kumaş, gerekse kasnağın verdiği o vintage hava ile anneannelerimizin sandığından çıkmış gibi oldu Malzemeler: Kasnak...

Peçete dekupajla duvar saati yenileme

| | 0 Yorum

Saatler duvarlarımızın süsü, evlerimizin baş tacı. Bu aralar oturma odamda yeni bir dekorasyona ihtiyaç duyup koltuklarımı yeniledim. Ve fark ettim ki saatim bu dekorasyona hiç uymuyor. Ben de hemen işe...

Mukavvadan baykuşlu saat yapımı

| | 1 Yorum

Merhaba, benim gibi baykuş severlere mukavvadan yaptığım baykuşlu saatin yapım aşamalarını anlatacağım Belki siz de yapmak istersiniz. Malzemeler: Mukavva İstediğinz bir renkli çıktı Dekupaj tutkalı Saat mekanizması Hasır ip Baykuşlu...

Hediye paketi şeklinde saat yapımı

| | 0 Yorum

Merhabalar herkese. Bu ay yılbaşı ayı olduğu için ben de kategoriler arasındaki saat yapımını tercih ettim. Hem kullanılmayan malzemeleri değerlendirdim, hem de yılbaşı temalı bir saat ortaya çıktı. Hediye paketi...

Keçeden çerçeveli saat yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba 10marifetliler, sizlerle keçeden yaptığım bu saati tanıştırmak istedim .Yapımı oldukça basit, haydi gelin bir göz atalım. Bize gerekli olan karton, keçe, makas ve silikon tabancası. Kartonu istediğiniz ölçülerde yuvarlak...

Eskitmeli ahşap saat yapımı (diy)

| | 4 Yorum

Herkese merhaba, ülkemiz bu günlerde yine kara günlerini yaşasa da, insanın canı hiçbir şey yapmak istemese de, hayat bir şekilde devam ediyor. Şu an yapabileceğimiz tek şey ise bol bol...

Vintage saat nasıl yapılır?

| | 3 Yorum

Herkese merhaba. Yine ev yapımı olan dresuarımın üstüne bir saat almayı planlıyordum. Ancak piyasada biraz araştırma yapınca, istediğim gibi bir saat bulamadım. Bulduklarımsa gereksiz pahalıydı. En iyisi kolları sıvayıp kendime...

Saksı altlığından pin-up saat yapımı

| | 2 Yorum

Saat yapabileceğim bir materyal görünce hemen değerlendirmek istiyorum. Evde kullanmadığım bir saksı altlığı gözüme çarpınca ölçüleri de neredeyse tam saate göre olunca hemen kolları sıvadım. Altlık resimdeki gibi toprak rengiydi,...

Mukavvadan dekoratif saat yapımı

| | 0 Yorum

İlk bakışta taştan yapılmış gibi görünen bu masa saatini yine mukavva ve yapışkanlı kağıt ile yaptım. Resimde görüldüğü üzere çizim yaptım. Üzerinde 1 ve 2 yazan parçaların ölçüsü 5 x...

Lastikten saat yapımı

| | 0 Yorum

Hafta sonu evin bahçesinde çalışırken, kullandığım el arabasının lastiği kırıldı. Yenisini bir kaç gün sonra aldım ama eskisini de bir geridönüşümcü olarak atmadım değerlendirdim tabi… Lastik şu haldeydi. Özellikle üzerindeki...