Barney&Wilma kabartmalı cam kavanoz süsleme

-

cam-boyama-ve-hamur-kabartma-kavanoza-nasil-yapilir
Çakmaktaşlar’ın meşhur Barney ve Wilma’sını bilmeyen yoktur herhalde? Ben de bu çizgi filmi çok sevenlerden biri olarak mutfak kavanozlarına hamur kabartma tekniği ile uyguladım Barney ve Wilma figürlerini. Tabii öncesinde cam boyası ile boyadım kavanozları.
Cam boyarken en dikkat edilmesi gereken nokta katlar arasında sabredip beklemek. Tek kat boya ile güzel bir görüntü elde edebilmeniz mümkün değil. O yüzden en az 4-5 kat boyamanız ve her kat arasında 7-8 saat (ya da daha fazla) beklemeniz gerekiyor ki iyice kurusun.
Ponpon fırça ile pıtpıt yaparak cam kavanozları boyuyoruz. Gerçek cam boyası kullanırsanız yıkamalarda daha az deforme olur. (CAM BOYAMA NASIL YAPILIR VİDEOSU)
Seramik hamuru kullanarak dekupaj desenlerini kabarttım. Renkli hamur bulamıyorsanız akrilik boya ile hamurları renklendirebilirsiniz, aklınızda olsun. (HAMUR KABARTMA NASIL YAPILIR VİDEOSU)
Dekupaj resimlerini, incecik açtığımız hamura dekupaj tutkalı ile aynı formda yapıştırıyoruz. Ve sonra yine dekupaj tutkalı ile kavanozlar üzerine hamurumuzu yapıştırıyoruz. Dekupaj tutkalını kavanoz üzerine hamurumuzu yapıştırdıktan sonra bir tur daha geçiyoruz ki sağlamlığı artsın.
Yaklaşık 1 gün kadar kurumasını beklemek gerekiyor.
Ben üzerine 6 kat da cila attım.
Sonrası süsleme kısmı, yani en zevkli bölüm. Kurdele, rafya, fiyonk gibi malzemelerle detaylandırabilirsiniz kavanozlarınızı.

cam-boyama-ve-hamur-kabartma-kavanoza-nasil-yapilir-2

cam-boyama-ve-hamur-kabartma-kavanoza-nasil-yapilir-3
instagram hesabım: @sezarinatolyesi

Bir yanıt yazın

Instagram sezarinatolyesi cam boyama yapan emekli bir öğretmen