Video: Hamur kabartma nasıl yapılır?

-

Ahşap boyama işlerine meraklıysanız, hamur kabartma nasıl yapılır konusu da ilginizi çekiyordur. Sevgili Esra Akın, daha önce bu konularla ilgili genel bilgiler aktarmış, ahşap boyama, dekupaj ve stencil uygulamaları göstermişti. Şimdi de hamur kabartma yapıyoruz. Haydi izleyelim.

Hamur kabartma, aslında dekoratif boyama, ahşap boyama işlerinin en bilinenlerinden, en sevilenlerinden biri. İlgi çeken bir teknik. Çeşitli ahşap boyam markalarının hamur kabartma için hazır hamurları var. Hamur kabartma yaparken, bu videoda kullandığımız gibi model hamuru kullanabilirsiniz. Aynı şekilde hava ile kuruyan hamur da kullanabilirsiniz. Hamur kabartmada kullanılan hamuru, polimer kil ile karıştırmayın olur mu? Bunlar birbirinden tamamen farklı. Bu hamurları hobi marketlerde, kırtasiyelerde bulabilirsiniz.

Hamur kabartma tekniğinde dikkat etmek gereken en önemli şey, hamuru ince açmak. İncecik açtığımız hamurun üzerine, yapmak istediğimiz resmi dekupaj tutkalı ile yapıştırıyoruz öncelikle. Kretuar ya da ince bir bıçak ile de resmin dış sınırından kesip hamuru çıkarıyoruz. Tutkalı sürerek hamuru istediğimiz yüzeye yapıştırıyoruz.

Uygulamanın nasıl olduğunu bir de izleyerek görelim derseniz, o zaman haydi videoya.

11 yorum gelmiş

 1. Ellerinize sağlık ben birsey danışacağım benim sermik hamurum çok elastik yapıda değil açmak ve yapıştırmak zor cünkü hemen dağılıyor ne yapmalıyım markadan mı kaynaklı yoksa bir çözümü var mı?

 2. Avatar photo

  shane’ ciğim fondaki müzik duymayı engellemiş mi yoksa benim pc de mi sorun var… seslerinizi duymakta zorlanıyorum…

 3. Avatar photo

  @26mirage26; bu konuyu sevgili Esra Hanım’a bir danışalım. uzmanından alalım cevabı.

  @yagmuryurek, nerelerdesiniz siz :) seste bir sorun olmaması lazım, gayet iyi duyuluyor ama… başka bir şey dinlerken de sıkıntı yaşıyor musunuz? videoyu izleyen diğer arkadaşlar, sizde aynı sıkıntı var mı acaba?

 4. Avatar photo

  Merhabalar, benim kullandıklarımda model hamuru yazıyor ve oldukça yumuşak, acaba siz yanlış malzeme mi kullanıyorsunuz? Malzemenin üzerinde model hamuru yazmasına dikkat edin, çünkü çok değişik işlerde kullanılan çok değişik tarzda hamurlar var.

 5. Avatar photo

  çok güzel anlatılmış :) arada müziğe kapılıp başımı sallarken buldum kendimi :)
  ses anlaşılıyor benim laptopta, ama telefondan izleyenler için arka plandaki müzik sesi daha çok öne çıkmış olabilir.

 6. Avatar photo

  sesle ilgili sıkıntıyı çözdüm… yeni farkettiğim bişey bu sağ kulaklık tek başına takılıyken müzik çok ses kısık sol kulaklıktandan da tam tersi… ben hep tek sağ kullandığım için ve de daha öncesinden de bu kulaklık işini bilmediğim için yorum yazmıştım… tesadüf eseri öğrendim… :)
  bu arada hep takipteyim shane sizi ama daha az yorumla :(

 7. Avatar photo

  Pek güzel bir çalışma :) Ellerine sağlık.

  @26mirage26 sorunuza bende yanıt vermeye çalışayım; hava ile kuruyan hamur kullanılıyor. Polimer kil değil.
  Bu malzeme kırtasiyelerde bulunabildiği gibi online satış yapan bazı firmaların web sitelerinde de bulunabilir.

  Zaten videoda Esra Hanım, paketi gösteriyor.

  Sevgiler.

Bir yanıt yazın