Stencil

Stencil, dekoratif boyama tekniklerinin en sevilenlerinden, en çok kullanılanlarından biridir. Görece kolaydır çünkü, uygulaması pratiktir. Güzel sonuç verir. Biraz sabırlı ve dikkatli çalışırsanız, ahşap ve başka düz yüzeyler üzerinde gayet iyi sonuç alabilirsiniz. Dekoratif boyama tekniklerinden stencil şablon baskı tekniği, adından da anlaşılacağı gibi özel bir çablon kullanarak onun üzerinden genellikle sünger ponpon fırça ile uygulama yapmayı gerektirir.

Stencil şablon videoları, fikirleri, projeleri

Stencil şablon olarak hazır alacağınız stencilleri kullanabileceğiniz gibi kendiniz de yapabilirsiniz. Sayfalarımızda ona da yer vereceğiz. Dekoratif stencil (baskı, baskılama) tekniği nedir, nasıl yapılır, hangi malzemeler gereklidir, nasıl yüzelyler üzerinde stencil uygulanabilir, stencil yaparken boyanın dağılmaması için ne yapmak gerekir, hepsine sayfalarımızda yer vereceğiz.

En basit dekoratif uygulama tekniği bile öncesinde biraz bilgi ve araştırma ister. Bizim de stencil ile ilgili size bolca söyleyecek, gösterecel şeyimiz var. Siz de evdeki eski bir sehpanın üzerine, sıkıldığınız bir tepsiye, hatta belki buzdolabınıza bile stencil yapabilirsiniz. Hadi önce bir video izleyelim, sonra bakalım marifetli hanımlar neler yapmışlar…