Love yazılı teneke kutu – DIY

-

stencil-ve-boyama-ile-teneke-kutu-yenileme-1
Bu teneke kutu baharın gelişiyle birlikte renklensin, cıvıl cıvıl olsun istedim. Sıradan bir kutu dekupaj ile nasıl süslenir, stencil uygulaması ile nasıl güzelleştirilir, anlatmak istedim… Geçelim yapım aşamalarına.

Önce evdeki parça parça kalmış kağıtlardan birbirine uygun renkli olanlarını kutuya tutkalla gelişi güzel yapıştırdım. İnce kağıt ya da peçete bu iş için uygun olacaktır.
Sonra kahverengi su bazlı boyayı fazla özenmeden kenarlara küt uçlu fırçayla, köşelere ise ponpon fırçayla daireler şeklinde yedirerek sürdüm.

Azıcık da aşk koksun diye üzerine aşk temalı, “love” yazılı ve kuşlu stencil uyguladım. Benim kullandığım stencil şablonunun arkası kendinden yapışkanlı olduğu için stencil yapıştırıcısına gerek kalmadı. Ancak arkasında yapışkan yoksa siz sprey şeklinde satılan stencil yapıştırıcılarından kullanarak şablonun yerinden oynamamasını sağlayabilirsiniz.
Şablonun üzerine patpatlama fırçasıyla ya da en küçük boy ponpon fırçayla yavaş yavaş dokunarak desenin çıkmasını sağladım.
Son olarak desenin tamamen kurumasını bekledikten sonra tutkalla son bir kez üzerinden geçip resmi sabitledim. Bunu yaparken tutkalla ıslanan boyanın dağılmasına sebep olmamak için, desenin üzerinde fırçayla fazla gitme gelme yapmamakta fayda var. Mümkün olduğunca fazla tutkalı bir seferde desenin üzerine sürmek, boyanın dağılmasını engelleyecektir. Ben kalın bir tabaka tutkal sürdüğüm için tekrar verniklemedim ama istenirse son bir kez de verniklenebilir.

stencil-ve-boyama-ile-teneke-kutu-yenileme-2

stencil-ve-boyama-ile-teneke-kutu-yenileme-3

Benzeri çalışmalarıma instagram / facebook  sayfamdan ulaşabilirsiniz.

2 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Teneke kutu dönüsümlerini ’10 Marifet’ten hayranlıkla izliyorum. Bu çalışma da çok özendirici. Ellerinize sağlık.

Bir yanıt yazın

Biraz keçe, biraz boyama...