Perşembe, Ekim 27, 2016
El yapımı yeni yıl süslemeleri

El yapımı yeni yıl süslemeleri

8

kumas-sus-yapimi-dikis
Kozalaklar, kurabiye adamlar, kalpler, çelenkler yılın bu zamanı onların güzelliklerinden etkilenmeyen yoktur sanırım. Ben de yeni yıl süslemelerini çok seviyorum ama ağaç süslemek bana uzak bir fikir. Kış denince aklam yılbaşı geliyor malum. Ben de çok beğendiğim bu süsleri ve süsleme fikrini kendimce yorumladım.

Kornişli evime kumaşın güzelliğine dayanamayıp rustik kullanıma uygun perdeler alınca perdeleri biraz kesip biçmem gerekmişti. Kumaşı öyle beğenmiştim ki küçük askı parçaları olsa da kıyamayıp sakladım kestiğim parçaları, sonra onlardan küçük küçük parçalar dikmeye başladım. Kumaşın tersine istediğim şekilleri çizdim.

kumas-sus-yapimi-dikis-1
Makinde düz dikiş seçeneği ile ters çevirip içini elyafla doldurabilmek için açıklık bırakarak diktim.

kumas-sus-yapimi-dikis-2
Kenarındaki fazlalıkları dikiş payı bırakarak kesip çevirdim. Sakar şirin nereden doldurmamız gerektiğini bize gösteriyor.

kumas-sus-yapimi-dikis-3
İçini elyaf ve lavanta ile doldurduktan sonra açıklığı elde dikerek kapattım.

kumas-sus-yapimi-dikis-4
Önce kalpler dikerek başladım, süslemek için bir sürü şey kullandım. Dantel, avize yaparken duyun geçmesi için avizeden kesilen annemin ördüğü dantelin parçası örneğin. Ahşap düğme, bakır renkli takı aparatları ve kıl testere ile kestiğim tarçın çubuğu kesitleri mesela.

kumas-sus-yapimi-dikis-5

kumas-sus-yapimi-dikis-6

kumas-sus-yapimi-dikis-8

kumas-sus-yapimi-dikis-7
Yıldızlar diktim ardından, yine onlar da bakır aparatlar, düğmeler ve hazır dantel ile süslendiler. İğne oyası yıldız şeklinde bir motif ise tutkalla sertleştirildi ve üzerine keçeden hazırladığım süs iliştirildi.

kumas-sus-yapimi-dikis-10

kumas-sus-yapimi-dikis-9
Geçen sonbahar bulduğum bir sarmaşık dalından kıvırıp sakladığım küçük çelenk aklıma geldi sonra, sakladığım yerden bulup çıkardım ve bir parça tığ oyasını sardıktan sonra iki düğme ve sedef bir pulu da diktim üzerine, düğmeler anneannemden kalma öyle eskiler ki biri çatlaklarla dolu.

kumas-sus-yapimi-dikis-11
Geçen yılki kermese diktiğim salyangoz için küçük yastıklar hazırlamıştım birisi fazla gelmişti kaldırmıştım bir kenara onu da buldum çıkardım bir parça oya ile süsledim.

kumas-sus-yapimi-dikis-12
İş yerinin bahçesinde bulup getirdiğim kozalağın da sapına kurdeleden yapılan çiçeği iliştirdim.

kumas-sus-yapimi-dikis-13
Kanatlar diktim kumaştan. Biri melek kanadı, diğeri yarasavari olsun istedim, beni yansıtacaksa bu süsler öyle olmalıydı çünkü. Yine anneannemden kalan düğmelerle süslendiler.

kumas-sus-yapimi-dikis-14
Bir yılbaşı topu dantelli.

kumas-sus-yapimi-dikis-15
Sonra ev halkı kadar kurabiye adam ve anneye kurdeleden tütü :)

kumas-sus-yapimi-dikis-16
Ve evimiz yeşil çatısı ve kapısıyla dantelli penceresiyle.

kumas-sus-yapimi-dikis-17
Ama dedim ya ağaç süslemeyeceğim, daha beni yansıtan bir şey olacak bu proje. Ben de evdeki eski bir tablonun varaklı çerçevesini resimden ayırarak başladım işe ve kınnap ipi çerçevenin arkasına sıcak silikonla yapıştırdım ve takı çivisi ile hazırladığım küçük kancalarla süslemelerimi iplere dizdim. Duvara çerçevemi taktıktan sonra her şey tamamdı.

kumas-sus-yapimi-dikis-20

kumas-sus-yapimi-dikis-18

kumas-sus-yapimi-dikis-19

8 YORUMLAR