Kartondan origami çiçek yapımı

-

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-1
Origami sever misiniz? Kağıt katlama sanatı olarak tanımlayabileceğimiz origami, herkesin yapabileceği bir uğraş. Ben de kolay bir origami çiçek anlatımı yapmak istedim. O halde beraberce çift taraflı kartonumuz ile origami çiçek yapıyoruz. Adım adım resimle takip edin lütfen.

Origami çiçek yapım aşamaları

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-2
İlk olarak parşömen üzerine kalıbı çıkarıyoruz. Ya da kopya kağıdı kullanabilirsiniz çizimi karton üzerine aktarmak için. Kalıp olarak da benim bu çizimimi kullanabilirsiniz diye düşünüyorum.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-3
Kartonumuz üzerine koyup kopyasını çıkarıyoruz. Dediğim gibi kopya kağıdı ile de çalışabilirsiniz.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-4
Yukarıda gördüğünüz şekilde bir çiziminiz olacak. Çizdiğimiz yerlerden ince makasla dikkatlice kesiyoruz.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-5
Şimdi yaprakları kıvırıyoruz. Bunu yaparken yuvarlak form vermek için benim yaptığım gibi bir kalemden yardım almalısınız. Böyle yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi minik kıvrımlar yapıyoruz.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-6

Yine yukarıda gördüğünüz şekilde, minik yaprakları içe doğru düzgünce katlıyoruz.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-7

Arkadan görünümü de bu şekilde olacak. Eğer iki tarafı da desenli bir karton bulabilirseniz, görünüm daha da iyi olacaktır.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-8
Ters çevirip herhangi bir yapraktan başlayarak katlıyoruz. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi, katlamayı orta kısımdaki beşgen çizimli yerden yapıyoruz.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-9
İkinci yaprağı alttan alıp küçük yaprağın altından geçirerek yan yana durmasını sağlıyoruz. Yukarıda görüyorsunuz. Aynısını yapmalısınız.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-10
Ve diğer yaprakları da aynı şekilde katlıyoruz…

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-11

Bu şekilde katlamaya devam ediyoruz.

kartondan-origami-cicek-nasil-yapilir-12

Origami çiçeğimiz hazıır :) Öğrencilerinizle veya çocuklarınızla keyifle yapabilirsiniz. Sevgiler…

Bir cevap yazın

Avatar photo

Merhaba...Evli ve bir erkek çocuk annesiyim ,Seramik Öğretmeniyim, Boş zamanı olmayan, dekorasyonla, tasarımla uğraşan ve kocaman bir keçe dünyası olan ürettikçe mutlu, hediye ettikçe daha da mutlu birisiyim...

Kartondan kutu yapımı

| | 0 Yorum

Kartondan origami kutu yapımı. Yine bir okul ödevi için kendimi de düşünerek bir kutu yaptım. Boncuklarım parça parça dağınık bir şekildeydi hepsini bir araya toplayacak bu kutu. Yapımı zor gibi...

Kağıttan kalpli kitap ayracı yapımı

| | 5 Yorum

Kağıttan origami kitap ayracı yapalım. Bu kitap ayraçlarından yapmak istiyorsanız başlayalım ve sevdiklerimize hediye etmek için bir sürü yapalım Kağıttan kalpli kitap ayracı yapımı Öncelikle dikdörtgen şekilde kağıtlar hazırlayoruz. Kağıdımızı...

Origami yıldız yapımı

| | 2 Yorum

Origami yıldız nasıl yapılır? Renk renk kağıt yıldızlar yapmak isterseniz bakın bakalım nasıl yapılıyormuş bu yıldızlar. Hem resimle hem de yazıyla anlatmaya çalıştım, anlamadığınız yer olursa sorabilirsiniz. Aşağıdaki tüm aşamalrı...