Parlayan Çamur Topları – Hikaru Dorodango

-
hikaru dorodango
hikaru dorodango

Japonya’da ilkokullarda ve anaokullarında bir “hikaru dorodango” yani “parlak çamur topları” furyasıdır gidiyor. İlk bakışta metalik gibi parlayan bu topların sadece topraktan yapıldıklarına inanmak güç ancak, hadise gerçekten de böyle.Dorodango yapmak için temel teknik bir tane olsa da, bazı detayların farklı uygulandığı bir iki teknik de var.Ben en basit ve temel tekniği anlatacağım, dilerseniz tekniğinizi geliştirebilirsiniz.1- Bir parça çamuru, 3-5 dakika boyunca elinizle ovuşturarak tam bir küre haline getirin. Hiç bir boşluk, çıkıntı, girinti kalmasın. Bu işlem sırasında çamuru iyice sıkın ki suyu da çıksın.2- Topu bir elinizle tutup diğer elinizle üzeine kuru toprak serpin. Serptiğiniz toprağı baş parmağınızla yumuşakça ovarak, topun şeklini bozmadan topun üzerinden silin. Her tuam toprağı yalnızca 2-3 kez silin, daha fazla değil. Bu işleme yaklaşık yarım saat devam ettiğinizde elinizde şöyle bir top olacak:

3- Toprak türüne, havanın ısısına, nemine ve topun büyüklüğüne göre değişen bir süre boyunca, tercihen plastik bir torba içinde, topunuzu yumuşak bir kumaş parçasının üzerinde dinlendirin ve kurutun. 8-9 santimlik bir top için ortalama bir yaz gününde dinlenme süresi yaklaşık bir saat kadardır. Dikkat edin topun içinden sızan su fazla birikmesin yoksa kuruyan bölgeyi ıslatır ve topun şeklini bozar.4- Poşetten çıkarttığınız topa, ikinci adımdaki prosedürü iki-üç dakika kadar daha uygulayın.Bu adımda elinizde şöyle bir şey olacak:

5- Yüzey tamamen renk değiştirene kadar topu avuçlarınızda çevirin. Yaklaşık 30 saniye sonra elinizdeki top şuna benzeyecek:

6- avucunuzu kuru toprağa sürün ve toz toprak yapışmış elinizle topu önce yumuşakça, daha sonra giderek baskıyı artırarak ovalayın. Burada herhangi bir bölgeye ağırlık vermemeye özen gösterin yoksa pütürler kalır.

7- Bu işleme 30-60 dakika devam ettikten sonra, yumuşak bir kumaş parçasıyla topu parlatmaya başlayın. Önce yumuşakça, daha sonra baskıyı artırarak bu işleme topunuz istediğiniz parlaklığa ulaşıncaya dek devam edin.

İşte size parlayan çamur topları :)

6 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Hem top, hem de parlak!!!Vatan toprağını böyle şeylere alet ettiğimiz için abiler kızmasın?!Gayet eğlenceli gözüküyor aslında. Çeşitli yerlerden farklı toprak bulup denemeli.Kar da yağmadı bu kış; toprak adam mı yapsak bu yöntemle?..

  2. Avatar photo

    abi bu da neyin nesiymiş diye bir bakayım dedim , hay bakmaz olaydım..olayın altından caponların çıkması tabiki de beni hiç şaşırtmadı…la havle..

Bir yanıt yazın

Video: İnce metalden magnet nasıl yapılır?

| | 0 Yorum

İnce metalleri de kesme makinesi ile kolayca şekillendirip takı, anahtarlık, magnet vs yapabilirsiniz. Vivi Hanım bu kez bizim için kolay bir magnet yapımını gösterdi. Kısacık videomuza buyrun. Diğer tüm videolarımız...

Kağıda ebru yapımı

| | 0 Yorum

Ebru sanatı sabretmeyi biliyorsanız tam size göre bir hobi diyebilirim. Yapımı baştan sona doğru sizlere sabretmeyi öğretiyor. Ama sonunda yıllarca saklayabileceğiniz çok güzel ve size özel güzel desenler çıkıyor. İlk...

Aslan kostümü yapmak zorundaydım

| | 25 Yorum

Figen sen kafayı mı yedin? Bu aslan kostümü de neyin nesi? Aaaahh ah. Durun anlatıcamm… Belki biliyorsunuzdur, aynı zamanda tiyatro hocalığı da yapıyorum. Bu sezon üç oyunla seyirci karşısında olacağız....

Folyo tekniği ve yapım aşamaları

| | 45 Yorum

www.10marifet.org için hazırlanmıştır. Birkaç kere folyo ile ilgili sorular gelmişti. Nasıl yapılıyor diye ama bir türlü ayrıntılı cevaplayamamıştım.B enim balıkları bilenler bilir bilmeyen de bu sayede öğrenecek. Onları kondurmadığım yer...