Pazar, Ekim 23, 2016
Buna şahmeran diyorlar

Buna şahmeran diyorlar

29

şahmeran

Bu şahmeranı (tabii yaptığım seneler adını bilmiyordum, sonradan öğrendim. Takıcılara, sizde yüzük, bileklik bitişik takı var mı diye soruyordum) 6 ya da 7 yıl önce yaptım. Geçenlerde 1havalar’da takılırken (sanki hiç çıkıyorum da) gördüğüm şahmeran benim  yaptığım şahmeranı çağrıştırdı. Tabii çağrıştırdı dediysem yüzükle bilekliğin bir arada olma durumu çağrıştırdı; değilse en ufak benzerlikleri yok, en azından benimki sokak kedisi, 1havalar’daki ciğercinin kedisi olma durumunda. Ne yapalım, yokluktan kendi şahmeranımı kendim yaptım; hem o zaman internet var mıydı ki bakıp öğrenem? Benimki nere 1havalar’daki nere tabii. shane’e söz verdiğim için yayınlayayım dedim, yoksa insan içine çıkmayacaktı, benim bilekte, küçük dünyasında takılacaktı şahmeran takliti yapan bilekliğim :)

şahmeran

Bilek kısmı başka bir takıdan kopan parçaydı, geri kalanı kolaydı zaten: yüzük al, yüzükle bilekliği birleştirecek zincir oluştur, azıcık şıngırtı tak, oldu bitti maşallah :)

şahmeran

Bu da ikinci şahmeran denemem, eskidiği renginden ele veriyor kendini zaten. O kadar göz kamaştıran bir şey değil ama benim yıllar önce şahmeran hevesimi doyurdu en azından. Gelecekte daha iyilerini yaparım herhalde. Hele 1havalar’dakini gördükten sonra yenisini yapmam gerek, ama nasıl ?

Paylaş
zulaltan
Bir şey yap, güzel olsun. Çok mu zor? O vakit güzel bir şey söyle.. Dilin mi dönmüyor? Güzel bir şey gör Veya güzel bir şey yaz..Beceremez misin? Öyleyse güzel bir şeye başla.. Ama hep güzel şeyler olsun.. Çünkü her insan ölecek yaşta..! Geç kalmayasın." Şems-i Tebrizi Kişinin değeri nedir? - Aradığı şeydir! Eğer sen, can konağını arıyorsan, bil ki sen cansın. Eğer bir lokma ekmek peşinde koşuyorsan, sen bir ekmeksin. Bu gizli, bu nükteli sözün manasına akıl erdirirsen, anlarsın ki Aradığın ancak sensin, sen. Madendeki inciyi aradıkça madensin. Ekmek lokmasına heves ettikçe ekmeksin. Şu kapalı sözü anlarsan, anlarsın her şeyi; Neyi arıyorsun, sen osun. Senin canın içinde bir can var, o canı ara! Beden dağının içinde mücevher var, o mücevherin madenini ara! A yürüyüp giden sufi, gücün yeterse ara; Ama dışarıda değil, aradığını kendinde ara. MEVLANA

29 YORUMLAR

 1. Oooo :) Bak birincinin bilekliğini ikincininde şah kısmını beğendim :) (yani uzantı ve yüzük kısmı :) Şah orası olsun meran da bileklik diye kendimce düşündüm :) ) Ben o ikisini birleştirip şahmeran yapardım :) Ellerine sağlık…

 2. şenay, yani yerlerini değiştireyim diyorsun :) ikiside ayrı zamanlarda yapıldığı için hiç o gözle bakmamıştım bir düşüneyim ben bu konuyu :) aslında yenisi 1havalardaki gibi bir şey olsa daha güzel olur :)

 3. ben bunları şimdi gördüm, çok güzel olmuşlar özellikle ikinciye bayıldım.Ellerine sağlık, bir de bişiler yapsan neler yapıcan Allah bilir :))

 4. İlk şahmeranımı Türkmenistan’ dan almıştım, sene 1993… Akik taşlıydı ama kısa zamanda koptu ve dağıldıydı! Nereden nereye; çok güzel olmuş bunlar görmemiştim – ıskalamışım :)

  En çok da ay ve yıldızına bayıldım :)))))

 5. :D ıskalasanız da olurdu canım :) evet ay ve yıldız gerçekten de güzel :) türkmenistan şahmeranını gördükten sonra bile benim şahmeranı beğenmeniz beni mutlu etti :D çok naziksiniz efendim :)

 6. hay Allah’ım yaa illa onun ki daha güzel, bunun ki daha ii diyecek :)) esin periiisii bak böle kendine haksızlık etmeye devam edersen blogu yayına sokacam :P

 7. Çok hoşuma gitti. Özellikle eski olan daha benlik.Henüz bir şahmeranım olmadı ama istiyorum.Yeniden aklıma düşürdünüz.Ben size çarpı işi bir şey yapsam siz de bana şahmeran yapsanız nasıl olurdu ? :)
  Elinize sağlık.

 8. valla takı yapmak çok zor zanaat. elimden hiç gelmez böyle şeyler. :( onun için en iyisi satın almak genelde de Joya’mor ‘dan alıyorum takılarımı. düğünümde de ordan almştım :)

 9. aaa benim şahmeran reklamda alıyor ;)
  peşkir, sizin değiş tokuş önerinizde ben karda olup, siz zararda olursunuz kuzum, zira çarpı işi kadar zahmetli değil şahmeran yapmak ,yani benim yaptığım bu acemi işi şahmeranı yapmak zor değil. beğenmenize sevindim çok teşekkürler.
  sonayim, size de teşekkürler :) düğünü olanlar sizin reklam yaptığınız yere baksınlar :)