Halat ipten paspas yapımı

-


Halat ipten paspas yapımı anlatacağım bugün sizlere sevgili 10marifet’liler.
Halat ipten paspas yapımı için bize gerekli malzemelerle başlayalım, buyrun;

  1. 6 mm ya da 8 mm halat ipi (nalburlardan hırdavatçılardan ya da internet üzerinden temin edebilirsiniz)
  2. Alt zeminde kullanmak için keçe
  3. yapay çiçek
  4. doğal rafya (sepetin üzerindeki çiçeklerin altındaki fiyonk için)
  5. keçe (kapı süsü üzerindeki isimleri yazmak için)
  6. kalın silikon tabancası (ince tabanca ile zorlanabilirsiniz)
  7. kalın silikon

Halatı saracağımız keçeyi, sarmak istediğimiz boyda kesiyoruz. Ben 65 cm 50 cm kestim.
Keçenin tam orta noktasından halatı sarmaya başlıyoruz. Silikonluyoruz ve sarıyoruz, silikonluyoruz ve sarıyoruz:) Ve bunu yaklaşık 25-30 sıra yapıyoruz. Yapay çiçekleri dallarından koparıp gözümüze hoş gelecek şekilde paspasın üzerine silikonla yapıştırıyoruz.

İlla ki çiçekle süslemeniz de gerekmiyor, fotoğraflarda etrafı kırmızı keçe kalplerle çevrili bir da paspas var. Keçeden kalpler kesip etrafına yapıştırabilirsiniz. Ya da zevkinize göre başka keçe figürlerle, nazar boncukları, rafya ip, kurdeleler veya boncuklarla da süsleyebilir, ya da boş bırakabilirsiniz eğer sadece paspas modellerinden hoşlanıyorsanız. Genelde gösterişli paspaslar tercih ediliyor ama zevk meselesi, sade halattan bir paspas da hoş duracaktır kapınızın önünde. Burada en dikkat edilecek kısım halat ipi silikon ile dönerek yapıştırırken dikkatli olmak ve silikonlamayı unutmamak :)

Süsleme de bittikten sonra kapımızın önünü süsleyecek dekoratif bir paspas sahibi oluyoruz. Güzel günlerde kullanın :)
Paspasa takım olarak hasır halat ipten duvara asılacak posta kutusu ya da kapı sepeti ve kapı süsü de yapılabilir. Üzerini yapma çiçeklerle ve keçeden kesilmiş harflerle ailenizin soy ismini ya da sadece hoşgeldiniz yazarak süsleyebilirsiniz. Bu tür süslemeler için sıcak silikon son derece kullanışlı ve yeterli oluyor. Bu şekilde bir takımı ev hediyesi olarak da düşünebilirsiniz, hem şık hem de kişiye özel bir hediye olacaktır.

Eğer ben malzeme bulmayla, yapma çiçek aramakla, halatı sarmayla uğraşamam diyorsanız profilimdeki instagram ve facebook sayfalarımdan bana ulaşabilirsiniz  ;)

Kapı süsünün yapılışını daha önceki yazılarımda paylaşmıştım. Kapı sepetini yapılışını da bir sonraki yazımda paylaşacağım. Tekrar görüşmek dileğiyle, hoşçakalın.

Bir cevap yazın

Penye ipinden paspas yapımı

| | 2 Yorum

   Nicedir yapmak istediğim bir paspası ipini bulunca yapmak şart oldu. Tatilden dönünce ilk işim örnek arayışı oldu. Bir sürü örneğe rastladım ama içime en çok içime sinen bu örnekti....

Evde mob paspas yapımı (anlatımlı)

| | 0 Yorum

Selam… Sizleri bilmem ama ben yerleri mob paspası ile silmeyi çok seviyorum. Her şeyi çok güzel topluyor. Üstelik temizlik yapma sürem daha da kısalıyor. Yalnız kullananlar bilir. Hiç ucuz bir...