İğne ile keçeleme

-

Keçe topu haberini gördüğümde, bir süredir yazmak istediğim needle felting konusuna sıra geldi dedim. “İğne ile keçeleme” gibi bir anlam çıkıyor bundan ama “keçe” dediğimizde de zaten aşağı yukarı aynı şeyi anlıyoruz. Son zamanların favori malzemesi keçe sitemizde de kendine epey yer buluyor.

İğne ile keçe olayına merak salan annemin bana da malzeme ve yün almasıyla, arada televizyon seyrederken kendimi elimi keçelere atarken buldum. Kısa bir süre oldu daha, ama hoşuma gitti doğrusu. Daha sadece birkaç şey yaptım, yukarıdaki yeşil boncuk bilezik ilk ele gelir işim.

küçük pano
küçük pano

Şurada ıslatarak boncuk yapmanın yöntemi gösterilmiş. Baktığım kaynaklarda ıslatma tekniği daha büyük, kumaşımsı parçalar için kullanılıyor. Ben bir parça keçe yünü elimde hafifçe yuvarlayıp sonra bu iğneli aparat ile vura vura toplu biraz sıkıştırıyorum. Sonra da tek iğne ile detaylarını yapıyorum.

çiçek bileklik
çiçek bileklik

Şunun gibi kitaplar elbette çok faydalı olur, bende yine annemin hediyesi birkaç renkli keçe kitabı fotokopisi var, insana fikir veriyor. Ama nette “needle felting” diye arama yapıldığında asıl kaynak insanın önüne açılıyor.

boncuklar
boncuklar
malzemeler
malzemeler

Tabii işi profesyonelce yapanların ortaya çıkardıklarına bakınca insanın ya pes edesi geliyor ya da daha beter hırslanıyor. Şunlara bir bakar mısınız? Veya böyle basit şeyler de çok hoş olabilir. Düz bir kumaş ya da yünün üzerine, keçeden yaptığınız şeyleri fırça benzeri aparatın üzerinde kaynaştırabilirsiniz.Yünleri Beşiktaş Hobi Merkezi’nden aldığımızı da ekleyeyim.

53 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  TEBRİKLER SHANE…!MÜTHİŞ ŞEYLER BUNLAR… SEN DENEDİN Mİ YAPMAYI ÇOK MERAK ETTİM..SÜPER BUNLAR….

 2. Avatar photo

  SHANE CANIM BENİM… YORUMU YAZDIKTAN SONRA OKUDUM…( O KADAR GÜZLLERDİ Kİ HELECANLANDIM SANIRIM:)BİR DAHA TEBRİK EDİYORUM…!YA ŞİMDİ SENİN YAMAĞIN DİLİNE DÜŞERİM BEN:(İLK YAZDIĞIM YORUMDAN DOLAYI:(OF YA OFFFFFFFFFF!

 3. Avatar photo

  SEN DENEDİN Mİ YAPMAYI ÇOK MERAK ETTİM..

  hey allaam ya…madem okumuyon bari okumadığını belli etme..ondan sonra s12 şööle dedi bööle dedi..der tabi..

 4. Avatar photo

  yahu, bende diyorum ki; keçeden top yapmak için bu ne uğraştır, megersem mesela o kadar değilmiş keçeden boyut kazanmakmış işin aslı (yalnış ifade etmemişimdir herhalde) ama tebrik ediyorum kendimi hemende çakmışım mevzuyu. Araştırmacı shane editörüm konuyu gayet iyi aktarmışsınız sağ olun. Ama dumur oldum bu konu almış başını gitmiş. Oy diyecek bir şey bulamadım

 5. Avatar photo

  YA… BEN BAŞIMA GELECEKLERİ BİLİYORDUM!AMA S12, SANA KARŞI OLAN BU KORKUMU YENMEK ZORUNDA OLDUĞUMDAN DOLAYIDIR Kİ… YORUMU YAZDIKTAN SONRA OKUMAMA RAĞMEN SİLMEDİM…!

 6. Avatar photo

  Editör dediğin böyle olur işte. Shane yok bu keçe işine girişmeyeceğim diyorum ama anlatımın da, fotoğraflar da çok çekici. 2 ay önce senin vesile olduğun firmaya numune hazırlarken azıcık denedim sabunla ıslatarak keçe yapmayı. O aletten yoktu bende, tek iğneyle denedim. Keçeye benzedi gerçekten, üzerine ütü de bastım daha iyi oldu. Yuvarlama işini denemedim hiç. O toplardaki renk puantiyelerini ve dalgalarını ayrı renkte yün ekleyerek mi yaptın? Ellerine, yüreğine sağlık.

 7. Avatar photo

  çok teşekkür ederim. eğer dalgalı renkler elde edeceksek birden fazla yünden azıcık azıcık alıp karıştırarak top yapabiliriz. ama şu ovalimsi yassı boncuk ya da onun sol üstündeki pembe gibi net bir desen ekleyeceksek onu ayrı renklerde minik yün parçalarını tek iğneyi batıra batıra ekliyoruz. zaten insan eline alınca biraz daha rahat anlıyor. ek parçayı iğneyle biraz itip çekerek şekli verebiliyoruz. zaten ikisi birbirine birkaç vuruşta kaynaşıyor. yorgan iğnesi de rahatça iş görür bence.

 8. Avatar photo

  Artık “keçe neden bu kadar pahalı” dersem dilimi eşek arısı soksun.Geçen hafta eminönünde fellik fellik keçe aradım. Bir boncukçu “bulursanız bana da haber verin, ben toptan alırım size de uyguna gelir”, dedi. O kadar karaborsa yani.

 9. Avatar photo

  demekki bu keçe olayı “ööle kes bi parça çiçek böcek şekli, yapıştır/dik bi yere” den ibaret diilmiş..fraise konuyu attığında eeee? dedimdi kendi kendime ama işin aslı astarı bambaşka imiş :) sayın müdürüm benim ilgimi daha çok pano çekti..ördek şekli çıkabiliyo mu gerçekten yoksa bişeyleri bişeylere benzetme yöntemi mi uygulanıyor?

 10. Avatar photo

  saatoniki :)) sağdaki tipi diyorsunuz değil mi ördek diye. sözüm ona yeşil tonları üzerinde çiçekler olacaktı onlar. fakat hakikaten ördeğe benzemiş o. pano için önce iki renk yeşilden bir yüzey yaptım. o fırça gibi aparatın ya da şu kutulardan filan çıkan köpüklerin üzerinde o iğneli araçla hızlı hızlı vura vura yassı, kumaş gibi keçe elde edebiliyoruz. sonra onu istediğimiz gibi keseriz. kırmızı-mor çiçek de öyle yapıldı zaten. iki renk yeşil yüzeyin üzerine sonra diğer renkleri tek iğneyle batıra batıra yaptım, demin boncuk üzerine desen eklemede anlattığım şekilde.

 11. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  Editörüm sergi mi açsak ne yapsak :) Gerçekten çok güzel olmuşlar. Ben o keçe fırçasını kullanmıyorum onun yerşne hani şu bildiğimiz bulaşık süngerleri varya onlardan kullanıyorum keçe işlemelerde ;) Ama çok güzel olmuş cidden :)

 12. Avatar photo

  sayın müdürüm benim

  ayy inanmam ya hiç saygıda kusur etmezmiş demek bir bize eli maşalı bu. Konu neymiş benim tikkatimi ne çekmiş

 13. Avatar photo

  Sevgili Shane, yaptığın keçeler harika. Yazı super olmuş, aklımıza gelen tüm detyları düşünüp yazmışsın. Çok teşekkürler, hemen internetten bulalım şu beşikteş hobi merkezini, zira en büyük sorun keçeyi bulmakta.

 14. Avatar photo

  netten ben de link eklemek için denedim ama açılmıyor siteleri. fakat isterseniz telefonları var bende. ve de çok teşekkürler tabii ki.

 15. Avatar photo

  shane nefis nefiss..içim açıldı görünce..çok da güzel anltmışsın teşekkürler..ben de geçen yıl belçika’da bir hobi dükkanda görmüştüm..kadın o kadar güzel yapıyordu ki aldım elime gösterdi biraz ben de yaptım..ayrılamadım başından..o kadar zevkli geldi ki..ama el çabukluğu çok önemli..iğneyi hızlı hızlı batırıp çıkarmak gerekiyor..bir sürü keçe vardı oradaaa:((renk renk..şimdi nasıl pişmanım o caanım depodan neden almadım birsürü diye..

 16. Avatar photo

  bişi sorabilirmiyimmm örtmeniiimmm…acaba bunlar kaşındırır mı?ya üzerimden keçe fobisini atamıyorum da…keçe deyince aklıma çatılara döşenen sarı renkli bişi geliyor, ısı yalıtımı için döşenen…yıllar evvel ona dokundum ve kaşıntıdan öldüm…bunlara baktıkça kaşındıracakmış hissi uyandırıyo bende…çok terapi tarzında ve ben de keçelenmek istiyorum ,istiyorum olsun benim de keçem

 17. Avatar photo

  Geçenlerde Berna Laçinin atv deki programında düz elyafı suyun içine atılan kumaş boyalarıyla boyayıp(istenilen renkte) yalancı keçe diye bişeyler yapmışlardı…Keçe bulamayanlar bir denesin isterse belki bi derece de olsa iş görebilir…

 18. Avatar photo

  BEN AFFINIZA SIĞINARAK Bİ ŞEY DEMEK İSTİYORUM… SAYIN EDİTÖRÜM;HAFİF UYKU SİZ HANGİ ÇALIŞMAYI YOLLASANIZ TUTUYOR..BİZE SIRA GELİNCE… SES YOK, GÜRÜLTÜYE DEVAM..:)BEN DE KOCAMI BURAYA ÜYE YAPACAĞIM… BANA NE…!

 19. Avatar photo

  Keche yazan linke tıklayın açılınca..O sayfayı link verdim ben ama nedense bir önceki menünün linkini veriyor ısrarla…

 20. Avatar photo

  toz halinde olan kumaş boyası varya.sıcak suyun içine dökülen.işte düz elyafı o boyayla istediği renkte boyuyor..sonra kuruyunca da istediğini yapıyor…anlatabildim mi ablacım?

 21. allahım biriniz bi elimi tutun, okuyun üfleyin de bana da bulaşsın.cüzdan yapmaya uğraştım. berbat oldu kanımca. ayrıca çok da sıkıldım. korkudan marifet’e ekleyemiyorum.eline sağlık shane.

 22. Avatar photo

  nevdalist hadi tamam söz ağırdan eleştri yok …ya ne demek cesaret edemiyorum. sanki bizimkilerin hepsi dünya harikasımı …boşver benden bu kadar de at başlığını..bak nasıl mutluluk verecek sana ne garipse, diğer site üyeleride katılacaklardır bu fikrime, insan garip şekilde mutlu oluyor hadi..hadi..hadi

 23. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  Arkadaşlar bugün üşenmedim kalktım beşiktaş hobi merkezine gittim ben gittim siz gitmeyin. inanılmaz pahalı!!! Nako ile kıyasladıınızda bir avuç keçeye o kdr fiyat vermek hemde bizimkiler ithal ama adı altında ı ıh değmez… En son çıkarken kapıda cinnet geçiriyordum bunlar keçe sattıklarını falan iddia etmesinler diye…

 24. Avatar photo

  pis şeyler noolcak. teşekkür ederiz fraise..yalnız şu da varki sana bana pahalı gelen bi başka insana sudan ucuz gelebilir (ne de olsa ithal :) )..metresi kaça mesela?

 25. Avatar photo

  var var olmas mı…forum filan göçtü sitede..bikaç ta değişiklik yapıcam içerikte o bakımdan link vermiyodum ..@aslı üyesine anlatırken nası yapıcaanı ben de ekliyim dedim..ööle bööle falan fıstık oldu işte :)

 26. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  saatoniki diyor ki;pis şeyler noolcak. teşekkür ederiz fraise..yalnız şu da varki sana bana pahalı gelen bi başka insana sudan ucuz gelebilir (ne de olsa ithal :) )..metresi kaça mesela?

  şimdi bak mutfaktan koştum tartıyı aldım nako 60 gr çıktı. BHM ye gelelim 2 çeşit var biri daha küçük bu küçük olan 20 gr. fiyatı 4,5 YTL birde büyük var o da 30 gr onunda fiyatı 6,5 YTL. resimlerini çekeyim isterseniz… İkiside gerçek keçe yalnız çakmakla tutuşturdum bir miktarını böyle saç gibi cızırdıyorlar. Zaten nakonunkide gerçek tabi… evet birilerine ithal olduğu için pahalı gelmeye bilir haklısın ben iyi niyetle yazmıştım sadece :(

 27. Avatar photo

  ebatlar aynı mıdır? metre işi diilmi bunlar tartı mı baz alınmalı ? yoksa tartmak senin cin fikrin mi? :) ben fakirim :(

 28. Fraise[pilli_silinen_hesap]

  Şimdi tabaka haldeyse metre işi… Ama yün haldeyse tartı işi… Yabancı forumlarda ons falan diyorlar hep her yerde aynı ama 1 ons kaç grama eşit bilmiyorum onu araştırmadım hiç.Tabakayı yünden yapabilirsin, tabakayı yün halede getirebilirsin dönüşümlüler kısmen. Ama tabakadan tiftiklenmişi ile bir avni yaratmak daha zor. Ama oluyor yani denedim :)Ben tabakayla başladım sonra yün aldım. sonra bir gün kendim yapıcam. Rusya’ya gidince :) Koyunlarımda olcak :) Hayal işte :)

 29. Avatar photo

  new zeland da koyun populasyonu zirvede imiş..bu arada avni olabilmesi çok güzel oldu..sana danışıcam bi ara..tablo yapmak istiyom ama ben..

 30. Avatar photo

  Hımmm anladım ki Avni penguşu Fraise yapmış. Bu keçe olayı derya- deniz, boğulmaktan korkar oldum da keçe bulsam boğulsam diyecek kadar özlem içindeyim. Nöbetçi yüncü bulun bana, hırsımı yünleri yolarak alayım.

 31. Avatar photo

  bulursunuz umarım. malzeme hakikaten pahalı idi, biz de az az almıştık o nedenle, şimdi biraz biraz yaygınlaşıp ucuzlar sanıyorum.

 32. Avatar photo

  ben bugün fırsat bulp da bakamadım…arkadaşla öyle deli gibi dolandık ki anlatamam…keçeye fırsat kalmadı yani:))bi dahaki gittiğimde bakıyım bari…(gerçi 15 dakikalık yol ama sınavlar engelliyor beni)

 33. Avatar photo

  shane ellerine sağlık,çok zahmetli sabır gerektiren işler yapıyorsuntakdir ediyorum senikeçe bana çok uzak ama yün alıp tığla çiçekler örmek istiyorum.kızlar bilseler senin birde MİNE işini aaahhh ahhhh çok sabır gerektiriyor.kocan ne şanslı öpsün senideğerini bilsin, selamlar ona da :)ve bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum bu sayfada süper bilgiler var, aydınlattığınız için teşekkür ediyorum.

 34. Avatar photo

  Keçe ile çalışmak çok zevkli. Hele iğne ile keçeleme insanı çok rahatlatıyor. Yaklaşık 1 aydan beri nerdeyse her akşam keçeden tokalar ve süsler yapıyorum. Siteye yazdım ama hala onay bekliyor. Umarım en kısa zamanda yaptıklarımı sizlerle paylaşırım.

 35. Avatar photo

  Bekliyoruz hasretle lolipu, kes-yapıştır olayından sıkılmaya başladım, keçelemeye geçmek istiyorum güzel örnekler görürsem. Herşey sizlere bağlı:)

 36. herkese merhabalar, yukarıda resim ekleneli oldukça zaman olmuş,ancak ben şimdi gördüm:)).resimdeki kolyeyi ,Nako için ben tasarlayıp yapmıştım.Beğenilp burada paylaşılması da beni mutlu etti..Hala ilgilenen varsa;keçe toplar ıslak keçeleme yöntemiyle,çiçekler ve yapraklar da iğneleme yöntemiyle yapıldı..siz marifetli hanımlar için zor olmayan bir çalışma…lütfen deneyip yapanlar varsa paylaşsın!!!herkese iyi çalışmalar dileklerimle..

 37. Avatar photo

  @ecemalkoç; bu şekilde bilgi vermeniz ne güzel oldu. başka çalışmalarınızı da paylaşsanız, çok isteriz.

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Türkiye'nin en büyük el işi & kendin yap sitesine ve kızım Leyla'ya bakmakla meşgulüm. İkisi de çok hoşuma gidiyor.

Penye ipten tığ işi bileklik yapımı

| | 0 Yorum

Pinterest’te zincir bileklik gördüm, normal ipden yaptım önce, olmayınca elimdeki penye ipden denedim çok güzel oldu. Malzemeler penye ip düğme kolye ucu Bileğinizin çevresini kaç tur istiyorsanız o kadar zincir...

Boncuklu tığ işi bileklik yapımı

| | 0 Yorum

El işi bileklikler yazın efil efil elbiselerle ne güzel olur değil mi? Haydi bir tane de beraber yapalım Malzemeler tahta boncuk merserize iplik 3 numara tığ Öncelikle öreceğimiz ipe boncuklarımızı...

Paracord nasıl örülür?

| | 0 Yorum

Paracord örgü pek çok yerde işinize yarayabilir. Anahtarlık, bileklik yapabilirsiniz. Bu örgü bildiğimiz makrame ile aynı aslında. Paracord nasıl örülür, resimli ve aşamalı olarak göstermek istiyorum.   Malzeme olarak 2...

İnci boncukla çiçekli bilezik yapımı

| | 0 Yorum

Merhabalar, bugün boncuk kutumu elime aldım. Nasıl boncukalrım kalmış diye bi göz attım. Sonra aklıma inci boncuklarımla zarif bi bilezik yapmalıyım dedim. Sizlerle de aşamalarını paylaşmak istedim. Bu bileziği yaparken...

Mumlu ip ile bileklik yapımı

| | 0 Yorum

Evin içinde sürekli takılarıma göz diken bir minik olunca onu memnun edecek pratik bir şeyler yapmak lazım oluyor. Son zamanlarımın gözdesi bakır tel yine yardımıma koştu İhtiyacımız olanlar: Mumlu ip,...

Düğmelerden bileklik yapımı

| | 0 Yorum

Uzun zaman önce lazım olur diye aldığım ve kendi halinde çekmecede duran ayakkabı bağcığının belki de çok başka bir iş için lazım olabileceğini düşünmeye başlamıştım ki kendimi düğme sepetini karıştırırken...

Tığ işi bileklik örgüsü

| | 0 Yorum

Yine farklı bir şeye niyet etmişken bambaşka bir sonuca ulaştığım çalışmamla karşınızdayım. Bu sevimli bilekliğin yapımı için ihtiyaç duyacaklarınız 2.5 numara tığ, uygun kalınlıkta iki farklı renkte ipler ve bir...

Renkli lastiklerle bileklik yapımı

| | 0 Yorum

Merhaba. Bu sene çoluk çocuk kim varsa kendini bu akıma kaptırdı gitti. Hem biz yaparken zevk alıyoruz, hem de çocuklarımız için el ve parmaklarını geliştirdikleri bir aktivite oluyor. Ben de...

Video: Makrome bileklik yapımı

| | 0 Yorum

Sevgili Gülkent Hanım bu defa bizim için harika bir makrome bileklik yapımı gösterdi. İzleyelim, yapalım, takalım, hediye edelim, zevkini çıkaralım. Buyrun....

Video: Boncuk lale yapımı

| | 0 Yorum

Kum boncuklarla harika takı tasarımları yapmak mümkün biliyorsunuz. Bu boncuk lale bilekliği yapmak için, önce lalelerin nasıl yapıldığını görmemiz lazım. İşte tarifi burada. Sevgili Gülkent Hanım bizim için yaptı, buyrun....

Taşlı bilezik yapımı

| | 0 Yorum

Bunu yine evde bulunan malzemelerden yaptım. Normal bir metal bilezik, siyah ip ve zincirli taş… Metal bileziğin çevresi boyunca zincirli taşdan kestim. Bunu metal bileziğin üzerine düzgünce yapıştırdım. Aynısından bir...

Boncuklardan bileklik yapımı

| | 0 Yorum

Beşiktaşlı bir arkadaşıma uğur getirsin diye siyah beyaz boncuklar ve ip kullanarak yaptığım bileklik çalışması. Öncelikle yaklaşık 50 cm uzunluğunda bir ipin ucuna ufak bir delik kalacak şekilde düğüm attım. Bir...

Üçlü deri bileklik yapımı

| | 2 Yorum

İşte gerçek bir geri dönüşüm hikayesi. Bazı eski şeyleri asla atmaya kıyamam deri parçaları, zincirler, düğmeler, kumaş parçaları vs. Atalarımız boşuna “sakla samanı gelir zamanı” dememişler. Geçenlerde Malzemelerimi düzenlerken aşağıdaki...