Penye ipten kapı süsü nasıl örülür?

-

Penye ipten şık ve kalıplı duran harika kapı süsleri örmek mümkün. Biliyorsunuz üzerinde süsü olmayan kapıları artık kapıdan saymıyoruz :) O yüzden siz siz olun, penye iple örgü konusuna yakın duruyorsanız, bu kapı süsünden siz de yapmayı deneyin. Bakın marifetli arkadaşımız Ebru Hanım ne kadar güzel anlatmış, bahaneniz de yok yani.

Penye ipten kapı süsü nasıl örülür?

Önce klasik bir şekilde zincir çekerek başladığımız kapı süsünün ilk aşamaları şu şekilde:

Bu kalınlıktaki ip için 16-17 zincir yeterli oluyor. Geri dönüşte ilk zincire bakıp ilmek alıyoruz. İlmekleri videoda görüldüğü şekilde tığın üzerinde topluyoruz. Bu arada, 6 numara tığ kullanıyoruz.

Geri dönüyoruz. 1 zincir çekiyoruz ve ikişer ikişer ilmekleri alıyoruz. Yukarıdaki videoda görüyorsunuz. İkişerli alarak sıranın başına geliyoruz. Tekrar geri dönüşe geçiyoruz.

Başlarına nasıl battığımızı yukarıdaki videoda izlemeye devam ediyoruz. Sıra sonuna kadar gelip hiç örgüde dönme olmadan aynı sıradan, aynı yönden dönüyoruz.

Kapı süsü aparatını nasıl geçirdiğimizi de yukarıdaki videoda görüyoruz. Aparatı örgümüzün içine böyle yerleştirip dikiyoruz. Bütün ilmekleri karşılıklı gelecek şekilde dikiyoruz. Dikişimiz sık olmalı.

Arkasından diktiğimiz kapı süsümüzün geldiği nokta bu. Kalan açıklığı da aynı şekilde dikip tamamlıyoruz. Yukarıdaki videoda son kısmın nasıl dikildiğini de görebilirsiniz.

Tabii ki süslemeden bırakacak değiliz. Yukarıdaki videoda, penye ipten örgü kapı süsümüzün nasıl süslenebileceği ile ilgili fikirler bulabilirsiniz. Aşağıdaki çalışmaları zaten Ebru Hanım’ın bu işe ne kadar özendiğini gösterirken yine size süsleme konusunda ilham da verecek.

Bu kapı süslerini ve diğer harika penye örgü çalışmalarını kaçırmamak için bu sayfayı takibe almalısınız:

ccebru_crochet Instagram hesabı

 

 

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin