Tuz hamuru tarifi

-

Bunları yaptıkları tuz hamurunun tarifini de vermişler, çeviriyle anlayabildiğim kadarını yazdım. Tuz hamuru soğuk seramik hamurunun evde yapılmış hali aslında.
2 su bardağı beyaz un, ince tuz 1 su bardağı, 1 su bardağı su. ”Un ve tuzu bir derin tencereye yavaş yavaş su ekleyerek koyun. Yoğurun yoğun bir hamur elde edin, çok fazla su eklememeye dikkat edin ve kalıbı yağlayın.”diyor. (yağlamak hamura esneklik vermesi açısından önemli) Pişiriliyormuş bu hamur ılık dereceli bir fırında ve beş saat bekletiliyormuş. İşte adres.

22 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  yağ diye bahsedilen tartar falan olabilir mi acaba?tartarlı bi tarif vardı.hatta yerine elma sirkesi falan da kullanılabiliyor.ben oyun hamuru yapımında yararlanmıştım da bu tariften

 2. Avatar photo

  ne güzel şeyler yapmışlar öyle:)tarifi figen ablada verirdi ama bodruma tatile gitti heralde :)yada blog açınca bizi unuttu kediside bende kaldı ya:))

 3. Avatar photo

  findikkurdum diyor ki;yağ diye bahsedilen tartar falan olabilir mi acaba?tartarlı bi tarif vardı.hatta yerine elma sirkesi falan da kullanılabiliyor.ben oyun hamuru yapımında yararlanmıştım da bu tariften

  hiç bilmiyorum ki canım linke bi çeviri yap istersen,bu kadar çözebildim:))

 4. Avatar photo

  ne güzel şeyler yapmışlar öyle:)tarifi figen ablada verirdi ama bodruma tatile gitti heralde :)yada blog açınca bizi unuttu kediside bende kaldı ya:))

  eveet yaa sahi figen ablam hiç yok nerelerde hani

 5. Avatar photo

  çok güzel örnkler farfin teşekkürler.bu tarif bende var arkadaşlar tartar değil yağ bahsedilen…istediğiniz herşeyi yapabiliyorsunuz.biz sınıfta mask yapmak için yapıyoruz bu hamuru…

 6. Avatar photo

  Arkadaşlar bu tuz hamuru tarifini biz de el sanatları okurken yapardık seneler evvel. Yağ sıvı yağ olarak sadece 1-2 damla hamura esneklik vermesi için damlatılır. Burada da tarifte kalıbı yağlamak için kullanın diyor. yapışmayı engellemek için. çok düşük ısılı fırında bir kaç saat tutmak yeterli olur. çocuklarında rahatlıkla kullanabileceği sağlığa zararlı olmayan kullanışlı bir soğuk seramik hamurudur. Hatırlattığınız için teşekkürler. Bir de bizim asıl soğuk seramik diye tabir ettiğimiz hamur tarifi var ben de onu vereyim ilgilenenlere ; 1ölçü beyaz mobilya tutkalı- 1 ölçü un-1 ölçü nişasta ( nişasta yoksa ikisi de un olabilir.) 1-2 damla sıvı yağ. yoğrulur. buzdolabı poşetinde dolapta 10 gün kadar bekletebilirsiniz. kullanacağınız zaman yumuşadıysa biraz nişasta veya unla kıvamı ayarlayabilirsiniz. uygulamayı yaparken içine akrilik boya veya toz ahşap boyaları vardır küçük paketlerde satılır aktarlarda onlardan ekleyebilirsiniz. fırnlamaya gerek yoktur açık havada kendiliğinden kurur. Dilerseniz daha sonra da istediğiniz her boyayla renklendirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın