Anahtarlarınızı renklendirin

-

fimo-ile-anahtarlik-yapimi

Birçok anahtarı olanlar, bu anahtarları karıştırmaktan şikayetçi oluyorlar. Kapının önünde “acaba bu muydu?” diyerek denemekten yorulanlardansanız bu yazıya birkaç dakikanızı ayırın. “Fimo” hamurunu kullanarak, anahtarlarınıza ayırdedici özellikler katabilirsiniz.

Bu hamurun 20 küsür rengi ile anahtarlarınızın elinizle tuttuğunuz, baş kısmına istediğiniz şekli verin. Anahtarın, anahtarlığa takmak için yapılmış deliğini, isterseniz açmayabilirsiniz. Anahtarı birçok anahtarla beraber bir anahtarlığa takacaksanız, hamuru ince bir tabaka şeklinde tatbik etmenizde fayda var.

Bahçe kapısı, ardiye, posta kutusu, dolap anahtarı gibi bazı anahtarlar ortak kullanılır. Bu anahtarların fazla kopyası olmaz ama birkaç farklı kullananı olabilir. Bu anahtarlar tek olduklarından, istediğiniz hacimdeki şekilleri bunlara rahatça uygulayabilirsiniz.

Rengarenk çiçekler, karo, kupa, geometrik şekiller, kaligrafi uygulayabilirsiniz. İstediğiniz şekli verdikten sonra, evdeki fırını 130 dereceye ayarlayın ve 30 dakika fırınlayın. Süre sonunda, ellemeden 10 dakika kadar soğumaya bırakın. Sertleştikten sonra zımpara ile düzelme bile yapabilirsiniz.

İpucu: Anahtarları renklendirmenin bir başka yolu anahtarlarınızı parlak sprey boyalarla boyamaktır.

fimo-ile-anahtarlik-yapimi-1

Bu işi yaparken, bana sorarsanız anahtarın kilide giren kısmını bir bantla kapatın, yani boyamayın. Çünkü bu kısımda boyayı fazla kaçırırsanız ya da yanlış bir boya kullanırsanız kilidiniz bozulabilir. Başka bir yol anahtarcılarda satılan plastik kapaklardır ya da etiketlerdir ama pek estetik durmazlar. Anahtarı, Fimo ile kapladığınızda, hamurun üzerine isiminizi, anahtarın nereye ya da hangi numaraya ait olduğununu yazabilirsiniz.

fimo-ile-anahtarlik-yapimi-2

Önemli bir nokta da şu; Fimo hamurunu kaplamadan önce, anahtarı kilide takıp ölçü alın. Anahtarın kilide takıldıktan sonra, dışarıda gözüken kısmını bir permanent kalemle işaretleyin. Dalgınlıkla bu kısımları örterseniz, fimoyu kırıp anahtarınızı kurtarmak ve herşeyi baştan yapmak durumunda kalırsınız.

Bir başka husus da şu: Kaplama işleminden sonra anahtarı, anahtarlığa takmakta güçlük çekmemek için, anahtarlığınızın yükleme şekline göre hamurunuzu şekillendirin ya da hamura başka yardımcı aparatlar ekleyin. Yaratıcılığınızı serbest bırakın, estetik şeyler yapacağınıza eminim. Güle güle kullanın.

5 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    evet zabun dan toplum hayatına faideli bi eser..anahtarlarla başı her daim belada olan benim gibi şahsiyetler için hayatı kolaylaştırıcı pratik bi formül..kafama takılan bişey de var onu da soruyum bari..hani flimlerde anahtarın izdüşümü bööle sakız vs gibi şeylere çıkarılıp kopyalanır ya..bu fimo şeysi aynı zmanda o işe de yarar mı..hani hırsızlık için diil..kendi anahtarlarımı kopyalamak için şeyettim..kopyalamak?? tabii ya..bööle bi yöntem yerine anahtardan bi kaç tane daha çektirmek daha ii fikir!! vay bea aklımı seveyim..zaten son 1 yıl içinde 3 kere çilingirle gelmek zorunda kaldım eve..unut babam unut anahtarı..bi de çok para istiyolar çilingirler arkadaşş.bi servis 30-40 kaada patlıyo nerden baksan..bu fimo unutkanlığa da bi çare üretebilir mi acaba??

  2. Avatar photo

    Doğrusu bu çalışmayı yaparken bende fimo ile mükemmel bir şekilde anahtar kopyalayabileceğimi düşündüm. Evet kopyalanabilirdi de, o incelikteki fimo, kilidin içine yerleştirilip çevirilmeye kalkıldığında, kırılıp içeride kalabilirdi. Bunu göze alamadım. Sonra içine tel yada sac yerleştip yapabileceğimi düşündüm ama yinede kırılmayacağına garanti veremedim kendi kendime. Şöyle de olabilirdi. Fimo ile kalıp alıp, kalıbı pişirdikten sonra, içindeki oyuğa eritilmiş kurşun dökülebilir. Kurşun eritilmesi kolay bir metaldir. Fimoya oranla daha esnektir. Deneye açık bir konu tabi, uğraşmak lazım.

  3. Avatar photo

    bu çok güzel bir çalışma olmuş. ama ben çok sık anahtar kaybeden biri olarak; bu kadar emekten sonra anahtarı kaybedersem ne olacak? anahtara mı yanayım, emeğe mi yanayım?

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin

Video: Polimer kil çiçek nasıl yapılır?

| | 5 Yorum

Sevgili Nihan, polimer kil derslerine devam ediyor. İlk videoda güzel renk geçişleri yapmayı öğrenmiştik, şimdi göz alıcı polimer kil çiçekler yapıyoruz. Hadi izleyelim. Diğer polimer kil videolarımız burada.  ...

Kristalli fimo anahtarlık

| | 0 Yorum

Merhaba. Kristal taşlarla süslü fimo anahtarlık yapımı anlatmak istiyorum. Bitmiş halimiz bu İşe ilk önce fimo (polimer kil) hamurumuzu yumuşatmak ve açmakla başlıyoruz. İstediğiniz renk hamuru açtıktan sonra akrilik mühür...

Fimodan göz yapımı

| | 1 Yorum

Elimden geldiğince fimo hamurundan evde göz yapımını anlatmaya çalışacağım. Bunun için araştırmalarım sonucu öğrendiğim ve kendi kolayıma gelen şekilde uyguladığım 2 etikili yöntem var:  1. yöntem: Öncelikle kaliteli bir yazıcıdan bu...

Kış güzeli Ivy

| | 21 Yorum

S on dakikada anca tamamlayabildiğim Ivy hanımla tanıştırayım sizi. Kararsızlıktan ölmek üzere olduğum anlar oldu kostümle uğraşırken, yapım aşaması fotoğraflarında denediğim kumaş kombinasyonlarının bir kısmını görebilirsiniz zaten. Ayrıca beni örgü...

Kırmızı paltolu kız kolyesi

| | 3 Yorum

Kar yağmış her yere, belli belirsiz ayak izleri var her yerde… Soğuk ama güzel, canlandırıyor kırmızı paltolu kızı kendine getiriyor… Tüm düşüncelerden arınıp kar tanelerinin duruluğuna bırakıyor kendini… Yürüyor ve...

Kar canavarı Yeti ve Eskimo kız

| | 2 Yorum

Uzun zamandır kar yağmadığı için karlı bir ortamda fotoğraf çekemedim, arka plan bahar gibi görünse de aslında kar seviyorlar çok Amigurumi kar canavarı Yeti ve Eskimo kızımız yarışmadaki yerlerini alıyorlar....