Fimohat ile 10marifet

-

“10marifet”

10marifet’te yarışma açıklanınca beni afakanlar bastı.Bir türlü yapabilecek bir konu aklıma gelmedi.Neden sonra aklıma hat sanatı ile ilgili olarak okumuş olduğum aşağıdaki hikaye geldi ve “o zaman çizivereyim ben de bir vav harfi” dedim. Ancak küçük bir araştırma neticesinde “vav” harfini çizmenin hiçte kolay olmadığını öğrendim. Yine de “acaba yapabilir miyim” diye eskizlere başladım. Kuruboya ile eskiz çalışırken olay başka mecralara kaydı ve yol beni Arap harfleri ile “10marifet” yazmaya kadar götürdü.Gelelim yapım aşamasına..Önce malzemeler:-beyaz, altın sarısı, kahverengi ve yeşil fimo-kalıp çıkarmak için karton ve kesmek için makas-fimoyu üzrinde pişirmek için cam veya fayans-fimo hamurunu açmak için şiş, merdane vs..-cila için vernik,şeffaf oje vaya türevleriÖnce yapmak istediğim şekile karar vermek için eskizleri çizdim. çizimlerden sonra karar verdiğim şeklin parçalarını kartona geçirip makasla kestim ve kalıpları elde ettim.

eskizler
eskizler

daha sonra zemin için yeşil fimoyu şişle açtım.Ardından harfler için altınsarı fimoyu açtım ve elde ettiğim kalıplar yardımı ile harfleri elde ettim.

harflerin kesimi
harflerin kesimi

elde ettiğim harfleri ve zemini oluştıracak bölümü fırında pişirdim.

pişirme aşaması
pişirme aşaması

daha sonra harfleri alıp zemine şeffaf oje yardımı ile yapıştırm

harfleri yapıştırma işlemi
harfleri yapıştırma işlemi

ve tüm harfleri yerleştirdikten sonra bütün çalışmaya şeffaf oje uyguladım ve sonuç:

hat sanatı ile
hat sanatı ile “10marifet” yazısı

“Osmanlı devletinde 17.yüzyılın en büyük hat sanatı ustalarından biri de hafız Osman’dır.Hafız Osman emekli olduktan sonra kafa dinlemek için o devrin sakin semtlerinden biri olan Üsküdar’a yerleşir.Bir gün karşıya işi düşer ve Üsküdar’dan bir kayığa Beşiktaş’a gitmek üzere biner..Yolun ortasında kayıkçı paraları toplarken elini cebine atar ve bakar ki parasını evde unutmuş.Bu durumu kayıkçıya anlatır fakat nafile, kayıkçı söz dinlemiyor ve parasını istiyor.Uzun uğraştan sonra Hafız Osman bakar ki yakayı kurtaramayacak bunun üzerine kayık sahibine ”sana bir ”vav” harfi yazayım”der. Kayıkçı ise ”ben ”vav” harfini ne yapacağım benim paramı ver” der..Hafız Osman ise bunun bedestende iyi para edeceğini söyler. Kayıkçı bakar ki başka çare yok ”vav” harfini alır.Kayıkçının yolu bir gün bedestene düşer ve bakar ki orada hat satılıyor.Bunun üzerine çıkardığı ”vav” harfini satmaya kalkışır.Bunu gören alıcı bu harfin Hafız Osman tarafından yazıldığını anlar ve çok ciddi bir parayla satın alır.Bir gün Hafız Osman Beşiktaş’tan Üsküdar’a gidecektir ve yine aynı kayıkçıya denk gelir. Kayıkçı yolda paraları toplamaya başlayınca Hafız Osman da eline cebine artar ve tam parayı çıkarırken.kayıkçı hemen eline sarılarak ”aman abi ne yapıyorsun, sen bize ”vav ” harfi yaz yeter”.der. Hafız Osman ise hafif bir tebessümle; efendi ”o ”vav” harfi her zaman yazılmaz., sen al paranı” der.”Mühim not: Hat sanatı ile uğraşan arkadaşlar var ise onlara ve herkese şunu demek isterim ki yazmaya çalıştığım bu “10marifet” yazısı kesinlikle yanlış olabilir..Araştırmalarıma göre bu şekilde yazılabilir gibi geldi bana..yanlış yazmış olmam muhtemeldir . Bu bakımdan ustalardan peşinen af dilerim.

124 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  ben ne diyeyim sana şimdi?mükemmel bir çalışma, çok güzel bir anlatım, yarışmanın amacına uygun çalışıldığı gayet açık, çok iyi düşünülmüş, konu seçimi harika, çalışma çok özenli……….. bu böyle sürer gider…söyleyecek kelimelr bulamıyorum, nutkum tutuldu, mel mel bakıyorum…daha sonra birşeyler yazarım inş.tebrikler.

 2. Avatar photo

  İnanmıyorum, harikasın, Arapça bildiğim için hatta yazılanı okumam zor olmadı, yanlışın var mı bilmem ama fikir de, tasarım da, işçilik te müthiş ki; bu senin ilk fimo çalışman. İçindeki devi çıkar artık, BÜYÜKSÜN dostum… ( daha önce hiç olmamışçasına, 17 yaşında bir kızın sahnede Tarkanı görmüşçesine alkışlayan smiley, ıslık bile çalıyor hatta) Keşke daha çok tutma hakkım olsa.

 3. Avatar photo

  Ellerine sağlık, güzel bir fikir olmuşAma ben alttaki yeşil rengini pek sevmedimTam türbe yeşili olmuş :)Bir de üzerine oje değil de mat vernik atılsa daha iyi olmaz mıydı?

 4. Avatar photo

  yorumlarını esirgemeyen tüm dostlara teşekkür ederim efendim..ilk defa elime fimo denen malzemeyi aldım ortaya bu çıktı..bi de daha önce almış olsaydım var yaa ohooooo..:) neler çıkardı benden.:)) monalisa yapıcam bi dahakine..ama hala ağrıyan ellerimden gelen sızıya kulak verip “pasta makinesi şart abicim” diyorum..öylee şişle filan açılmıyo , çok zor oluyo..@atolyedekiebru kardeş yeşil renk konusunda ne mücadeleler verdim bi bilsen..ayasofyadaki koca hat yazılarındaki yeşili yakalamaya çalıştım ama işte ne dercede oldu takdir sizlerin..mat vernik bilmiyodum ki..oje aldım parfümeriden ööle hallettik işi..:)

 5. Avatar photo

  işte insanin ruh güzelliginin dışa vurumu s12 ellerine saglık ve bu orjinal fikirden emeğinden dolayı kutlarım. selamlıyorum.

 6. Avatar photo

  elleirne sağlık saat12 gerçekten harika olmuş…üstelik, fimo+hat+10 marifet, bir de üzerine hikaye…tam harmanlamışsın….

 7. Avatar photo

  ne diyeyim arkadaşım..süper olmuş..yaptığınız her şey hoşuma gidiyor zati..ama buna yazacak yorum dahi bulamıyorummm.süper süper

 8. Avatar photo

  Uzun zamandir 10 marifeti takip ediyordum nihayet uye olmaya karar verdim ve ilk yorumumu da yaziyorumAcikcasi simdiye kadar okudugum diyaloglardan ve yorumlardan saatoniki arkadastan boyle bir calisma beklemiyordum agzim acik hayretler icinde bakiyorum cok ozenle ve zahmetle hazirlandigi belli oluyor ellerine saglik ben bunu tutuyorum ;)

 9. Avatar photo

  Sevgili saat12’cik;Ellerine, emeğine, SABRINA itina ile çalışmana, günümüzün yeni malzemesini eskinin geleneksel değerlerini böyle güzel harmanladığın için, yaptığın yaratıcılıkla, geçmiş değerlere sahip çıkmanla, geleceğe bırakacağın bu eser için seni tebrik ediyorum, alkışlıyorum. Gurur duyulacak bir eser yapmışsın.Anlatımınla her kesime hitap ettiğin için, yeni nesil gençler için yol gösterici, güzel bir kaynak oluşturduğun için, ayrıca teşekkür ediyorum, ellerine sağlık.

 10. Avatar photo

  EL EMEĞİNE GÖZÜNÜN NURUNA SAĞLIK ÇOK AHMETLİ BİR ÇALIŞMA OLMUŞ ELLERİN DERT GÖRMESİN….benim çlışma henuz bitmedi bende ekleyeceğim yakında sevgiler…..

 11. Avatar photo

  ee vallahi assolist gibi hissettim kendimi herkez burda bi ben gelmemişim ee var bi kaç eksik daha bekleriz efendim kılda olsa ukalada arkadaşımız saat12 olayı çok güzel sunmuş buda yetmemiş olayı bi hikaye ile desteklemiş ne diyim …ee marifette marifet olunca bize desteklemek kalıyor yalnız biri var ki nası olupta yorumlarını eksik etmiş çokta meraktayım benim gibi onunda iş yerinde sıkıntıları var galiba…neyse efendim olay ortada tuttum

 12. Avatar photo

  sabah sabah toptan bi teşekkür olayına gireyim baya bi iş yoğunluğu var bugün..sayın sefa97 , uzay1, oceangray (baya eski üyeymiş ama sesi de çıkmıyo nedense:) …), kelebek23, çocuklaçocuk, sesiber , gamy,gelincikler,efeceese, nlpmaster, seybe , ebrruatölyedeye yorumları için can-ı gönülden teşekkürlerimi sunuyorum..alt bölümde tutanlar esohobi, sukut,absynthe, nevdalist, pembetilki (nerdesin sen yav?) ve sayın editör shane (senin yorumu da merak ediyodum aslında) şükranlarımı sunuyorum.bu fimo çok ilginç bir malzeme imiş doğrusu..şimdi bu vesile ile gaza geldim ben.. bir dahakine tel ve fimo ile standart dışı bir çalışma yapmak fikri oluştu bende..şimdi hatırıma geldi yukarıda @seybe

  Acikcasi simdiye kadar okudugum diyaloglardan ve yorumlardan saatoniki arkadastan boyle bir calisma beklemiyordum

  diye yazmış..doğrusu ben de beklemiyodum bişiyler yapabileceğimi..zaten şimdiye dek pek te bişiler yapabilmiş değilim..ama yapabilmek güzel bir duygu imiş..ne ise efendim herkese güzel bir gün dilerim..

 13. Avatar photo

  havaya girdik, teşekkür ilanları filan verdik ve hemen bir daha ki seferin planlarını yaptık……..ÇEKİLİİİİİİİN S12 GELİYOR, TUTMAYIIIIIIIIIIIIN…!marifete teşekkürler, böyle bir cevherin ortaya çıkmasına vesile olduğu için:)ÇAĞA, ORTALARDA HEBA OLUP GİDECEKTİ…SAĞOLASIN MARİFET…evet be kondor, aynen bir assolist edesıyla geldin, ama geç geldin, bak teşekkür ilanında adın yok…canım benim.

 14. Avatar photo

  sayın editör shane (senin yorumu da merak ediyodum aslında)

  he vallahi bende bunu merak etmiştim

  yalnız biri var ki nası olupta yorumlarını eksik etmiş çokta meraktayım benim gibi onunda iş yerinde sıkıntıları var

  de ben niye teşekküre layık görülmemişim yani anlayamadım tamam ya saat12 ben teşekkürsüzde tutarım ne yani yorumda yazarım iii

 15. Avatar photo

  sevgili saatoniki, her zamanki üslubunuzla o kadar hoş aktarmışsınız ki eserinizi, hayran kalmamak elde mi? şöyle diyeyim, itiraf ediyorum, hem de resmen utanarak ama ben daha hiç fimo çalışmadım. hamur tadında son dönemde art clay ilgimi çekiyor, onu denedim, bir de üniversitede sanat kulübünde bol bol seramik çalışırdım. fimoya 10marifet sayesinde iyice aşina oldum, sizin bu son derece orijinal çalışmanız ile de denemeye tam karar verdim. ellerinize sağlık.

 16. Avatar photo

  iyi be tamam ederiz teşekkür..

  sağol be saat12 bizde latife edelim dedik demendiğinizi bırakmamışınız ..almayım sonradan aklınıza gelen başınızı (acayip bi şekilde küsen smiley)

 17. Avatar photo

  editörüm teşekkür ediyorum..sizin çalışmayı göremiycek miyiz acaba? gerçi daha biltan, canbug,sudeh,pembetilki,sefa,kondor,gelincikler gibi (ismini sayamadıklarım da var bissürü) arkadaşlar da çalışma göndermedi..aslında ben edasuner’i bekliyorum ..:) gelsede bir yorum filan yapsa....bu arada alt kısımda gördümki patron gelmiş..derhal önümü ilikliyeyim bari..:) hoşgeldiniz şeref verdiniz..sevindik vesselam.

 18. Avatar photo

  bana laf atılmış çalışma göndermemişim yahu site eserlerimle kaynıyor yarışmaya katılma zorunluluğum mu vardı bilemedim shane editörüm benim bildiğim yarışmalarda jürinin dili uzun olur burda yarışmacının dili uzamış anlamış değilim…fimoyu açarken dilinizide kaptımışsınız siz şişin altına esnemiş olsa gerek…..cık cık cıık

 19. Avatar photo

  Siteyi fimolar bastı diye düşünürken bu çıktı karşıma bir dumur vaziyeti yaşamadım dersem yalan olur. Bibloydu takıydı görülmüş çalışma şekilleriydi benim için ama bu oldukça değişik olmuş.Tebrik ederim yalnız bu fikre nasıl ulaştınız merak etmedim değil.Nerden esinlendiniz sorun olmazsa yazabilirmisiniz.

 20. Avatar photo

  hooop bu fimo olayı beni asar ama bişey demedende duramıyacam neden bu hat sanatı olayı ile yapılmıs nedir bu gecmişe ozlemi desem yada ortadoguya yakınlıkmı desem ben olsam japon alfabesini kullanırdım dedim yapana bol sanslar dilerim

 21. Avatar photo

  ANA TGT GELMİŞ ÖLDÜ DİYORDU GALİBA SENİN İÇİN SAAT12 DEMEK DEĞİLMİ,Ş SEVİNDİK EFENDİM DAHA SIK UĞRAYIN.

 22. “insan her gün bir parça müzik dinlemeli,iyi bir şiir okumalı,güzel bir tablo görmeli ve mümkünsebirkaç mantıklı cümle söylemelidir”GoetheDaha ne söylene bilirki sende bende bugünkü görevimizi yerine getirdik.Eline emeğine sağlıkBu arada bende hoşbuldum

 23. Avatar photo

  yau tgt kardeş sanırım 6 aydır yoksun ortamda..ince hastalığa yakalandığından ciddi ciddi şüphelenmiştim oysa..sana o zaman da dedimdi yapıver bi çalışma da görelim diye ..ama nerdee..capon harflerinden çalışmak valla aklıma geldiydi..onu da sen yaparsın artık..arayı uzatma fazla..paramor kardeş nasıl bir geliş gelmişin yav ..çok hoşuma gitti doğrusu..goethe den tek bildiğim faust, ordan mı bu pasaj? willkommen diyim bu esnada..sefa kardeş bende daha ne fikirler var amma hep diyom işte tesis yok malzeme yok..imkan sağlansa..ahh ahh yapıcam monalisa yı fimodan..:)

 24. Avatar photo

  dövecen mi gamy cim…? valla tırstım bi an..hani moraller bozuk ya “du şunu evire çevire döveyim de hırsım geçsin..”” diye düşündükten sonra yazmışın gibi”sen gelsene benim atölyeye az.”!!

 25. Avatar photo

  valla bu gece keyfimi yerine getirdin sağol varol (kahkalarla güldürdün beni) döver miyim hiç, hırsımı senden almak mı? asla, sen gel otur başla demek istedim, hani tesis istiyorsun ya…dövmek kim ben kim, hay allah iyiliğini versin sen çok yaşa emi..gülüyorum valla,öyle moralim bozulmuşki hay allah, çekerim kenara olmuş hakkattenşimdi sen gel bi benim atölyeye, gör fimoları yapılanları, aklını kaçırabilirsin, yeni başladın ya, abondene oluyor insan.Bu gece gördüğümün etkisi bende öyle oldu da, gel sen bir… oturtuyorum masaya, hamur makinesi elinin altında oh başla, aklını kaçırırsın, ömrüm yetmez dersin, fimolarla başbaşa…

 26. Avatar photo

  peki bu fimolar yetişir mi , yani ağacı filan var mı? sera kurup yetiştirsek sonra hasat etsek ürünü? senin güzel kalbin sıkışmasın, ben zaten dert küpüyüm sayılır..dertleri sıkıntıları bana gönderin..hallederim bi şekilde..:)

 27. Avatar photo

  valla güney afrikada yetişiyor galiba :Pkovalarla kullanıyor çikolata tenli hatunlar:)ooyyii kıyamam ben sanaaa, hem uzaylıların takibinde hem derdimi anlıyor ooyyii kıyamam …(duygu oldum)

 28. Merhabalar uzun zamandır hiç yorum yazmadım ve dedimki işte bugün o gün emeğe beceriye destek ver ve yetenekler harcanmasın.Kim tutar be seni hadeeeeeeeeee yolun ve telefonun hep açık olsun tebrik telefonları gelebilirElerine sağlık, sabrın sonu selamet olsun

 29. Avatar photo

  oo canbug gelmiş..(nerdesin diye kaç kere sordum bilmiom…öğretmendin di mi yanlış hatırlamıyosam?)..yine gel , sıksık gel..bak tv ye çıkıcaz..seybe o olayı çözdük bitti..gerçi ingilizce bi ilan verdim bi yerde ama cevap ta gelmedi..sende ingilizce var ise tam olarak çözeriz iş..:) ancak sanırım o olayda fimodan gayri şeylerde kullanılmış..bakalım takipteyim..uzaylılardan bi kanıt ta gelmediğine göre..? oroz kardeş saolasın.seybe güzel bi arkadaştan mekke medine dinledim ..senden de biraz bilgi almak isterim doğrusu..nasıl yerler ,ortam ambiyans şu bu? ama dur postaneden not atayım ..

 30. Avatar photo

  Saatoniki elinden hicbirsey kurtulmuyor masaAllah :))ingilizce var ama oralara yetecek kadar degil sanirim simdilik dilleri kulaklarindan yakalamaya calisiyoruz ki isimizi gorelim sonra yavas yavas pekistirecem ins. simdi arapca okuluna gidiyorum ogrendigim tarzanca arapcayi yola getirebilmek icin sonrada sira ingilizcede birkac sene beklersen olur :PMedineyi cok seviyorum saatonikicigim dinlemek isteyenlerede seve seve anlatirim.

 31. Avatar photo

  Bu güzel çalışma aynı zamanda bir kaat’ı sanatı eseri de olmuş diyorum materyali bu sanatta ilk kez kullanılmış olsa da …o da ne diyorsanız devamını da okuyun sonra da bana dönün lütfen nalanguler@gmail.comÖnce saat 12 yi sonra tüm yorumları okudum.orda tanıdığım, çocukla çocuk ve bu sabah eda da duyduğum sefa var diğerlerine de zaman zaman yorumlarından aşinayım.Demem o ki bana göre bir yer burası ,daha sık gelmem hatta hiç çıkmamam gerek, ama bunun için özel ilgiye ihtiyacım var.Yok nazlı olduğumdan değil,yaşlı olduğumdan.Sizlerle aşık atışmaya kalktığım,ellili yaşıma bakmadan kuzularla kırkılmaya özendiğim için utansam da gönlüm genç ve ellerim boş boş durmayı hiç sevmiyor.Şimdi bana buralarda nasıl dolaşılır? yazılar resimler nasıl yollanır? gibi konularda elimden tutup site içi gezdirecek gönüllü, sabırlı dostlar arıyorum.Sanal alemde yapabildiğim her şeyi dostlarım yardımıyla öğrendim .Bunlara bir bakıverin sonrada bana bir el lütfedin.nalanevi.blogspot.com nalansanat.blogcu.com kaatisanati.blogcu.com

 32. Avatar photo

  NE DEMEK ESTAFURULLAH NALANA ABLA (SİZE ABLA DİYEBİLİRİM HERHALDE) HOŞ GELDİNİZ. BİZDE ELLERİ BOŞ DURMAYI SEVMEYENLERDENİZ ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR SORULARINIZA CEVAP YAZMAYA ÇALIŞIRIZ.TEKRAR HOŞ GELDİNİZ BEN BİR SİTENİZE UĞRAYIM.

 33. Avatar photo

  sayın Nalan hanımefendi, yorumunuza hem havada takla attım hem de utandım..bilmeden cahilce birşeyler yapmışım, gerçekten yüzüm kızardı.sitelerinizi gezdim,ziyadesi ile bilgilendim.Hatta dayanamayıp heyecanla , kaat’ı ile ilgili bir konu gönderdim.Yardım konusuna gelince efendim, elimden geldiğince anlatmaya çalışayım biraz..yine de sualleriniz olursa onları da seve seve yanıtlamaya çalışırım.Öncelikle sitede bir konu aramak isterseniz ekranın sağ tarafında “arama” kutucuğu var..oraya ilgilendiğiniz kelimeleri girip “ara” dediğiniz zaman konular karşınıza gelir.siteye bir yazı eklemek istediğiniz zaman ise “10marifet.org” yazan üstteki bölümde bir çengelli iğne resmi var.Onun hemen altında “yazı yolla” var. oraya basarsanız bir ekran açılır.(eğer size ait olmayan bir linkten yazı gönderecek iseniz arama kutucuğuna ilgili linki yapıştırıp aratırsanız,konu daha evvel yayınlaş mı öğrenebilirsiniz)..Ekran açılınca konunuz ile ilgili yazınızı yazınız öncelikle..daha sonra fotoğraf eklemek için “imaj ekle” butonuna basın. size “nerden yükleyeceğiniz sorar..bilgisayarım deyin.(Konu ile ilgili fotoğrafı daha evvel bilgisayarınıza indirmeniz gerekiyor.) bilgisayarımdan deyince karşınıza “gözat” çıkar. ona basınız ve eklemek istediğiniz foto nerde ise onu bulup “gönder “e basın ..pil resmi çıkacak foto yüklenirken..pil kaybolunca foto yüklenmiş olur..link eklemek için ise, yazınız dan herhangi bir kelime seçip(mouse ile tarayıp) üstte “link” butonuna basın..açılan pencereye daha evvel kopyaladığınız linki yapıştırın..son olarak “önizleme butonuna basıp yazınızın son halini görün.herşey yolunda ise..konu başlığınızı ve etiketleri ilgili kutucuklara girin ve göndere basın..ellerinizden öperim.

 34. Avatar photo

  Eyvallah kardeşler;İnşallah hemen bende birşey eklemeye ve dolaşmaya başlayacağım yanıtlarınız için teşekkürlerSelam ve sevgiler

 35. Avatar photo

  ya saat12 gelip gelip buraya bakıyorum bende buna benzer bir çalışma yapmaya niyetlendim artık tecrübenden istifade ederim yaparsın arkadaşına bi güzellik( şimdi sefa gelecek kızacak şunu “havaya sokma” diye) gamy sorularım olabilir ama o bir kaç gün yokum demişti neyse…efendim hele bir kolları sıvıyalım..karar vermek yapmanın yarısıdır derler di degil mi?

 36. Avatar photo

  efendim fimo ile ilgili bişiyler sorcaksanız müracaat gamy e..ben de ondan yardım almıştım renk seçimi ve diğer konularda..valla benim de fimoyla ilgili fikrim geldi ama gamy yi beklyom..ona soracam..

 37. Avatar photo

  ya ben buraya gamy yi bekliyom demişim ama babacığı by-pass oluyomuş (yada olmuş) sesiberin dediğine göre..acil şifalar diliyorum , umarım herşey yolunda gider.

 38. Avatar photo

  sağol haber verdiğin için s12 cim…haber kaynakların iyi çalışıyor bakıyorum….:)geçmişler olsun…

 39. Avatar photo

  GAMY ULAŞABİLEN VAR MI ARAMIZDA HEM GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİMİZİ LETİRDİ HEM DE Bİ DURUMDAN HABERDAR OLURDUK….BEN MERAK ETTİM …

 40. Avatar photo

  bugün postaneme gelmiş bu mesaj aynen kopyalıyom..üzerimde kalmasın..”Panoya yazmadım panoda olamayacağım için. Sen iletirsen sevinirim arkadaşlara. Hepinizi ve ortamı çok özledim. Neler eklendi yorumlar yapıldı bende meraktayım. Biraz daha düzelsin babam herşey normale dönecek inşallah. Ağır bir ameliyat oldu. Bir hafta olmasına rağmen hala ağır kendisi, iyi bakılıyor ve takip ediliyor, düzelecek inşallah. Herkesin iyi dilekleri için teşekkürlerimi ilet lütfen.”

 41. Avatar photo

  Çok teşekkürler 12cim. Neden telefonunu almamışım diye üzülüp duruyordum. Umarım biran önce iyileşir babacığın.Gamzecim gelince okursun artık; ÇOK ÖZLDEİK SENİ…

 42. Avatar photo

  Epeydir gördüm de yorum yazmamışım!!Halbuki görür görmez vurulmuştum bu işe..daha doğrusu fikire demeliyim…işçilik te çok güzel tabii hakkını yemeyeyim..eline gönlüne sağlık…Bu arada Gamzeciğim çok büyük geçmiş olsun..İnşallah güzel haberlerinde seni tekrar sahalarda görürüz mutlu mesut…

 43. Avatar photo

  s12ciğim aklım sana takıldı kaldı valla. neden mi?eee.. gurban olduğumun s12 si,bu şaheseri sen yapmadın mı?yaptın.ee ne diye VİZYONTELEYE çıkmıyorsun?yoksa gizemli kalmak mı istiyorsun?ben kendi adıma, hem seni çok merak ettiğimden hem de becerikli bulduğumdan VİZYONTELE de seni, çoooooooooook ama pek çok görmek istiyorum!hade bi cesaret!

 44. Avatar photo

  tabiki diil..onlar uşağım sebastiyanın elleri..çalışma esnasında fotolayabilmek için “gel buraya sebastiyan ” diye çaarmıştım..o da o esnada leğende çamaşır yıkıyomuş,halbuki koli koli la roche posay ürünün aldım bakım olsun diye ama..sebastiyan işte..:)

 45. Avatar photo

  Senin sebastiyan ne iyiymiş.benimki foto çekiyor başka bişiy yapmıyor.Asıl Köle İsauralar iyi çalışıyormuş diye duydum.

 46. Avatar photo

  ağlamak istiyorum !..benim için küçük ama insanlık için büyük bi olay bu.:) eşsiz! eserimi beğenip oy verenlere, beğenip te oy vermeye üşenenlere,hiç beğenmeyenlere, yarışmaya katılan sevgili dostlara,desteklerini esirgemeyen menejerime, sadık uşağım sebastiyana, “şişe” kelimesini “şiş” olarak okuyunca pek bi eziyet çeken ellerime, bütün mahalle arkadaşlarıma teşekkürler ediyorum..heyecandan 2 gündür nete girmedim..hay allah yazacak kelime bulamıyorum..neyse efendim alışık diilim bööle şeylere..şimdilik kaçıyım heyecanım yatışsın bari..

 47. Avatar photo

  efendim tüm marifet sakinlerine teşekkür etmeyi borç bilirim ..saolun varolun beni sizler varettiniz …:) esasında yarışma başlarken ” dur ben de olaya renk katayım ” niyetiyle katılmştım..:) çünkü gerçekten çok yetenekli üyeler var sitede..ama neden katılmadılar bilemedim:(..bu olay bana bir nebze de olsa moral oldu..morale epey ihtiyacım da varken hele…

 48. Avatar photo

  Tebrik ediyorum saatonikiBiraz gec oldu ama okulu iki gun asinca ancak dunyada oldugumu hatirlayabildim birseylere firsat bulabildim ;)

 49. Avatar photo

  hay allah efendim ben diziden diil gerçek 1001 gece masaalaından dem vurmuştum..hain kral öldürüyodu ya evlendiği kadınları..şehrazat ta anlatıyodu masallar oyalamak için..:) ayrıca daha anlatıcaan çok yer var..bekliyorum efendim zahmet vermezsem eğer..

 50. Avatar photo

  eveeett..ödül bugün itibari ile elime ulaştı ve hemen yeni sahibine verdim ..ii günlerde kullansın..tertip komitesine ve tüm arkadaşlara teşekkürler..

 51. Avatar photo

  BİR ÖDÜL DE BEN GİNDERİYORUM SANA S12’CİM. BUGÜN KARGOLUYORUM.AFİYET OLSUN…TEBRİKLER.”KARNE HEDİYESİ GİBİ OLDU:)”

 52. Avatar photo

  e adres sorsa idin göndermeden evvel…:) ne yani saatoniki-turkey-dünya diye mi attın cargoyu? gerçi pek meşhurumdur o şekilde de bulur o cargo beni..:)üstte de pembiştilkiyi gördüm ..pembiş hanım pembiş hanıım, hafif ‘ten çıkmaz oldunuz , semtimize de uğramaz oldunuz..:) halbuki balkonunuzda çay içiyoduk demli demli…

 53. Avatar photo

  telefonu verdiğim kişi de ne masraflı çıktı yau..neymiş? hattı yokmuş telefonun…hadi hattı alalım da ,faturayı da bana ödetir şimdi..ee ne demişler iyilikten maraz doğar..:)

 54. Avatar photo

  HAYIRA GEÇECEK BİRİ İSE HATTINI BEN ALABİLİRİM VE HATTA FATURALARINIDA ÖDEYEBİLİRİM?SEVABINA…!MERAK ETME TAM SENLİK Bİ ŞEY YOLLUYORUM SANA.HEM MİDENE, HEM DE RAHATINA YÖNELİK Bİ HEDİYE OLACAK….

 55. Avatar photo

  yoketmek için tümkırmızıları şak şak üsstüste açtım da buraya gelince bu kovboy da kim acaba derken bi de baktım ki muhteeşem eserim :) şööle bi daha bi baktım da baya bi acemice yapmışım ama fena olmamış aslında görüntü itibariyle..

 56. Avatar photo

  VAYYY BE ONMARİFETTE İLK YAZIMI GÖRDÜM.OKUDUM DUYGULANDIM VE GÜLDÜM.NE GÜZEL BİR YIL OLMUŞ NERDEYSE .BİR YILDA 7 ONMARİFETLİ İLE DE YÜZYÜZE TANIŞMIŞIM AFERİN BANA.İSTANBULLULARLA TANIŞTIM DA ANKARALILARLA TANIŞAMADIM HÂLÂ

 57. Avatar photo

  harika bir çalışma olmuş bu…bend e arapça bilirim ve okumada hiç zorlanmadım ellerinize sağlık sevgili saatoniki…ben neden hat sanatı ile uğraşmıyımki dedim birden kendi kendme.)))o kadar arşivlerde dolaşmama rağmen bunu nasıl kaçırmışım ben yaaa?

 58. Avatar photo

  Işılay uğraşma s.o.ile sonra kafayı sana takıp yazı girmeyi unutuyor .benim yazılar kuyrukta.acaba hergün 10 yazıy yollasam neyapar

 59. Avatar photo

  oy! ya yinemi öğretmenim….bi atmadılar işten şunu ya:(gör ağzını nereye ayırdı şu anda…yazılarımı düşünecek…ben olacaktım ki:D

 60. Avatar photo

  canbug sayesinde geçmişe selam olsun. e çalsın sazlar oynasın kızlarr o zaman…nalan abla ne mutlanmıştım senin ilk yorumuna “vay be ” diye ünlediğimi hatırlıyorum. . o zamanlar bi de editör seçimleri olsun ben de editör olucam diye yırtındığımı hatırlıyorum. sonra shane in mektubu, “ol bakalım editör yamağı gör gününü ” deyişi :)hey gidim heyy..

 61. Avatar photo

  bitkilerin latincesini bilecek kadar engin bilginizin yanında daha sizde ne yetenekler varmış yeni farkettim ellerinize sağlık :)

 62. Avatar photo

  şimdi objektif bakmak gerekirse, kafa çalışıyor. yalnız beyin ile diğer uzuvlar arasında bir koordinasyon sorunu var. bööle kümesin tembel tavuğu gibi kırk yılda keyif gelirse bişiyler yumurtluyom. özet: benden bişey olmaz

Bir yanıt yazın

Avatar photo

Huzur, mutluluğun ağaçlara söylettiği hoş bir şarkıdır

Video: Polimer kil çiçek nasıl yapılır?

| | 5 Yorum

Sevgili Nihan, polimer kil derslerine devam ediyor. İlk videoda güzel renk geçişleri yapmayı öğrenmiştik, şimdi göz alıcı polimer kil çiçekler yapıyoruz. Hadi izleyelim. Diğer polimer kil videolarımız burada.  ...

Kristalli fimo anahtarlık

| | 0 Yorum

Merhaba. Kristal taşlarla süslü fimo anahtarlık yapımı anlatmak istiyorum. Bitmiş halimiz bu İşe ilk önce fimo (polimer kil) hamurumuzu yumuşatmak ve açmakla başlıyoruz. İstediğiniz renk hamuru açtıktan sonra akrilik mühür...

Fimodan göz yapımı

| | 1 Yorum

Elimden geldiğince fimo hamurundan evde göz yapımını anlatmaya çalışacağım. Bunun için araştırmalarım sonucu öğrendiğim ve kendi kolayıma gelen şekilde uyguladığım 2 etikili yöntem var:  1. yöntem: Öncelikle kaliteli bir yazıcıdan bu...

Kış güzeli Ivy

| | 21 Yorum

S on dakikada anca tamamlayabildiğim Ivy hanımla tanıştırayım sizi. Kararsızlıktan ölmek üzere olduğum anlar oldu kostümle uğraşırken, yapım aşaması fotoğraflarında denediğim kumaş kombinasyonlarının bir kısmını görebilirsiniz zaten. Ayrıca beni örgü...

Kırmızı paltolu kız kolyesi

| | 3 Yorum

Kar yağmış her yere, belli belirsiz ayak izleri var her yerde… Soğuk ama güzel, canlandırıyor kırmızı paltolu kızı kendine getiriyor… Tüm düşüncelerden arınıp kar tanelerinin duruluğuna bırakıyor kendini… Yürüyor ve...

Kar canavarı Yeti ve Eskimo kız

| | 2 Yorum

Uzun zamandır kar yağmadığı için karlı bir ortamda fotoğraf çekemedim, arka plan bahar gibi görünse de aslında kar seviyorlar çok Amigurumi kar canavarı Yeti ve Eskimo kızımız yarışmadaki yerlerini alıyorlar....