Farklı bir boncuk işi örtü nasıl yapılır?

-

boncuk işi

Bncuk işi ile nakış işleme oldukça değişik bir el işi yöntemi. Boncuk işi ile oluşturulan takımlar, örtüler, masa takımları göz alıcı yapılarıyla ilgi çekiyor. Boncuk işleme takımların epey seveni var. Çeyizlerde, özenli, gösterişli masalarda boncuk işi örtüler kendine yer buluyor. Ben de marifetli arkadaşlar için boncuk işi bir örtünün yapılışını adım adım göstermek istedim. Hadi başlayalım:

12 adet kum boncuğu dizip birleştirerek boncuk işi çalışmasına başlıyoruz. Bunun ilk aşamasını yukarıdaki fotoğrafta görüyorsunuz. Hemen ardından, aşağıda göreceğiniz gibi bir adet 9 mm’lik (tercihe göre değiştirilebilir) çubuk boncuk ekliyoruz. Böyece bağlantı geçişini yapmış oluyoruz.

boncuk işi

Çubuk boncuğun üzerine 5 adet kum boncuk takıyoruz. Bunları yaparken boncuk ipliği kullanıyoruz. Boncuk ipliği, naylonumsu yapıda, sağlam, kolay kopmayan, kolay görünmediği çin estetik duran bir nakış ipi. İsterseniz iki kat da kullanabilirsiniz, daha sağlam olur.

boncuk işi

Kum boncukları taktıktan sonra çubuk boncuktan geri dönüp ilk halkamızdaki kum boncuklardan birinin içinden geçiriyoruz. Yine aşağıdaki resimde bu aşamayı da görüyorsunuz.

boncuk işi

Tekrar 1 çubuk, 5 kum boncuk takarak aynı işlemi yapıyoruz. Bu şekilde yıldız yapısının ikinci ayağına geçmiş olduk.

boncuk işi

12 tane çubuk boncuk ve üzerlerinde 5’er kum boncuk tamamlanınca görünüş olarak böyle oluyor. Bu sıra tamamlandığında ilk başladığımız boncuğun tepesindeki kum boncuğa ipimizi içten geçirerek getiriyoruz. Böylece aşağıdaki boncuk yıldız ya da çiçek motifini tamamlamış oluyoruz.

boncuk işi

Devam etmek için 18 kum boncuk ipe geçirip ilk 4. boncuktan geri dönüyoruz.

boncuk işi

Resimlerle nasıl göründüğüne biraz daha bakalım.

boncuk işi

3 kum boncuk takıp hemen yanındaki çubuk boncuğun tepesindeki kum boncuktan geçiriyoruz. Yine bir bağlantı kurmuş olduk böylece. Resimlerden aşamaları takip edebildiğinizi umuyorum.

boncuk işi

Tüm boncuk aralarında aynı işlemi yaptığımızda böyle gözüküyor. İpimizi ilk yaptığımız şeklin tam ortasındaki iki kum boncuğa içten geçirerek ilerletiyoruz.

boncuk işi

Devam etmek için bu sefer de 1 çubuk boncuk ve 15 kum boncuk takıyoruz ipimize.

boncuk işi

İpimizi kum boncukların ilkinin içinden geçiriyoruz.

boncuk işi

Tekrar 1 çubuk boncuk takıyoruz ve yanındaki kum boncukların ortasında bulunan 2 kum boncuktan birden geçiriyoruz.

boncuk işi

Bu son sırayı tamamladığımızda ilk şeklimiz bitmiş oluyor. Aşağıdaki gibi görünüyor olması lazım.

boncuk işi

Peki bir motif diğerine nasıl bağlanıyor? Burada bir motifi diğerine bağlamayı göstermek istedim. Önce 1 çubuk, 7 kum boncuk takıyoruz ipimize. Ekleyeceğimiz motifin halka kısmının tam ortasındaki 2 kum boncuktan geçiriyoruz.

boncuk işi

Tekrar 6 kum boncuk ekliyoruz. Kum boncukların birincisinden geri dönüyoruz.

boncuk işi

Tekrar 1 çubuk boncuk takıp motife devam ediyoruz. İki yerden birleştiriyoruz. Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi iki boncuk işleme motif birbirine güzelce bağlanmış oluyor.

boncuk işi

İstediğimiz kadar motif oluşturarak birbirine yukarıda anlatılan şekilde bağlıyoruz ve örtümüzü büyütebiliyoruz. 7 motif birbirine bağlandığında aşağıdaki resimde gördüğünüz boncuk işi örtü ortaya çıkmış oluyor.

boncuk işi

Ben salon takımı olarak yuvarlak tercih ettim. Birleştirme yerlerine dikkat ederek baklava dilimi şeklinde veya kare yapabilirsiniz. Önemli olan, motifi oluşturmayı ve bağlantı yapmayı öğrenmek.

Kolay gelsin!

10 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  bu ilk gönderinizde o kadar detaylı ve güzel bir paylaşım yapmışsınız ki, hayran kaldım. elinize sağlık. hoş geldiniz.

 2. Avatar photo

  harika..hem de çok güzel anlatmışsınız..ben bu boncuk işinin ilk çıkan modelini yapmıştım , hem salona hem yatak odasına..ama bu daha güzel..bi takımda bundan yapasım geldi:)

 3. Beğeni dolu yorumlarınız için teşekkürler. Ben bu modele internette rastlamadığım için ve bu sitede meraklı, becerikli bayanlar olduğunu gördüğüm için paylaşmak istedim. Yapacak olanlara kolay gelsin.

 4. Avatar photo

  müthiş bi anlatım bayıldım. çok çok teşekkür ederim bende boncukları aldım nerdeyse bir yıldır bekliyo anlatacak yada yapmış olan birini arıyodum… ayrıca çokda güzel olmuş ellerinize sağlık.

 5. ellerinize sağlık çok güzel olmuş olduda kendim yaptım ama büyük masa örtüsünü yapamadım nasıl yapsam bilemedim eger siz yaptıysanız fotoğraf ekler mısınız cok rica ediyorum yarım kaldı takımım:((

Bir cevap yazın

Sınıf öğretmeliyim. Elişi çalışmalarının birçok çeşidine meraklıyım. İki çocuğum var. Şanlıurfa'da yaşıyorum.