Instagram’da nasıl etkili hashtag kullanılır?

-

Instagram’da hashtag konusu çok önemli. Zaten Instagram kendisi çok önemli. Instagram’a ne koyarız da çok beğeni alırız diye görüyoruz artık etrafımızdakileri. Eskiden böyle değildik. Niye böyle oldu bu işler? Arada biraz söylenesimiz filan geliyor ama bir canlı yayında filan yaparız biz bize. Onu da Instagram’da yapıyoruz zaten. Niye? Herkes orda çünkü.

Ne diyorduk? Hashtag çok önemli mesele. Hep öyleydi ama bu sıra bazı ufak tefek değişikliklerle daha da kritik hale gelmişe benziyor. Geri kalmayalım, bu konuda yapılan yenilikleri öğrenelim, gardımızı ona göre alalım madem.

Hashtag dedik bağrımıza bastık

Bu zaten her zaman söylediğimiz bir şeydi, tekrarlamakta da yarar var. Önceden hashtag’leri takip ederek sayfada aşağı inmeniz ve paylaşımınızı bulmanız gerekiyordu. Normali de bu gibi aslında. Şimdi paylaşımınız otomatik olarak yeni potansiyel takipçilerinizin karşısına çıkacak. Instagram algoritması her zaman için paylaşım ile direkt ilişkili hashtag’lere öncelik veriyordu ama bu yeni dönemde bu ilişkiyi kurmak daha da önemli olacak. Karışık gibi mi? Boşverin, özetle siz siz olun, kasnak panoya yer verdiğiniz paylaşımınızın altına #eltimlecaykeyfi hashtag’ini eklemeyin. Bu şekilde toparlayınca oldu değil mi?

Gene karıştıralım mı? Bir kullanıcı bir hashtag’i takibe aldı diyelim. Bu hashtag #kasnakpano olsun. Bu akış altındaki post’ları akışında görmeye başlıyor. İlgisiz görmediği paylaşım için “Don’t Show for This Hashtag” yani “Bu Hashtag için Gösterme” (Türkçesi tam karşımıza çıkmadı, böyle değilse affola, söyleyin değiştiririz düzgün olanıyla) seçeneği, kullanıcının hizmetine girdi. Yani bir nevi, kullanıcılar ellerindeki bu yeni araçla Instagram algoritmasına geri bildirim vermiş oluyor. Diyelim ki hesabınızda çok sayıda paylaşımla alakasız hashtag var ve çok sayıda kullanıcı paylaşımlarınızı bu şekilde “ilgisiz” diyerek işaretledi, o zaman Instagram algoritması doğal olarak size kötü puan vermeye başlıyor. Bu da hesabınızı bütün olarak kötü anlamda etkiliyor. Peki ya size gıcık olan bir alt kat komşunuz varsa ve Instagram hesabınızı bulup yerli yersiz bu seçeneği işaretlerse? O zaman bizim yapacak bir şeyimiz olamaz tabii ki. Çocuğa söyleyin, akşam vakti güp güp koşturmasın evin içinde. Tek bu geliyor aklımıza.

Bana spamci dediler anne!

Durup dururken dememişlerdir. Her paylaşımınızın altına aynı Instagram hashtag dizisini kopyala yapıştır yapmışsınızdır. Bu size iyi etkileşim olarak dönmez. Yapmayın. Bilakis, algoritma sizi spamci olarak fişleyebilir. Paylaşımlarınıza hashtag eklerken bilinçli hareket ettiğinizi göstermeniz lazım. Takipçi kitlenizin gerçekten ilgileneceği, takibe alacağı hashtag’ler kullanmaya özen gösterin ki Instagram sizin bilinçli, tatlı, al yanaklı bir kullanıcı olduğunuzu anlasın. Her paylaşımınıza #kesfetteyiz #begenitreni #mutluyumcunku gibi milyon kere kullanılan hashtag’leri eklemek artık akıl işi olmaktan çıktı. Faydadan çok zararları olacağı net çünkü. Siz de kolaya kaçmayın, daha niş, daha size özel, daha paylaştığınız işi yansıtan hashtag’ler kullanın.

Hashtag eklerken kullanabileceğiniz bir kolaylık, hashtag listesi yapıp “Saved Captions” yani “Kaydedilenler” ile saklamak. Duruma göre kullanabilirsiniz, ufak tefek değişiklikler yapabilirsiniz ama özetle, hep aynı “spam” hissi veren listeyi her paylaşımınızın altına yapıştırmayın.

Aynı ilgi alanını paylaşan toplulukları temsil eden hashtag’leri kullanmak akılcı olabilir, sadece ona yüklenmeden ve her post’unuza onları yapıştırmadan tabii ki. #yenianne #ilkokulogretmenleri #kanavicesevenler gibi örneklendirebiliriz bu topluluk hashtag’lerini.

Her şeyin bir ayarı var, hashtag’in yararı var

Kaç hashtag doğru sayıda hashtag’dir, buna dair çeşitli bilgiler hep oldu. Şahsen biz her zaman suyunu çıkarmamaktan yanayız dedik. Instagram teknik olarak en fazla 30 taneye izin veriyor. Bu göze biraz fazla gözükebilir, ama madem bu imkan verilmiş, ilgili hashtag’ler bulabiliyorsanız kullanın. Bize sorarsanız, 10-15 taneyi aşmamak daha şık. Ama tabii herkesin ihtiyacına göre bu sayı değişebilir. Zorlamayın, doğal olun. Doğallık en güzeli.

Karda yürü, izini belli etme, hashtag’imi takip et

Efendim Instagram hazretleri diyor ki, hashtag takip ettirebilmek kadar, takip etmek de önemli. İlgilerinize, paylaşımlarınıza yakın hashtag’leri takip edin. Bu aslında bir kullanıcı profili takip etmekten çok da farklı değil. Akışınıza, o hashtag’e dahil olan paylaşımlar düşüyor. Eğer takipçileriniz sizin yer aldığınız bir hashtag’i takip ederse o zaman ilgili paylaşımınız onların akışına iki kez düşebilir. Bu da etkileşim şansınızı arttırır. Kısmet hepsi.

Bir varmış bir yokmuş, hikayenin de hashtag’i varmış

Hikaye paylaşımlarınıza da hashtag eklemek tavsiye ediliyor. Böylece paylaşımınızın potansiyel yeni takipçilerinize ulaşması için bir yöntem daha kullanmış oluyorsunuz. Bunu yapmak için ister hazır hashtag çıkartmalarını kullanın ya da standart yöntemle yazarak hashtag ekleyin. Kendiniz yazarsanız 10 taneye kadar hashtag ekleyebilirsiniz, hazır çıkartma kullanırsanız sadece 1 tane ekleyebiliyorsunuz. Çok fazla zaten eklemeniz tavsiye edilmiyor. Hazır çıkartmaya biraz sinir oluyoruz çünkü Türkçe karakter sorunu oluyor, göz zevkimizi bozuyor, bizi gıcık ediyor. Ama tabii kendi ürününü kullanınca Instagram bizi daha çok sevip pışpışlıyor malum. O nedenle uydukça kullanıyoruz biz de ne yapalım.

Bunlar yetmediyse, hashtag’lerinizi bir de profilinize ekleyin

diyorlar… Bize kalsa biz demeyiz, çünkü bir noktada e yeter demek istiyoruz biz. Aldığımız verdiğimiz nefeste #nefesal, #nefesver #soluksoluga #nefesinekuvvet hashtag’lerini görmeye başlayacağız. Neyse, emir büyük yerden. O zaman özetleyelim, belirli bir marka hashtag’iniz varsa, ya da bir kampanya düzenlediyseniz ve ona bir hashtag belirlediyseniz, bunu profilinize koymanızda fayda var. Böylece profilinizi daha da işlevsel hale getirebilirsiniz… diyorlar.

İşin şakası bir yana, aslında Instagram’ı seviyoruz biz. Çünkü sayesinde size aktif olarak destek olabileceğimiz bir kaynağımız daha olmuş oldu. Madem kimse artık web sitelerine girmiyor, o zaman bari elimizdekini sevelim, okşayalım. Cici Instagram, iyi ki varsın.

Bir yanıt yazın

Instagram’da başarılı olmanın yolları

| | 8 Yorum

Birçok marifetli arkadaşımızın Instagram hesabı var. Doğruya doğru; bizimki gibi görselliğe dayalı bir iş için Instagram çok elverişli bir ortam sunuyor. Çoğumuzun da elinde aklı evvel telefonlar olduğuna göre, Instagram’dan...