Jüt kumaş üzerine rölyef nasıl yapılır?

-

stencil-kaliplari-ile-rolyef-pasta-nasil-yapilir
Jüt kumaş üzerine rölyef uygulaması nasıl yapılır? Rölyef sadece ahşap gibi sert malzemelerin değil, jüt, çuval kumaşı gibi yumuşak malzemelerin üzerine de uygulanabilir. Nasıl yapıldığını göstermek istiyorum. Bu arada bu yöntemle süslediğim jüt kumaşlarımla da elimde bulunan tüm camları süsleyip kendime güzel bir marifet köşesi yapmak istedim :)

Kumaş üstüne rölyef nasıl yapılır?

Rölyef malzemeleri

cam objeler
jüt bez
rölyef pasta ve rölyef spatulası
stencil
beyaz tutkal

Kumaş üzerine rölyef uygulaması

Geçenlerde yaptığım melek objenin yanına melek kanatlı başka bir obje bir bütünlük yaratacağından aklıma melek deseni geldi önce. İlk aşama olarak, hemen jüt bezime rölyef pasta ile melek kanadı desenini çıkardım. Bunun için kumaşı düzgünce yaydım, melek kanadı stencil şablonumu kumaşın üzerine yerleştirdim. Kaymaması için bantla sabitlemenizi tavsiye ederim. Ben yaptıkça inşaat ustasına döndüm, elim alıştı :) Artık daha bir düzgün yapmaya başladım. Aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir şekil alıyor çalışmanın bu aşaması:

stencil-kaliplari-ile-rolyef-pasta-nasil-yapilir-3
Rölyef pastayı tam sıvamak bu şekilde oluyor, stencilde boş yer kalmasın. Boş yer kalırsa çalışma güzel olmayacaktır.

Rölyefi, özel plastik rölyef spatulası ile sürüyoruz. Ama elinizde bundan yoksa, bir bıçakla, kredi kartık gibi düz kenarlı bir nesneyle de sürebilirsiniz. Birkaç kat, üzerinden geçe geçe, kartın düz yüzeyi ile düzelte düzelte rölyefi sürüyoruz.

Sonra da kurumaya bırakıyoruz. Rölyef, kalın uygulanan, sıvı kıvamlı bir malzeme olduğu için tam olarak kuruması zaman alıyor. En az birkaç saat, vaktiniz varsa bir gece kurumaya bırakmak en sağlıklısı.

Rölyef pastanın tam olarak kuruduğundan emin olduktan sonra stencili dikkatlice kaldırıyoruz. İşte çalışmamız hazır.

stencil-kaliplari-ile-rolyef-pasta-nasil-yapilir-4

Ben rölyef pasta uyguladığım jüt kumaşlarımı cam objelerimin üzerine yapıştırdım. Dikkat etmeniz gereken şey, rölyef sertleşen bir malzeme olduğu için, kumaşı çok kıvırarak kullanmamak. Sert bir kıvrımda rölyefte kırılma meydana gelebilir.

 

2 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    internetden bi kumaşçıdan almıştım. jüt bez satınal yazın karşınıza satış yapılan siteler çıkıyor . sitenin ismini hatırlamadım ama yer olarak eminönü gözüküyordu

Bir cevap yazın

Avatar photo

eşine, kedisine ve hobilere aşık bir emekli