Kedilerin manzara keyfi – rölyef pano yapımı

-

Rölyef pano yapımı
Birkaç yıldır tam anlamıyla yaşayamadığımız kar keyfi özleminden, eski kış gecelerine kadar hatıralar canlandı bir anda. Kış tatlı, hüzünlü ve heyecan dolu anılar ile kafamda canlanırken heyecan ve bir o kadar da korku dolu bir anı canlandı. Kısaca anlatayım; Bir bayram öncesi abim aradı yola çıkmadan. “Yarın yola çıkıyoruz, havalar nasıl, kar var mı?” diye sorduğunda “her yer kupkuru” cevabını verdik. Telefon görüşmesinden birkaç saat sonra lapa lapa kar yağmaya başladı. Sabah olduğunda ise kar epey birikmişti ve abimler de yola çıkmıştı. Kar durmadı, yağdı yağdı…
Yolun yarısında bir otele sığınan abim, yengem ve yeğenim ertesi gün yola devam ettiler. Öğlen olduğunda ilçede olduklarını haber veren yol yorgunlarına yemekler ısıtıldı, sofralar kuruldu hemen. Yarım saatlik yol olmasına rağmen 2 saat olmuştu ve hala gelen giden yoktu. Aksilik ya babam da iş için gitmişti ve evde annemle yalnızdık. Akşam olmuş, hava kararmaya başlamıştı. Annemle tek kelime etmiyor, birbirimize çaktırmasak da iyiden iyiye kokmaya ve kötü kötü şeyler düşünmeye başlamıştık. Ara ara telefon etsekte bir türlü ulaşamadık. Birimiz sandalyenin diğerimiz koltuğun tepesinde pencereden yolu gözlerken her araba sesine fırlıyor, her farı karşılıyorduk ama abimlerin arabası bir türlü gelmiyordu. Her araba farına koşturduğumuz gibi gelen o arabaya da koşturduk ve evet beklediğimiz araba buydu. Annemle çığlıklar içinde karşıladığımız abimleri gözyaşları ile kucakladık. Meğer köy yolu açıkmış sadece. İlçe ile köy arasındaki ana yol kapalıymış ve yolda da kamyon kaza yaptığı için gelememişler. Kardan olacak ki telefonlar da çalışmadığı için haber verememişler. Ertesi gün annemin dudağında uçuk, benim yüreğimde korku dolu bir anı olarak kaldı o saatler :)

İşte bizim yerimize pencerede bekleyen kedicikler:

Rölyef pano yapımı

1) İlk iş ihtiyacım olan görsel malzemeleri bilgisayarda toparlamak oldu.
2) Photoshop ile çalışma yapacağım boyutlara göre ayarladığım fotoğrafların çıktılarını aldım.
3) Malzemelerim: Görsellerin olduğu baskılar, makas, cetvel, kumaş, kar spreyi, silikon yapıştırıcı, çift taraflı bant, sıvı yapıştırıcı, ip, falçata, dekota
4) Görselleri tek tek birbirinden ayırarak detaylı kesmeye başladım.

Rölyef pano yapımı
Kestiğim parçalardan pencerenin içlerini de tek tek keserek boşalttım ve objelerinde kaba kesimini makas ile yaparken detayları maket bıçağı ile kestim.

Rölyef pano yapımı
1) Zemin için kullanacağım kağıdın arkasından pencerenin boyutlarını işaretledim.
2) İşaret yerlerini birleştirerek çizdim ve kestim.
4) Kestiğim parçanın ön yüzü. Bu parçayı duvar olarak kullanacağım.
3) Daha önce kestiğim pencereyi bu duvara arkadan yapıştırdım.
(3 ve 4 numaraların sıralamasını yanlış yerleştirmişim)

Rölyef pano yapımı
1) Daha sonra pencere camındaki karları yapmak için artık kağıtları kullanarak yukarıdaki şekillerde rasgele kestim.
2) Kestiğim parçalarına kar spreyi ile kar efekti verdim. Bu parçaların dışında kestiğim kuş fotoğraflarındaki ağaç dallarına da bu kar spreyinden bulaştırdım.
3-4-5) Bu kar parçalarını pencerenin her bir camına yapıştırarak pencere pervazlarına biriken kar efekti vermeye çalıştım.

Rölyef pano yapımı
1) Dekotanın üzerine manzara fotoğrafını yapıştırdım.
2) Fotoblok şeritleri çift taraflı bant ile dekotanın kenarlarına sıfır gelecek şekilde yapıştırdım. 0.5 cm kalınlığındaki fotoblok manzara ile pencere arasında boşluk oluşturduğu için istediğim derinlik hissini vermiş oldum.
3) Manzara fotoğrafının üzerindeki asetat kağıdının üzerinden manzara fotoğrafındaki zemini kar spreyi ile boyutlandırdım. Asetat kağıdı kullanmamın nedeni, hata yaptığım taktirde silip tekrar uygulama yapabilmem. Örneğin önce kar yağıyormuş gibi olsun diye tüm yüzeye biraz sıktım ama baktım ki istediğim etkiyi vermedi zemin dışındaki yerleri bir peçete ile sildim.
4)  Pencere ve duvar olan parçayı da en üste yapıştırarak pencere ve kar manzarası kısmını bitirdim.

Rölyef pano yapımı
Sıra pencerenin önüne kedileri yerleştirmek için  pencere önü mermerini yapmaya geldi.
1-2) Bunun için bristol kağıdı istediğim ölçülerde işaretledim.
3-4) Kağıdı kolay katlamak için kat yerlerini tırnak törpüsü ile çizdim. Böylece kat yerlerini işaretlemiş oldum. Tırnak törpüsü genellikle kırım izi vermek için kullandığım bir malzeme. Maket bıçağı ile de yapılabiliyor ama kesme riski var. Makası açarak tek bıçağı ile de yapılabilir ama küçük işlerde kalın iz yaptığı için şu anlık işimi görmüyor. Bu nedenle hem katlayacağım kağıda zarar vermeyen hem de istediğim incelikte iz yapan tırnak törpüsü işimi gördü.
5-6) Tırnak törpüsü ile işaretlediğim kağıdı katlayarak yapıştırdım.

Rölyef pano yapımı
Adını bir türlü hatırlayamadığım ve bu nedenle pencere önü dediğim şey kururken kedilerime geldi sıra.
1) Bunun için daha önce kestiğim kediciklerden istediğimi seçtim.
2) Bir taraftan da çeşitli renkte yumaklar hazırladım ama çalışmada yalnızca mavi rengi kullandım. Mavi ve gri renkli ipleri özellikle seçtim çünkü bu renkler soğuğun ve buzun rengi olduğu için kışı daha iyi vurgulayacaktı.
3) Yumaklarla oynayan kedilere gerçek yumaklar ekleyerek gerçekçi olmalarını sağladım. Kimisinin kafasından doladım kimisinin ayağına yapıştırdım.

Rölyef pano yapımı
1-2) Adını bir türlü hatırlayamadığım ve bu nedenle pencere önü mermeri dediğim şeyi pencerenin hemen altına yapıştırdım.
3-4) Kedileride bu percere önü mermeri dediğim yere tek tek yapıştırarak çalışmamı sonlandırdım.

İÇTE SONUÇ:

Rölyef pano yapımı

Rölyef pano yapımı

Rölyef pano yapımı

Rölyef pano yapımı

Rölyef pano yapımı

Rölyef pano yapımı

Rölyef pano yapımı

Yarışma Duyurusu İçin BLOGUMU buyrun…

6 yorum gelmiş

Bir yanıt yazın