Cuma, Ekim 21, 2016
Tığ işi kenar süsü yapımı

  Tığ işi kenar süsü yapımı

  2

  tig-isi-kenar-susu-yapimi

  Sıradan bir ihtiyaç maddesi olan kutu mendili aksesuara dönüştürmek yolunda ilk adım olan kılıf dikmeyi daha önce bu yazımda aşama aşama anlatmıştım. Bu yazımda ise resimde görmüş olduğunuz kenar süsünü tığ ile kendinizin nasıl yapabileceğini anlatacağım ve böylelikle mendil kutularının albenisini daha da arttırmış olacağız.

  tig-isi-kenar-susu-yapimi-1

  Gerekenler:

  2.5 numara tığ ve uygun incelikte pamuklu merserize ip.

  tig-isi-kenar-susu-yapimi-2

  İşe ilk olarak zincir çekmekle başlıyoruz. Kaç zincir çekeceğimiz kutu ebatlarına bağlı fakat kaç zincir çekersek çekelim elde ettiğimiz rakamın 5’e bölünebilen bir sayı olması gerekiyor.

  Aşağıda gördüğünüz resme göre anlatacak olursam:

  1. kare: gerekli sayıda zincir çekiyoruz

  2. kare: dönüyoruz ve 1 zincir çekip bütün diğer zincirlere sırasıyla sık iğne yapıyoruz

  3. kare: dönüyoruz ve tekrar 1 zincir çekip ilk sık iğneyi atlıyoruz ve geri kalan bütün sık iğnelere sık iğne yapıyoruz ve en sondaki zincire de sık iğne yapıp sırayı bitiriyoruz

  4. kare: dönüyoruz ve 1 zincir çekiyoruz

  5. kare: ilk sık iğneyi atlıyoruz ve sıradaki sık iğneye sık iğne yapıyoruz

  6. kare: beş zincir çekiyoruz

  tig-isi-kenar-susu-yapimi-3

  Yukarıda 6. karede olduğu gibi 5 zincir çektikten sonra aynı sık iğneye tekrar bir sık iğne yapıyoruz. Böylece aşağıda 1. karede görülen görüntüyü elde etmiş oluyoruz. Daha sonraki sık iğneye de sık iğne yapıp 7 zincir çekip tekrar aynı sık iğneye bir sık iğne daha yapıyoruz ve yandaki sık iğneye bir sık iğne yapıp 5 zincir çekip tekrar aynı sık iğneye 1 sık iğne daha yapıyoruz ve ilk çiçek motifimiz ortaya çıkmış oluyor.

  Diğer çiçek motifine başlamadan önce sıradaki iki sık iğneye birer sık iğne yapıyoruz ve aşağıdaki resimde 2.karedeki görüntüyü elde etmiş oluyoruz. Bu iki sık iğneden sonra aynı döngüde (sık iğne-5zincir-sık iğne, sık iğne-7zincir-sık iğne, sık iğne-5 zincir-sık iğne, sık iğne, sık iğne) devam ediyoruz ve bütün sıra bitince kenar süsünü birleştirip mendil kutusuna elimizle dikerek tutturuyoruz.

  tig-isi-kenar-susu-yapimi-4

  Anlatımlı ve renkli fikirlerim için blogumu ziyaret edebilirsiniz.

  tig-isi-kenar-susu-yapimi-5

  2 YORUMLAR