Video: Dev örgü battaniye nasıl yapılır?

-

Dev örgü battaniye nasıl yapılır? Kocaman kalın yünlerle, tüm dünyanın çok sevdiği, çok moda olan kocaman, yumuşak battaniyeler nasıl örülür? Hiç şiş kullanmadan, sadece ellerinizle ve kalın keçe yünle bu battaniyelerden siz de örebilirsiniz. Daha önce farklı yöntemlerini de göstermiştik, bileklerinize ipi geçirip kollarınızı şiş olarak kullanarak nasıl öreceğinizi öğretmiştik. Bu defa tığla örme şeklinde bir yöntem kullanıyoruz ve istediğimiz büyüklükte dev örgü battaniye örebiliyoruz böylelikle. Hadi videomuzu izleyelim.

Dev örgü battaniye nasıl örülür?

Kalın, çok kalın yünlerle battaniye, atkı gibi düz örgüleri pek de zorlanmadan örebilirsiniz. Bunun için ellerinizi şiş ya da tığ gibi hayal etmeniz inanın yeterli. Bu gözle baktığınızda örgünün devamı geliyor. Ama biz başlangıçta zorlanmamanız için size elde, kolda dev örgü nasıl örülür, video ile gösterdik. Önce onu bir izleyini olur mu?

Dev örgü örmek için malzemeler nerden alınır?

Dev örgü yünlerini hala çok kolay bulmak mümkün değil. Zaman içinde daha yaygın satılmaya başladı neyse ki. Şu an için bizim en sevdiğimiz hobi ve el işi malzemesi satış alanı olan Hobium’da dev örgü yünlerini alabiliyorsunuz artık. Bunun için Hobium web sitesine gidip arama kısmına dev örgü yazmanız yeterli, renk renk kocaman yünler çıkacak karşınıza. Bakın, çok güzeller:

Gördüğünüz gibi, dev örgü iplerine ulaşmak artık zor değil. Evet bu ipler normal yünlere göre elbette daha pahalı ama çok ucuzundan da hiçbir yerde bulmak mümkün değil maalesef. Yünün doğası gereği durum bu.

Dev örgü battaniye için ne kadar yün gerekir?

Dev örgü battaniyeler için ne kadar yün gerekir sorusu ilk anda kafa karıştırıcı olabilir. Standart yünlere alışmış bünyemiz bir anda bu hesabı yapamayabilir. O yüzden biz yol göstermeye çalışalım:

Küçük boy, 75 x 130 cm’lik gibi bir düz örgü yapacaksanız, 2 kg yün yeterlidir.

Orta boy, 100 x 150 cm’lik gibi bir battaniye örecekseniz, 3 kg yün gerekir.

Büyük boy, 130 x 180 cm’lik gibi büyükçe bir battaniye örecekseniz, 4 kg yün yeterlidir.

Çok büyük boy, 150 x 200 cm gibi bir battaniye örecekseniz, o zaman 6.5 – 7 kg yüne ihtiyaç duyacaksınız.

 

Dev örgü battaniye nasıl temizlenir?

Bu dev örgülerin en büyük handikapı bize sorarsanız temizliği. Çünkü bunları kesinlikle normal çamaşır makinesinde, hatta elde bile yıkayamazsınız. Sadece kuru temizleme için uygun olduğu söyleniyor. Biz bir küçük parçayı elde yıkayalım dedik, bozulduğunu gördük. O nedenle hassas kuru temizleme en uygunu. Çok dekoratif bir iş olduğu için, azcık sıkıntısına katlanırım diyeceğinizi tahmin ediyoruz, o yüzden kuru temizlemeye gitmeye de üşenmezsiniz herhalde :)

Dev örgü örerken yün bittiğinde diğer yünle nasıl birleştirilir?

Bu pek her kaynakta açıklanmayan bir şey. Bunu biz de kendimiz keşfettik diye düşünürken, yabancı kaynaklarda da bu şekilde yapıldığını gördük, tek akıllı biz değilmişiz dedik :) Eğer keçe iğneleme hakkında bir fikriniz varsa aslında aklın yolunun bir olduğunu siz de teyit edersiniz, çünkü yöntem çok mantıklı: Keçe iğnelemede kullanılan fırça ve iğne seti ile dev yünleri birbirine kaynaştırabilirsiniz. Nasıl yapıldığı bu kısa videoda güzelce açıklanmış:

Örgü bilmeyenler dev örgü örebilir mi?

Kesinlikle örebilir. Zaten bu videoyu izlediğinizde, hiçbir örgü deneyimi olmayan herkes de rahatça elde ya da kolda örme tekniği ile dev örgü örebilir. Bu videoda anlattığımızdan başka bir de şu şekilde dev örgü örebilirsiniz, artık hangisi size rahat gelirse:

Bilekte dev örgü nasıl örülür? – Videolu anlatım

Nasıl? Dev örgü ile ilgili her soruyu yanıtlayabildik mi? Başka sorunuz varsa yorum olarak ekleyin, biz de sizin için öğrenmeye çalışalım.

2 yorum gelmiş

  1. Avatar photo

    Merhaba. Zannederim 4 kg ip yeterli olacaktır bu battaniye için. İyi ki sordunuz, açıklama olarak ekleyelim videonun içine.

Bir yanıt yazın

Tığ işi zigzag battaniye yapımı

| | 1 Yorum

Bence öyle, kış deyince aklıma rengarenk yünler gelir, tuhafiye dükkanları gelir gözümün önüne, tıka basa yumak yumak dolu dükkanlar, rengarenk tığlar, şallar, bereler, motif motif kazaklar… Bu yarışmayı duyduğum anda...

Kış temalı sevgi dolu battaniyem

| | 12 Yorum

Benim için kış demek dizimde battaniyem, yanımda kedilerim, kitaplarım, kahvem, dışarıda iklime göre yağmur veya kar demek. En azından kışı romantik yanından algılayınca bu şekilde hissediyorum. Diz battaniyesi de vazgeçilmezim....

Hanım dilendi bey beğendi motifli battaniye örgüsü

| | 0 Yorum

İlk başta yaptığım ürünü bir kolaj olarak yayınlayayım dedim, yazının devamında tek tek resimlerle açıklayacağım:) Yarışmayı ilk duyduğumda ve konusunun kış olduğunu öğrendiğimde aklıma hemen kitap, kahve ve battaniye üçlüsü...