Bu da nedir böyle?

-
bobin lace
bobin lace

Nette gezinirken acayip birşeye rastladım. Belki bileniniz vardır ama ben çok şaşırdım. İlginç bişey.. İsmi bobin lace miş. Türkçesine dantel bobini ya da dantel yapma aleti diyelim :)Bayan bu teknikle küpeler yapmış ve satıyor.

17 yorum gelmiş

 1. hobigiller

  çok ilginç değilmi.ben bu tekniği bir tarihi filmde görmüştüm.bir sürü bobinle yastık üstünde,sürekli bobinlerin yeri değiştirilerek yapılıyo.düğüm atarak filan olabilir.biraz makreme tekniği gibi sanırım.ama burada kullanılan ip çok ince.

 2. sergun

  gözlerimi kocaman aça aça baktım, sanki şekilleri çizdiği kağıdın etrafına toplu iğneleri dizmiş, bu ip sarılı çubuklarla da iğne etrafından dönerek örüyor gibi görünüyor.ama nasıl yapmışsa çok güzel olmuş.

 3. pelos

  evet sanırım önce çiziyor ve bobinlerin yerlerini değiştirerek yapıyor. uğraştırıcı gibi ama çıkan işler çok güzel..

 4. fiamma1

  Belki çok kolaydır arkadaşlar,denemedik bilemiyoruz ama bana çok karmaşık geldi:) Halı kilim dokur gibi çiviler var işin içinde :) bilen varsa açıklarsa ben de takipteyim:)) kolay bir şeyse bu aleti yapması kolay bizde yaparız bobinleri renk renk:))

 5. pelos

  karmaşık görünüyor ama bilen varsa anlatsın gerçekten de..:) gerçi yaptıkça el alışır gibime geliyor..

 6. esinsel

  ben yıllar once tv de izlemiştim,yaşlı bir hanım yapıyordu.çok zor arkadaşlar,fakat sonuç muhteşem.şu siteye bir bakayım.

 7. pelos

  görsellerde aradım da bobbin lace diye neler neler yapmışlar.. yürek ister ama yaa onlarla uğraşmak. bu kelebek de o aletle yapılmış. çok hoşuma gitti..

 8. jeliboncuk

  iğne oyası gibi minik minik düğümlerden oluşuyor ama gerçekten zor ve karmaşık gözüküyor … ama onlar yapıyorsa biz hayli hayli yaparız hanımlar ;)

 9. sesiber

  Bunu bu kadar uğraşıp yapıp ona göre fiyat biçeceksin, karşındaki anlamayacak. Hazır da çok güzel danteller var Pelinim, kes kes kullan uğraşma.

 10. jeliboncuk

  Sergun’un dediği gibi iğnelerle sabitlemişler sonrada farklı üplerle düğüm atarak ilerlemişler keşke video filan bulsak :D merak ettim

 11. pelos

  zaten yapabilceğimden değil sibel abla.. bana fenalık yapar. ama yapanı görmeyi isterim video bulan olursa bana da göndersin.. hem sibel abla böyle kelebekli dantelleri görmedim ben hiç yaa… bir sürü figürler gördüm aratırken.. hayran kaldım.

 12. sesiber

  Ben daha bugün gördüm ama tek tek değil, şerit dantel, onları kesip kullanıyorsun. Ben enli dantelleri hep kesip doğrayıp heryerini farklı yerde kullanırım.

 13. pelos

  aa varsa ben de araştırayım o zaman.. :) ben de hep şerit halinde aldım.. 9mt. çok geliyor bana.. soruyorum kısaları yok mu diye.. napcan abla kısasını diye soruyorlar :) şimdi takı yapcam deseemm bakacaklar suratıma.. en iisi alıp geçiyorum.. kullanılır birgün bi yerde dediğin gibi.. :)

 14. hobigiller

  sanırım bu bildiğimiz küpür dantellerin elde yapılmış hali.makinalaşmadan önce böyle yapıyorlarmış. ama sesiber inde dediği gibi bence de o kadar uğraşmaya değmez.görüntü olarak çok ta bir fark yok çünkü.nostalji olarak yapıyorlardır belki. yinede bravo diyorum.bu kadar karışık bir işi keşfedenleri bilhassa.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin