Kanava işi dantel

-

dantel örtü

Ben yaptım saatoniki bak, kanava işi!

Dantelde kanava işi üzerine tanımam. Kanava işi miras gibi kalır anneanneden, babaanneden… Ben lise yıllarında gazeteden görüp yapmıştım bu modeli, büyük hevesle. Evliliğimin ilk yıllarında çok da kullandım. Ortadan başlayıp önce bir yarısı, sonra diğer yarısı örülüyor.

dantel örtü

Masa örtüsü, bu da kanava işi dantel. Bunu da lise yıllarında yapmıştım büyük bir zevkle… Çok severek de kullanıyorum. Bu da ortadan başlayarak örülüyor 50 numara dantel ipliği ile. Yakın çekimden model, daha iyi anlaşılacaktır.

dantel örtü

25 yorum gelmiş

 1. maşallah nede beceriklisin sefacım..anlaşıldığı üzere çok boş vaktin var.. ne güzel insanın kendine böyle vakit ayırabilmesi..:) kıskandım valla…

 2. Avatar photo

  ne boş vakti Allah aşkına!nerde………….bunlar lise dönemlerimde yaptıklarım…en son tığı ne zaman elime aldım hatırlamıyorum…HİÇ VAKTİM YOK HİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİİÇ…bunlarıda saat12 ye bak, yapmışım zamanında demek için yolladım..

 3. Avatar photo

  bu kanava işinin dantelden farkı nedir yani sırf sık iğnemi, dolgumu ne deniyosa teknik bilgiyi alalım yani hazır bir BİLEN , YAPAN, SERGİLEYEN BULMUŞUZ DEĞİLMİ? SAATONİKİevet top saat12 de ben anlamam dinlemem kardeşim yok yapmıştım, yok yine yaparım halen beşgen kutu ortalarda yok ama bkn. yukarda sefa sergiyi açmış saat12 nerde tısss hemde koca bi TISSSSSS

 4. Avatar photo

  tabii bilgilendirelim sizleri hemen…normal dantelden tek farkı, büyük boyutlu dantellerin tek parça olarak örülmesi ve kaneviçe işlemenin dantele uygulanışıdır.kaneviçe işlenen her modeli kanava işi ile dantele uygulayabilirsiniz..sevgili kondor.

 5. Avatar photo

  “Bekle,dur,utanacaksın..” vs vs diye bencileyin bi garibi heva ve hevese düçar edip göndere göndere bunu mu gönderdin? eski dil kullanmaya gayret etdim çünki anladığım kadarı ile o tarihlere denk düşer bu dantellerin yapımı…imdi bendeniz de 20 sene evvelinde ifa eylediğim san’at eserlerimi buraya havale etsem ne olacak?..ayrıca eserlerinizin bir köşesine sefa filan deyu not düşmez iseniz nerden anlıcaz sizin imal eylediğinizi..? Farz-u muhal sizin icra eylediğnizi düşünecek olursak bir sualim de şu olacak efendim..:kanava nedir? bir osmanlı eyalet ismi midir?Midyat işi telkari gibi bir mana mı içeriyor yoksa esas zemini oluşturan malzeme ismi midir kanava? 10 üzerinden iki verirdi lonca üstadları bu çalışmaya..ben de ol şekilde 2 verdim..

 6. Avatar photo

  eeee yuh!ne diyeyim sana ben…..!yalan söylemek lazım sana,sen kanavanın ne olduğunu bilip de ne yapacaksın…sen herşeyi bildiğin gibi bunu da bilirsin…beni söyletme şimdi…sen de gönderde 20 sene öncesini gönder,senin için fesat… için…mikser seni…ne olacak…senin gücün bana yeter, zaten…gör bak!sana inat, lise yıllarında yaptığım neler yollayacağım…sen tv. de yarışma programlarına iyi kaptırmışsın kendini…10 marifet in fahri jüri üyesi…..sen o 2 puanını al da….çerçeve yapma sanatının, bi tarafına yapıştır…

 7. Avatar photo

  sefacım, müthiş bir çalışma. dantel işinden anlamayanların, bu yaptığınız işin inceliğini anlamalarını kesinlikle beklemeyin. kanava işi hem çok zevkli, hemde çok dikkat gerektiren bir dantel tekniğidir. tebrikler.

 8. Avatar photo

  ben yine teknik bir soruyla ara giriyorum modeldeki baklava figürleri kanava kısımları yani….

  sen o 2 puanını al da….çerçeve yapma sanatının, bi tarafına yapıştır…SeBeCa

  oy oy oooy fahri jüre üyesi saat12 ne diyim bişey demeyimbkn. cevabı almışsınız..canbug hazırlan sıra sanada geliyo

 9. Avatar photo

  hayır,baklava figürü kanava kısımı değil,baklava kısımı fikir olarak o şekilde örülmesi ablama ait,diğer bölümleri kanava kısmı…hem canbug a, niye karışıyormuş saat12…ben buradayım,bana desin ne diyecekse…

 10. Avatar photo

  iyidee beya ben kanavanın dantelden farkını anlamamışam o zaman merak ettik ne var yani sormayalım mı…allah allah(gelebilecek salakmısın yorumlarına yapmışım savunmamı)şimdi tığ dantel ipi dantel gibi örüüyon kanava nerde…diyecem bağıracak şimdi eee ne karışıyon saat12 sana ne he sana ne BAK BEN KİME DİYOM ALOOO

 11. Avatar photo

  canım benim bak şimdi(gırrrrrrrrr..);insanı pişman etme….kaneviçe hiç işlemedin mi?örneğine bakarak….?hah işte bu sefer iğne ile değil, tığ ile örneğe bakıp dantele uyguluyorsun modeli……….(boşluklar delik olarak örülüyor, çarpı yapılan yerler dolgu yapılıyor)üffffffff, şiştim ya…

 12. Avatar photo

  şunu baştan desene kanava ne dedik ya…anladım şimdi( ee nihayet deme bak pc’ nin kulağı vardır)bana ha kanava hiç işlemedin mi ha görürsün sen bi kaç güne kanavayı…dur sen dur zaten sözüm vardı…şişme şiştik sıra gelecek ayyy :) kızacak şimdi ya bu sefada kızıyo saat12 bizde şişiyo ne yani onun gibi naftelin demedikte bunlar mı oldu yok kardeşim insan gibin teknik destek istedik olmadı alınıyormuş gibi yapam smiley..

 13. Avatar photo

  yaaaaaaaaaaaaaa………atlayacam bak kondorcum şimdi sana………..tarkan hayranı gibi…………çorabımıda çıkartıyorum….hala anlamadın mı?

 14. Avatar photo

  valla marifet salak ı seçimleri içün oy ister iseniz gönlü zengin bir üye olarak seve seve veririm efendim oyumu size..maksat gönüller bir olsun..

 15. Avatar photo

  ay gönüllü jurimiz iş başnda yine oy veriyo. bak şimdi bak…nasıda kaşınıyo bak şimdi bak saat12 boğup, kesip, doğrayıp ondan iplik yapıp kanava işleyip marifete konu yollayan smiley …..

 16. Avatar photo

  klasik olabilir, ama sefa çok haklı bu tip danteller miras gibi kuşaklar boyu kalır.ellerine sağlık arkadaşım çok güzel olmuş.

 17. Avatar photo

  ben seninle birlikte zevkle işlerim kondor…yok yok sen yorulma ben tek başıma zevkini çıkara, çıkara işelerim….şöyle gözüne gözüne tığı batıracaksın…………hıh böle böle:)

 18. Avatar photo

  sen kimselere aldırma sefa, yıllar önce gör hangi heves ve duygularla işlemişsin örtülerini. ellerine sağlık.belki kim bilir, ilerki yıllarda torunlarımızın torunları dantelin ne olduğunu bile bilemeyecekler. sen bunları iyi sakla ve değerini bilecek kişilerle paylaş.

 19. Avatar photo

  Ne kadar emek var bunlarda, sabır, zaman, marifet…İyi ki o zamanlar yapmışsınız, şimdi evlatlarınız görür geçmişte ki gençlerin neler yaptığını…

 20. Avatar photo

  Yemişsiniz birbirinizi resmen, şimdi de ayçiçeğim, gündöndüm, çiğdemim…:))) Sefa da bayağı enerjikmiş o zamanlar,Sıkıldım ben yaa, eski günler gelsin yoksa ben de kendimi imha edeceğim tez zamanda. offf pofffff

Bir yanıt yazın