KAYSERİ EL HALILARI

-
Yahyalı El Halısı
Yahyalı El Halısı

Kayseri’nin sadece mantısı ve pastırması meşhur sananlar yanılıyorlar. Muhteşem Erciyes’i, tarihi eserlerini şimdilik bir kenara bırakıp harika halılarından bahsetmek istiyoruz. Bünyan’ıyla, Yahyalı ‘sıyla el halılarını daha yakından tanıyıp bilgi almak isterseniz burdan buyrun.

6 yorum gelmiş

 1. Avatar photo

  kayserili biri olarak bu halıyı burada görünce gurur duydum valla.sizin de ilginiz için teşekkürü borç bilirim.benim evimdede halı olarak yok ama kilim desen ve modelleri vardır. ben türkmenim evimdede bu kilimleri gururla kullanıyorum. her desenin bir manası vardır yapan insanın ruh durumuyla ilgilidir yani.ne kadar anlamlı parçalar değimi.yapanı bulup sormak elimizde olsaynı neler çıkardı acaba..

 2. Avatar photo

  her desenin bir anlamı olduğunu ve bazılarını güzel sanatlardan mezun,kilim üzerine çalışan bir dostum söylemişti…ondan sonra daha bir ilgilmi çekti bu sanat..sanki her kilim yapanın “deneme”si..

 3. Avatar photo

  Sadece kilim desenlerinde değil yazmaların oyalarının renkleri ve modelleri de anlam taşır.Bekarların evlenmek istediğinde ya da dul olduklarında yada yas tuttuklarında v.s. hep ayrı motif ve renkleri vardır.Yöresine göre de farklılık gösterirler.Eskiler hiç konuşmadan bile anlaşırlarmış böyle.

 4. Avatar photo

  sevgili Hem, demek hemşehriyiz:)Benim eşim Yahyalı’lı olduğu için özellikle Yahyalı halılarını çok severek kullanıyorum…

 5. Avatar photo

  memnun oldum cocukla cocuk gelinimizsin yani. ama kayseri diye söylemiyorum gerçekten tarih kokan bir şehir her bir köşesinde ayrı hikayeler saklıyor. tekrar bir hemşehrimle tanışmak mutlu etti beni.

Bir cevap yazın

Paylaşırsanız çok makbule geçer:
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
Share on LinkedIn
Linkedin